• Search form

27.09.2011 | 17:03

Postkomunistički Žilnik

Dokumentarni film Želimira Žilnika "Jedna žena - jedan vek", koji osvetljava niz značajnih događaja i osoba u vezi sa jugoslovenskom istorijom pre i posle Drugog svetskog rata, premijerno će biti prikazan u Beogradu 28. septembra u Domu omladine, koji će do 2. oktobra podsetiti i na druge postkomunističke filmove tog kultnog novosadskog reditelja.

Novi Žilnikov film zasnovan je na iskazima, intervjuima i rekonstrukciji, odnosno životnoj priči junakinje Dragice Srzentić, žene koja je lično 1948. godine odnela Staljinu u Moskvu čuveno Titovo “ne”.

Postkomunistički Žilnik

Dokumentarni film Želimira Žilnika "Jedna žena - jedan vek", koji osvetljava niz značajnih događaja i osoba u vezi sa jugoslovenskom istorijom pre i posle Drugog svetskog rata, premijerno će biti prikazan u Beogradu 28. septembra u Domu omladine, koji će do 2. oktobra podsetiti i na druge postkomunističke filmove tog kultnog novosadskog reditelja.

Novi Žilnikov film zasnovan je na iskazima, intervjuima i rekonstrukciji, odnosno životnoj priči junakinje Dragice Srzentić, žene koja je lično 1948. godine odnela Staljinu u Moskvu čuveno Titovo “ne”.

Kroz sliku jednog veka života te žene heroja, otvaraju se retko spominjani segmenti eks jugoslovenskih intelektualnih i ideoloških lavirinata kroz koje se prolazilo u stvaranju i propadanju osam država u kojima je živela ta Istrijanka iz Sovinjaka (Austrougarska, Kraljevina Italija, Kraljevina SHS, NDH, FNRJ, SFRJ, Hrvatska, Srbija).

Autor brojnih igranih i dokumentarnih filmova, jedan od začetnika dokudrame i dobitnik Zlatnog medveda u Berlinu, kao i nagrade Tedi, Žilnik je i scenarista i reditelj filma “Jedna žena, jedan vek”, čija je svetska premijera bila u julu u Glavnom programu 14. Motovun film festivala u Hrvatskoj.

Publika u DOB-u ima priliku da pogleda i retrospektivu postkomunističkih Žilnikovih filmova, nastalih od sredine 90-ih, kada čitav region prolazi kroz najteže razdoblje - ratove, tranziciju, društvena previranja... Sve je to i u njegovim filmovima, kojima direktno i snažno, a ujedno duhovito progovara o tom ključnom periodu koji je obeležio čitavu epohu na ovim prostorima.

Program počinje filmovima “Tito po drugi put među Srbima", “Do jaja", "Exit ujutro" i "Kud plovi ovaj brod", a obuhvata i filmove “Tvrđava Evropa" i "Evropa preko plota", trilogiju “Kenedi” ("Kenedi se vraća kući", "Gde je dve godine bio Kenedi" i "Kenedi se ženi"), te “Marble ass" i “Stara škola kapitalizma".

Radnja filma "Tito po drugi put među Srbima" (1994) događa se u Beogradu 1994. godine, gde se čovek u originalnoj uniformi maršala Tita pojavljuje u različitim delovima grada, izazivajući okupljanje ljudi i strastvene diskusije. Gotovi svi prihvataju igru, žale se na prošla vremena života u Jugoslaviji, ali i krive Tita za sve.

"Do jaja" je 12-minutni film iz 1996. godine, koji prati prva četiri dana masovnih protesta u Beogradu i drugim gradovima Srbije nakon što je režim Slobodana Miloševića lažirao rezultate lokalnih izbora. Film beleži političko-kritički naboj protesta, ali i karnevalski duh. Za vreme protesta, svega tri dana nakon završetka snimanja, bio je montiran i premijerno prikazan u Rexu.

