Pobednici 17. ZagrebDoxa
Glavnu festivalsku nagradu 17. ZagrebDoxa osvojili su Dieudo Hamadi u međunarodnoj konkurenciji i Olga Lucovnicova u regionalnoj, dok je Mali pečat otišao u ruke Romana Hodela. Filmu “Žica” Tihe Gudac dodeljena je nagrada FIPRESCI.
Veliki pečat u međunarodnoj konkurenciji dodeljen je filmu “Nizvodno prema Kinšasi” Dieuda Hamadija radi “snažno ispričane i emocijama nabijene priče o nedužnim žrtvama rata u uzaludnoj potrazi za komadićem pravde” – kako je naveo žiri koji su činili reditelj Rajko Grlić (predsednik), montažerka Vesna Biljan Pušić i ruski reditelj Ilja Povolockij, prošlogodišnji laureat ZagrebDoxa.
Posebna priznanja u međunarodnoj konkurenciji dodeljena su filmovima “Usamljena stena” Alejandra Telémaca Tarrafa i “Senke detinjstva” Mikhaila Gorobchuka.
U regionalnoj konkurenciji Veliki pečat otišao je kratkometražnom ostvarenju “Moj ujak Tudor” Olge Lucovnicove, a odluku je donio regionalni žiri koji su činili hrvatski redatelj Đuro Gavran, rumunski redatelj i istraživački novinar Radu Ciorniciuc i istoričarka filma i selektorka Jasmin Basic. “Pokazujući kako kratka forma uz pomoć snažnih filmskih elemenata može progovoriti o nekima od najvećih problema našeg vremena, darovita i hrabra mlada filmska autorka iz Moldavije svetu je poslala snažnu poruku: seksualno zlostavljanje dece jedan je od najvećih društvenih problema našeg doba s kojim se moramo suočiti i koji moramo rešiti”, naveo je u obrazloženju žiri, koji je dodelio i posebno priznanje za “Punta Sacra” Francesce Mazzoleni.
Foto: JulienDuval
Mladi žiri, čiji su članovi filmska producentkinja i selektorka Lejla Dedić, promoterka u filmskoj industriji Mirjam Wiekenkamp i psiholog i naučnik Boris Jokić, dodelio je Mali pečat filmu “Utakmica” Romana Hodela, i to za “visoku filmsku i umetničku vrijednost, za pristup popularnoj temi i dubinsko uranjanje u zanimanje koje se često zanemaruje.”
“Ovom je filmu trebalo samo 17 minuta da postigne pogodak. Ovaj dinamičan prikaz spaja humor i suptilan društveni komentar o aspektu društva koji mnogi smatraju najvažnijim”, istakao je žiri. Film “Punta Sacra” Francesce Mazzoleni i u ovoj je kategoriji dobio posebno priznanje, dok je drugo dodeljeno filmu “Buđenje na Marsu” Dee Gjinovci.
Nagradu međunarodne federacije kritičara – FIPRESCI, o kojoj je odlučivao žiri koji su činili: filmski kritičar Ruggero Calić, kritičar i vanredni profesor na Danskoj školi medija i novinarstva u Aarhusu, Steffen Moestrup i kanadska filmska kritičarka i spisateljica Justine Smith, osvojio je film “Žica” Tihe Gudac. Žiri je naveo da se nagrađeni film “intimnim pogledom na ljudske živote uz prelepu, no kontroverznu granicu”, bavi “složenim i izazovnim pitanjima o globalnoj izbegličkoj krizi kroz lokalnu perspektivu”.
Tiha Gudac, foto: Julien Duval
Nagrada Movies That Matter dodeljena je filmu koji na najbolji način promoviše ljudska prava, a to je ovoga puta film “Zemlja je plava poput narandže” Irine Cilik, poetičan i istovremeno višeslojan, upečatljiv dokumentarni film.
Prema odluci žirija koji su činili producent i festivalski programer Oliver Sertić, iranski filmaski autor Mehrdad Oskouei i dekan zagrebačke Akademije dramske umetnosti Franka Perković Gamulin, posebna priznanja u toj kategoriji osvojili su filmovi “Obiteljska rendgendska slika” Firouzeh Khosrovani i “Kruh naš svagdašnji” Rahima Zabihija.
Firouzeh Khosrovani, foto: Julien Duval
O nagradi Teen Dox za najbolje ostvarenje iz istoimenog programa koji na najbolji način govori o problemima mladih odlučivali su učenice i učenici Američke međunarodne škole u Zagrebu, a nagradu je osvojio film “Pustinjski psi” reditelja Samuela Morrisa. “Odabrali smo ovaj film jer prikazuje tijek veze fotografije i poruke. Prelepa fotografija marokanskog krajolika omogućuje protagonistima da nas nadahnu svojim pričama o strastima usprkos očekivanjima društva”, zaključio je žiri.
Izraelski filmski autor Avi Mograbi dobitnik je nagrade “Mojoj generaciji”, koju direktor ZagrebDoxa Nenad Puhovski dodeljuje za izniman doprinos dokumentarnom filmskom stvaralaštvu autoru/ici svoje generacije. “Premda je povest dokumentarnog filma puna autora-aktivista, retki su oni koji su aktivizam znali spojiti sa značajnim umetničkim dosezima i, što je još važnije, estetskim istraživanjima. Avi Mograbi jedan je od tih, retkih autora”, naveo je Puhovski.
Avi Mograbi i Puhovski, foto: Julien Duval
Publika 17. ZagrebDoxa imala je priliku da pogleda od 13. do 19. juna u zagrebačkom Studentskom centru i na Letnjoj pozornici Tuškanac osamdesetak dokumentaraca, a brojne autorke i autori gostovali su i uživo predstavili svoja ostvarenja.
Tradicionalno, nagradu će poslednjeg festivalskog dana dodeliti i publika, a tokom nedelje pobednički filmski naslovi 17. ZagrebDoxa biće prikazani u okviru programa The Best of Fest na nizu projekcija u Kinu SC od podneva pa sve do 22 sata.
(SEEcult.org)