Pitanje čovekove slobode
Plavo pozorište ponovo izvodi 17. novembra u svom prostoru u zgradi BIGZ-a u Beogradu predstavu “Ema”, inspirisanu pripovetkom Fjodora Mihailoviča Dostojevskog “Krotka”, gde se pitanje čovekove slobode otkriva kroz tragičnu sudbinu žene koja je izvršila samoubistvo bacivši se sa prozora i držeći ikonu u rukama.
Dostojevski je o tome jednog dana čitao u novinama i tada je počelo da ga progoni pitanje: Zašto je neka mlada žena morala to da uradi?
U predstavi se koriste tekstovi iz pisama slavne pesnikinje Marine Cvetajeve upućena njenim prijateljicama, iz kojih dopire glas jedne otpadnice i čudakinje svog vremena. U njima se prepoznaje unutrašnji život jedne žene i jedna patnja, beskompromisno izložena pogledima ljudi. U predstavi se koriste i ruske pesme, jedna sevdalinka, jedna meksička tradicionalna pesma, kao i jedna pesma Dženis Džoplin.
Reditelj i scenarista predstave je Nenad Čolić, a igra glumica Maša Jelić.
Dizajn scene i kostima, kao i dizajn plakata i programa, radila je Ivana Čolić, a organizaciju Dubravka Vujinović.
“Ema”, prema navodima Maše Jelić, govori o njenom unutrašnjem životu, o njenoj duši, odnosno o, kako bi rekla Cvetajeva, “najbitnijoj, onoj koja ima zahteve i koja je ogorčena”. To je čin otkrivanja onog nevidljivog - istine sopstvenog postojanja, u težnji ka stvaranju jedne nove dimenzije - duhovne i bezvremene.
Prema rečima Maše Jelić, to je njena unutrašnja pobuna protiv društveno prihvaćenih pravila života, protiv malograđanskog duha, protiv osećanja otupelosti, protiv “tragične nemogućnosti da ljubav pretočim u život, večnost u mrvice dana” - kako je navela Cvetajeva.
Predstava je premijerno izvedena u aprilu, a osim u Beogradu, do sada je izvedena i na festivalu “Rumsko leto” u Rumi, kao i na festivalu “Prenošenje baklje” u Bilefeldu u Nemačkoj.
Plavo pozorište od 2010. godine ima svoj prostor u zgradi BIGZ-a u Beogradu u kojem se odnedavno izvode i predstave.
Zbog malog broja mesta u publici, potrebno je unapred najaviti dolazak na predstavu na adrese dubravkaplavo@sbb.rs i plavopozoriste@hotmail.com) ili telefonom (064 489 5334).
(SEEcult.org)