Ponovo apel za izuzeće knjiga iz javnih nabavki
Bibliotekari javnih i akademskih biblioteka iz cele Srbije, kao i predstavnici uglednih izdavača, ponovo su izrazili nezadovoljstvo zbog obaveze primene Zakona o javnim nabavkama i zatražili od predstavnika Ministarstva kulture da se jače zauzme za izuzeće oblasti nabavke knjiga iz zakonskih odredbi.
Na sastanku održanom 28. januara u Biblioteci Doma kulture Studentski grad u Beogradu, u prisustvu predstavnika Ministarstva kulture i informisanja Srbije, bibliotekari i izdavači konstatovali su da je Zakon o javnim nabavkama potpuno neprimenljiv u oblasti nabavke knjige u bibliotekama, navodeći da je to pokazala praksa u poslednje dve i po godine, od kada se Zakon primenjuje.
Vidno uznemireni i nezadovoljni, kako je saopšteno sa tog skupa, bibliotekari su izneli neposredna iskustva i brojne probleme sa kojima se suočavaju zbog obaveze primene Zakona o javnim nabavkama.
Knjige se ne mogu nabavljati kontinuirano, tokom cele godine, pa je njihov put do čitalaca duži i gube na aktuelnosti. Velike probleme predstavlja kupovina stare i retke knjige koju je skoro nemoguće sprovesti pridržavajući se Zakona o javnim nabavkama. Biblioteke na višejezičnim područjima teško nabavljaju knjige na mađarskom, slovačkom itd. Knjige se zbog sprovođenja postupka javne nabavke ne nabavljaju direktno od izdavača već od dobavljača, čime su i srpski izdavači i biblioteke na gubitku, navedeno je, između ostalog, na tom skupu.
Predstavnici Ministarstva kulture, kako je saopšteno, pokazali su razumevanje za probleme sa kojima se susreću biblioteke i odgovarali na pitanja okupljenih, koji su ukazali da se nadležno Ministarstvo finansija nije oglašavalo povodom više inicijativa i zahteva da se kupovina knjiga za biblioteke izuzme iz Zakona o javnim nabavkama.
Bibliotekari su zatražili od predstavnika Ministarstva kulture da se ono jače zauzme da se “odbrani interes biblioteka i srpske kulture, da se bibliotekama omogući da na najbolji način ispunjavaju svoju društvenu i kulturnu ulogu, da rade normalno, da oblikuju i unapređuju čitalačke potrebe svojim korisnika”, navedeno je u saopštenju.
Sa skupa će biti poslato pismo nadležnim ministarstvima sa zahtevom da se kupovina knjiga za biblioteke izuzme iz Zakona o javnim nabavkama.
Ako se Ministarstvo finansija i dalje ne bude oglašavalo, bibliotekari će biti prinuđeni da, kako su naveli, pokušaju da na svoj način reše nemoguće uslove u kojima su se našli.
Skup u Biblioteci DKSG-a bio je nastavak diskusije započete na Sajmu knjiga u oktobru 2014. godine u Beogradu, na kojem je konstatovano da su javne nabavke i otkupi knjiga i dalje jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju sve biblioteke u Srbiji.
Na skupu su govorili predstavnici Ministarstva kulture i informisanja Predrag Blagojević, rukovodilac Grupe za pravne poslove i saradnju sa Republičkim javnim pravobranilaštvom i pravosudnim organima i rukovodilac Grupe za javne nabavke Vladimir Kojičin, te predsednik Udruženja profesionalnih izdavača Srbije Zoran Hamović, Vesna Injac iz Narodne biblioteke Srbije i Nevena Tomić iz Biblioteke DKSG.
(SEEcult.org)