• Search form

03.02.2019 | 12:32

Podeljeni svetovi - moć javne reči i postupka

Podeljeni svetovi - moć javne reči i postupka

Muzej afričke umetnosti (MAU) predstavlja radove alžirsko-francuskog umetnika Masinise Selmanija – crteže opresivne beline kojima se kritički osvrće na stvarnost današnjeg sveta, opterećenu političkim i društvenim problemima.

Izložba “Podeljeni svetovi”, koju je moguće obići u MAU do 24. februara, obuhvata 13 crteža i dve animacije Selmanija, od kojih je jedna u formi instalacije.

Crteži, kolaži i animacije Selmanija, predstavljaju “kombinaciju humora i ironije, svojevrsne reakcije izazvane svakodnevnim društveno-političkim događajima u svetu”, navela je kustoskinja izložbe Ivana Vojt u katalogu. Naziv izložbe “Podeljeni svetovi”, kako je dodala, referiše na moć javne reči i postupka “bilo da su oni upućeni putem sredstava javnog informisanja ili na ulici putem represivnih mera”.

Selmani na stvarnost i svakodnevni život, opterećen političkim i društvenim događajima, “gleda kritičkim okom i povređenog duha”, jer “oseća da se oko njega dešavaju prividno uobičajene, ali često neočekivane situacije u kojima prepoznaje promenjeni, njemu neprihvatljiv etički kod”, navela je u recenziji kataloga izložbe prof. emer. dr Irina Subotić.

Selmani je bio gost MAU povodom otvaranja izložbe u oktobru prošle godine, a tom prilikom organizovan je i javni razgovor “Preispitivanje medijske mašinerije kao savremena umetnička tendencija”, u kojem su, pored umetnika, učestvovali i Boško Prostran, član umetničkog dua Doplgenger, i istoričarka umetnosti Ana Knežević.

Ispitivanje spoljašnjosti #6, 2013. Grafitna olovka na recikliranom papiru

Prema navodima Ane Knežević, crteži poput Obećanja #5, Intervala, Ispitivanja spoljašnjosti #11 i serigrafije na papiru Moody's, predstavljeni u okviru izložbe, upravo (pre)ispituju mehanizme medijskih poruka - upućenih putem televizije, mikrofona, javnog govora, ili onih poslatih putem štampanih medija. Jedna od zanimljivosti je rad Obećanje #5, u čijem je središtu predstavljen mladić kako propušta zmiju kroz ogradu koja deli svetove, a koji je preuzet iz jednog od brojeva dnevnog lista “Politika”.

Nastali takozvanom cut-up tehnikom, Selmanijevi crteži predstavljaju njegovu ličnu rekompoziciju sveta u kojoj prostor nema ni početka, ni sredine, ni kraja. Opresivna, zaglušujuća i jednostavna belina u koju su smešteni likovi – predstavnici moćnih i nemoćnih svetova decentralizuje prostor i poziva posmatrače/čice da se suoče sa bukom (i besom) sveta. Inspirisan pisanjem alžirskog autora Šavkija Amarija (Chawki Amari), Selmani pravi inverziju, tretirajući ozbiljne teme ležerno, a one lagodne sa ozbiljnošću, nameravajući da određenim radovima vizuelizuje Amarijevu misao: “Ništa nije teško i sve je ozbiljno”.

Moody's, 2012. Serigrafija na papiru

Humor je takođe deo začudnih, ironičnih i apsurdnih crteža Selmanija, koji u tome vidi sličnost Alžira i Srbije.

Razmišljajući o svom ličnom, ali i specifičnom tipu humora – mehanizmu odbrane prisutnom u Alžiru, Selmani je rekao: “Kada sam prvi put boravio u Beogradu radi priprema za izložbu, iznenadile su me brojne sličnosti Beograda i Alžira. Osetio sam socijalističko nasleđe koje se vidi u ponekim detaljima. Obe zemlje preživele su teške trenutke u devedesetim godinama, to se takođe oseća. Saznao sam i da je humor bio svojevrstan vid otpora tim događanjima, a to je nešto što se često javlja u Alžiru” (iz intervjua Humor kao vid otpora).

Ispitivanje spoljašnjosti #11, 2013. Grafitna olovka na recikliranom papiru

Rođen 1980. godine u Alžiru, Masinisa Selmani je, nakon osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja studirao informatiku, a zatim je nastavio studije na Visokoj školi lepih umetnosti u Turu u Francuskoj, gde i danas živi i radi. Glavni ikonografski izvor inspiracije za njegov rad su novinske fotografije i drugi dokumentarni materijali koje sakuplja širom sveta, a nakon toga ih postupcima aproprijacije, kopiranja, precrtavanja i/ili kolažiranja pretvara u gotovo nadrealne crteže na dominantnoj beloj pozadini.

Izložba “Podeljeni svetovi” prva je samostalna izložba tog umetnika u Beogradu.

Interval, 2018. Grafitna olovka i bojica na papiru

U nameri da ispuni deo muzejske misije MAU, a to je istraživanje i predstavljanje savremene afričke umetnosti, izložba “Podeljeni svetovi” pridružuje se istoriji sličnih aktivnosti tog muzeja, poput izložbi Savremena skulptura Makonde (1979) ili Tranzit(i) kamerunskog umetnika Bartelemija Togoa (2006). Pored toga, kustoskim konceptom, izborom dela i nazivom koji referiše na podeljenost, na antipode (fr. Aux Antipodes), izložba teži da da komentar na savremeni trenutak i istakne Selmanijeve apsurdne, ali pre svega angažovane crteže.

Izložba Selmanija otvorena je do 24. februara, a javna vođenja su svake nedelje od 11 do 13 časova.

Besplatno vođenje kroz izložbu biće održano 22. februara u 17 časova, pred zatvaranje izložbe.

*Naslovna ilustracija: Obećanje #5, 2018. Grafitna olovka i bojica na papiru

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav