Perforiranje Njujorka
Njujorško gostovanje festivala “Perforacije” sa 12 predstava sa Balkana u čuvenom teatru La MaMa 1izazvalo je veliko interesovanje publike i medija, a završava se 21. marta raspravom o stanju umetnosti na Balkanu. Posebno interesovanje i osvrte medija izazvao je bugarski umetnik Ivo Dimčev (Dimchev) provokativnom predstavom “Lily Handel” kojom je njujorsko izdanje "Perforacija" i otvoreno, a bilo je rasprodato.
Njujorško gostovanje festivala “Perforacije” sa 12 predstava sa Balkana u čuvenom teatru La MaMa 1izazvalo je veliko interesovanje publike i medija, a završava se 21. marta raspravom o stanju umetnosti na Balkanu.
Posebno interesovanje i osvrte medija izazvao je bugarski umetnik Ivo Dimčev (Dimchev) provokativnom predstavom “Lily Handel” kojom je njujorsko izdanje "Perforacija" i otvoreno, a bilo je rasprodato.
Zbog velikog interesovanja još neke predstave izvedene su dva puta ili u većim dvoranama, saopštili su organizatori festivala "Perforacije" koji je originalno izveden prošle godine u Zagrebu, Rijeci i Dubrovniku.
Nazivajući predstavu Dimčeva tužnom sagom starećeg drag queena, “Financial Times” istakao je da Dimčev “razume ‘performans’ u najširem mogućem smislu" i da sadrži "sve što čovek čini da bi se osetio živim”.
I magazin “Out” skrenuo je posebno pažnju na Dimčeva, navodeći da je uspeo da slomi gard publike dok ju je konfrontirao temama starenja, bleđenja lepote, seksualnih uloga i posebno konzumacije: umetničke i seksualne.
I hrvatska diplomatija prepoznala je u festivalu “Perforacije” potencijal prezentovanja hrvatske scene, te je bila redovan gost festivala u La Mami, a priredila je i dva prijema za goste nakon predstave kolektiva BadCO, koji će predstavljati Hrvatsku i na 54. Bijenalu savremene umetnosti u Veneciji, uz radove pokojnog Tomislava Gotovca.
Generalni konzul Hrvatske u Njujorku Marijan Gubić primio je organizatore i hrvatske umetnike, ponudivši široku podrška i ubuduće.
Nakon predstave “Proklet bio izdajica svoje zemlje”, u režiji Olivera Frljića, hrvatski veleposlanik pri UN Ranko Vilović takođe je izrazio zadovoljstvo zbog postojanja takvih festivala: “Sedeći u publici nisam mogao razaznati sedim li u Ljubljani, Zagrebu ili Njujorku, sudeći prema reakcijama publike koja je odgovarala na svaki poziv izvođača. Tenzije prikazane na pozornici u odnosima nacija iz naše regije mogu se u biti shvatiti kao metafora za nešto što mogu shvatiti ljudi odasvud, a dinamici doprinosi i prikazana tenzija i u međugeneracijskom, ne samo međunacionalnim odnosima”.
Pozorišni program “Perforacija” u Njuorku obuhvatio je i predstave iz Srbije, Slovenije i Makedonije, uz učešće više od 50 umetnika.
Direktorka La MaMe Mia Yoo spomenula je na otvaranju i nedavno preminulu osnivačicu tog teatra Ellen Stewart, kao i njeno veliko interesovanje za zemlje balkanske regije koje je oduvek pokazivala. Perforacije se tako na neki način odvijaju i njoj u čast.
Pozorišni program završen je predstavom “Ma and Al” Mini teatra, u režiji Ivice Buljana, a izvesti u završnici slovenački Mini teatar, istakao je da se prenošenjem festivala u posve novo okruženje zapravo nastavlja avangardni iskorak koncepta Perforacija, koji svoja buduća izdanja opravdano može imati i u drugim svetskim metropolama, ali i u zemljama trećeg sveta.
Festival traje do 21. marta, a uključio je i predstave “Hoćemo li ikada više biti sretni?” Sanje Mitrović iz Srbije, “Proklet bio izdajica svoje domovine” Slovenskog mladinskog gledališča iz Ljubljane, u režiji Olivera Frljića iz Hrvatske, zatim radove slovenčkih grupa Via Negativa i Mini Teatar, te performanse Petre Kovačić, Željka Zorice i makedonskog umetnika Igora Josifova.
Za samu završnicu najavljena je panel diskusija o stanju umetnosti na području Balkana koja će biti održana na prestižnoj The New School for Social Research u Njujorku.
Sajt La MaMe je www.lamama.org, a njujorškog izdanja Perforacija www.perforationsny.com
(SEEcult.org)