• Search form

05.08.2015 | 20:19

Podizanje zavese

Podizanje zavese

Izložba posvećena arhitektonskim mrežama u Srednjoj Evropi, koje su radile na razvoju i širenju modernizma u 20. veku, uključujući i na prostoru bivše Jugoslavije, biće otvorena 11. avgusta u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, nakon premijernog predstavljanja u pratećem programu 14. Bijenala arhitekture u Veneciji 2014.

U središtu izložbe "Podizanje zavese - srednjoevropske arhitektonske mreže", kao i istraživačkog projekta na kojem je zasnovana, jeste važnost arhitektonskih mreža unutar kojih su se formirale ličnosti kao što su Drago Ibler, Lucjan Korngold, Adolf Loos, Juraj Neidhardt, Elemér Zalotay, te profesionalne mreže (Radna grupa Zagreb, Danska Grupa ili Arbeitsgruppe 4) koje su delile zajedničke vizije društvenog, urbanog i arhitektonskog razvoja u Srednjoj Evropi u 20. veku.

Istraživanja u sklopu izložbe prikazuju konkurse, edukaciju, konferencije, neformalne susrete i saopštenja, te prateću mrežu regionalnih, nacionalnih i međunarodnih uticajnih globalnih saradnji, što se odrazilo čak i u Africi, na Bliskom Istoku ili u Americi, naveo je MSU.

Ujedno, arhitektonska kultura Srednje Evrope, koja se oblikovala kroz razmene unutar regiona i kroz veze s drugim međunarodnim središtima, i dalje uglavnom izostaje iz zapadnog istorijskog diskursa. Iako su transformativne priče o modernizmu često rezultat prelaska državnih, strukovnih ili institucionalnih granica, one se ne uklapaju lako u trenutne narative univerzalne moderne, njenih nacionalnih varijanti i periferije.

Izložba stoga predstavlja kartu inicijativa i projekata koji koriste različite kanale razmene, ruše ograničenja i proširuju polja arhitektonskih delatnosti - odlomke izabrane iz poslednjih stotinu godina moderne u srcu Evrope.

Izložba nije posvećena pojedinim arhitektima i remek-delima, već govori o načinima na koje su se razvijale arhitektonske kulture Srednje Evrope.

Tragovi međunarodne mreže ljudi, ideja, institucija, tehničkih rešenja, zakonodavstava i susreta, omogućavaju popunjavanje praznina sadašnje istoriografije i bolje razumevanje fenomena modernizma i modernizacije, kako u Srednjoj Evropi, tako i drugim delovima sveta u kojim je imala uticaja.

Kako bi prikazali raznolikost mreža u regiji, odabrane su studije slučaja od kraja Prvog svetskog rata, kada su se pojavile moderne države u regiji, kroz posleratnu socijalističku eru, pa sve do današnjih demokratija i slobodnog tržišta.

Priče prelaze granice Austrije, Mađarske, Poljske, bivše Čehoslovačke, današnje Češke i Slovačke, te Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije, nekadašnjih jugoslovenskih republika.

Šest tematskih celina (Eksperimenti, Saradnje, Istraživanje, Razmene, Susreti i Javnost), predstavljaju polja istraživanja projekta, koji otkriva povest i mapira prošlost, ali je njegov krajnji cilj i oživeti i podsticati trenutne mreže u današnjoj središnjoj Evropi. “Podizanje zavese – od Hladnog rata, nacionalnih granica i stegovnih podela – događa se”, navedeno je u tekstu za katalog.

Izložbu su organizovali: Poljska fondacija za modernu umetnost (Varšava), TRACE (Central European Architectural Research Think-tank), Centar za srednjoevropsku arhitekturu - CCEA (Prag), Mađarski centar za savremenu arhitekturu - KEK (Budimpešta), Austrijska asocijacija za arhitekturu - ÖGFA (Beč) i Platforma 9,81 – Institut za istraživanja u arhitekturi, Zagreb/Split.

Kustosi izložbe su: Sarmen Beglarian (PMAF), Piotr Bujas (TRACE), Igor Kovačević (ČEA), Iris Meder (ÖGFA), Maroje Mrduljaš (Platforma 9,81) i Samu Szemerey (KÉK), autori postavke su Simone De Iacobis, Monika Konrad i Małgorzata Kuciewicz, a grafički dizajn potpisuje Jakub Jezierski.

Istraživanju su doprineli: Sarmen Beglarian, Dafne Berc, Markéta Březovská, Piotr Bujas, Adam Gebrian, Jelena Grbić, Karin Grohmannová, Alicja Gzowska, Daniella Huszár, Maja Ivanič, Jelica Jovanović, Aleksandra Kędziorek, Monika Konrad, Igor Kovačević, Małgorzata Kuciewicz, Vladimir Kulić, Iris Meder, Maroje Mrduljaš, Szilvia Nagy, Zofia Płoska, Milan Rakita, Grzegorz Rytel, Gabriele Ruff, Dubravka Sekulić, Peter Szalay, Samu Szemerey, Ines Tolić, Yvette Vašourková, Miranda Veljačić i Markéta Žačkova.

Izložba će biti otvorena u MSU Zagreb do 13. septembra, a ulaz je besplatan.

Izložba je organizovana uz podršku Ministarstva kulture i nacionalne baštine Poljske, a partneri su Ministarstvo kulture Hrvatske, Zaklada hrvatska kuća, Kultura nova, Adam Mickiewicz Institute u Varšavi, Museum of Fine Arts u Budimpešti, White&Case i Raf Max.

(SEEcult.org)

Dragan Papic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.