• Search form

03.09.2012 | 19:01

Podrška Ministarstva kulture ZAPROKUL-u

Podrška Ministarstva kulture ZAPROKUL-u

Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (ZAPROKUL), čije je ukidanje predložilo Ministarstvo finansija i privrede Srbije, dobio je 3. septembra podršku Ministarstva kulture i informisanja.

Posle sastanka s predstavnicima Ministarstva kulture, ZAPROKUL je saopštio da je Ministarstvo “iznelo stav da je Zavod preko potreban ovoj državi”.

“Ministarstvo će ukazati predlagaču zašto Zavod treba da bude izuzet sa liste”, saopštio je ZAPROKUL, navodeći i da veruje da se “greškom našao na listi od 20 državnih tela koje je Ministarstvo finansija i privrede predložilo za ukidanje”.

ZAPROKUL je naglasio da "nije novoosnovana agencija, nego ustanova kulture koja postoji skoro pola veka i "jedina institucija u Srbiji i regionu koja se bavi naučno-istraživačkim radom u kulturi".

"Druge ustanove za takva istraživanja nemaju kapaciteta”, istakao je ZAPROKUL, koji se našao na listi za ukidanje radi “smanjenja javne potrošnje i stvaranja uslova za održivo finansiranje javnih rashoda”. Ministarstvo finansija zatražilo je tim povodom da se izjasne resorna ministarstva, a konačnu odluku trebalo bi da donese Vlada Srbije na sednici 6. septembra.

Predlog za ukidanje ZAPROKUL-a izazvao je mnogobrojne komentare u stručnoj i široj javnosti, a podršku opstanku te ustanove uputila je i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, pozivajući Ministarstvo kulture da se izjasni protiv predloga Ministarstva finansija, a Ministarstvo finansija da ga povuče.

ZAPROKUL je osnovan 1967. kao jedina republička ustanova koja se bavi istraživanjima u oblasti kulture i unapređenjem kulturne politike u Srbiji.

Istraživanja ZAPROKUL-a odnose se na kulturnu politiku lokalnih samouprava, ustanove kulture, publiku... Takođe, bavi se i kulturnim turizmom, kulturnim potrebama stanovnika Srbije (srednjoškolaca, studenata, pozorišne i muzejske publike, starih lica, publike...)...

Kako ističu u ZAPROKUL-u, istraživanja koja radi ta ustanova višestruko su korisna i predstavljaju osnovu za kreiranje kulturne politike zemlje, ali i lokalnih kulturnih politika, bez njih se teško mogu osmisliti strategije razvoja bilo koje institucije kulture, pa i mnogi projekti u oblasti kulture, uključujući one kojima se konkuriše za sredstva iz fondova Evropske unije. Takođe, istraživanja ZAPROKUL-a korisna su i Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvu omladine i sporta, Sektoru za turizam Ministarstva finansija i privrede, kao i institutima, ostalim istraživačkim i obrazovnim institucijama, novinarima...

Pored istraživačke, kao osnovne delatnosti, ZAPROKUL na debatama i tribinama o ključnim pitanjima u oblasti kulture, društvenih i humanističkih nauka, okuplja širu kulturnu, naučnu i stručnu javnost, negujući kritičku misao u tim oblastima društvenog života.

ZAPROKUL je realizovao i elektronsku Agendu manifestacija u Srbiji sa više od 800 jedinica, kao i elektronsku bazu više od 3.500 ustanova i organizacija u kulturi. Takođe, učestvuje i u promociji baštine izradom grafičkih mapa kulture za gradove, okruge i regione.

U saradnji s Turističkom organizacijom grada Niša, Zavodom za zaštitu spomenika kulture u Nišu i Narodnim muzejem u Nišu, tako je napravljena kulturna mapa grada koja treba da omogući građanima da bolje upoznaju lokalne kulturne vrednosti i institucije kulture, a turistima da se lako i brzo upoznaju sa identitetom grada koji su posetili ili planiraju da posete.

ZAPROKUL gotovo od početka rada objavljuje i stručni i naučni časopis “Kultura”, jedini časopis za teoriju i sociologiju kulture i kulturnu politiku u zemlji. Početkom jula 2012. godine Ministarstvo prosvete i nauke dalo je časopisu “Kultura” višu kategoriju i oznaku M51, što znači da svaki objavljen naučni, stručni i istraživački tekst ostvaruje 3 boda.

U ZAPROKUL-u podsećaju i da je ta ustanova tačka kontakta u Srbiji za Konvenciju UNESKO-a o zaštiti i unapređenju raznolikosti kulturnih izraza.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.