"Exit ujutro" (2002) je posvećen, pak, festivalu Exit u Novom Sadu 2002. godine, kada je još bio za mnoge odlazak u "zemlju čuda", posle dekade izolacije, razararanja, nasilnih mobilizacija, ksenofobije i propagande. Sniman je u praskozorje, kada su posetioci umorni, ali i puni utisaka posle uzbudljive noći.

"Kud plovi ovaj brod" (1998), u kojem igraju Igraju: Giuseppe Pastorćić, Jovan Kiselički, Gordana Kamenarović, Zoran Hajduk Veljković, govori o ostarelom Đuzepeu koji, posle decenijskog rada u Italiji i Nemačkoj, odlazi u penziju i vraća se u roditeljski dom u Istri. Usamljen je, majka ga savetuje da se ženi... Đuzepe kreće u potragu za suprugom na "Istoku u tranziciji", nadajući se toploj dobrodošlici. Put ga vodi u Budimpeštu, Crnu Goru, Vojvodinu. Ali, negov plan se ne realizuje baš tako lako...

Filmovi “Tvrđava Evropa" i "Evropa preko plota" tematizuje problem šengenskih granica kroz priču o sudbini jedne ruske porodice na putu ka boljem životu na Zapadu, odnosno grupe srpskih trgovaca i seljaka na granici sa Mađarskom.

Trilogija posvećena Kenediju Hasaniju prati počinje pričom o ljudima koji su tokom ratova 90-ih izbegli u zemlje Evrope, a potom su grubo vraćeni u Srbiju u "procesu readmisije", Među njima je i Kenedi, koji u drugom delu trilogije odlučuje da ponovo ilegalno ode u zemlje EU, gde mu je ostala porodica. Iako je bio uhvaćen i pritvoren, uspeo je da prebegne u Austriju, a potom u Nemačku i Holandiju, a ekipa filma ga je srela u Beču 2005, na projekciji filma "Kenedi se vraća kući". U završnom delu trilogije, Kenedi se zadužio i izgradio kuću za svoju porodicu, a da bi vratio dug, odlučuje se i na ljubavne usluge, u zamenu za novac. Saznavši za nove, liberalne zakone u EU, interesuje se za kontakte s potencijalnim mladoženjom koji bi mu omogućio legalan status u Evropi.

U završnici Žilnikove retrospektive biće prikazan i čuveni film “Marble ass" (1995), sa Vjeranom Miladinovićem u ulozi Merlina, koji radi na pacifikaciji balkanskog prostora prostituišući se sa bezbroj srpskih momaka. S druge strane, Džoni se vraća s ratišta u Beograd, a naizgled ima slične motive: i on bi da smiri uzavrelu krv, ali tako što je pušta kroz otvore na ljudskom telu, koje buši metkom ili nožem. Film je rasprava o različitim metodama rešavanja konflikata, koje primenjuju Merlin i Džoni.

Dokumentarac “Stara škola kapitalizma", kojim se završava Žilnikova retrospektiva, smeštena je u sred talasa radničkih protesta koji se šire Srbijom. Revoltirani radnici provaljuju kapije fabrike u kojoj su radili i s razočaranjem otkrivaju pustoš koju su za sobom ostavili novi vlasnici. Sukobljavanja koja slede, uključujući okršaj radnika u opremi za američki fudbal i gazde i njegovog obezbeđenja u pancirima, ne dovode do razrešenja. Grupa mladih anarhista, u znak solidarnosti kidnapuje gazde i uzima ih kao taoce...

Žilnik je bio jedna od pokretačkih snaga "crnog talasa" jugoslovenske kinematogafije, a uveo je taj pokret i u svetske okvire filmom “Rani radovi” (1969) za koji je osvojio Zlatnog medveda u Berlinu.

Dobitnik je i niza domaćih nagrada, medju kojima je nagrada Fonda "Todor Manojlović" za moderni umetnički senzibilitet za 2009. godinu, nagradaFonda za afirmaciju stvaralaštva „Mića Popović“, nagrada "Underground Spirit" Festivala evropskog filma Palić...

Cena karte za Žilnikove filmove u DOB-u je 200 dinara po projekciji.

Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.