• Search form

13.10.2011 | 12:06

Ova situacija Tina Zegala

Umetnički projekat “This Situation” Tina Zegala (Sehgal), berlinskog plesača i ekonomiste koji je proglasio razgovor umetničkim delom, biće izveden od 18. do 20. oktobra u Goethe-Institutu u Beogradu, na turneji za Indiju. Po povratku u Evropu, Zegal će imati završnu samostalnu izložbu tog projekta u Hali Turbina galerije Tejt Modern u Londonu, u okviru Olimpijskih igara 2012.

Ova situacija Tina Zegala

Umetnički projekat “This Situation” Tina Zegala (Sehgal), berlinskog plesača i ekonomiste koji je proglasio razgovor umetničkim delom, biće izveden od 18. do 20. oktobra u Goethe-Institutu u Beogradu, na turneji za Indiju. Po povratku u Evropu, Zegal će imati završnu samostalnu izložbu tog projekta u Hali Turbina galerije Tejt Modern u Londonu, u okviru Olimpijskih igara 2012.

Zegalova dela postoje samo u usmenom predanju i u sećanju posetilaca, a rad “This Situation” shvata kao salonsko poigravanje koje ne samo da asocira 450 godina istorije duha, nego i putem položaja tela citira remek-dela istorije slikarstva.

Ostvarenjem “This Situation”, kojim nastavlja preispitivanje granica likovne umetnosti, Zegal je proglasio za umetničko delo razgovor koji se zasniva na čvrstim pravilima i koji može da teče u potpuno različitim pravcima.

Rad je nazvao “diskurzivnim kaming-autom”, vrstom salonskog poigravanja i slikom istorije našeg doba, a 2008. u Njujorku oduševljeno ga je hvalio kritičar Džeri Salc.

Posetilac se susreće sa šest svakodnevno odevenih ljudi koji su utonuli u diskusiju o filozofskim temama - igrači, kako ih naziva Zegal. Čim posetilac uđe u prostoriju, oni ga pozdravljaju rečima “Welcome to this situation!”.

Igrači nakon toga sporim pokretima menjaju položaj i naglas izgovaraju neku tezu iz 450 godina istorije duha, ne navodeći njenog autora. Filozofski obrazovan posetilac možda će prepoznati pojedine autora, a publika koja poznaje istoriju umetnosti razumeće neke poze kao aluzije na čuvena remek-dela kao što je Maneov “Doručak na travi”. Ostali posetioci mogu da se upuste u verbalni diskurs. Delimično ih na to direktno pozivaju igrači.

U mnogim polaznim citatima reč je o prelasku sa društva oskudice na društvo preobilja, o mogućnostima da sami oblikujemo sebe i utičemo na odnos prema drugima, ili o pojmu “situacije”. Pojedinačne okolnosti se, od slučaja do slučaja, konstruišu - i upravo to pokazuje Zegalov rad - uvek iznova: svaki posetilac u “This Situation” vidi, čuje, doživljava neko drugo delo.

Projekat “This Situation” biće predstavljen u Goethe-Institutu u Beogradu uz razgovor koji će voditi Descha Daemgen, Cyril des Roy, Anja Kathrin Hild i Loiuse Höjer, u saradnji sa domaćim učesnicima Vladimirom Jerićem, Žarkom Cvejićem i Milenom Bogavac.

Posetioci će biti suočeni sa razgovorom o filozofskim temama koji ostaje neodređen, najavio je Goethe-Institut.

Rad “This Situation” od oktobra 2011. putovaće po Goethe-institutima u Rumuniji, Srbiji, Turskoj, Gruziji i Indiji. Putovanje je pritom gotovo isključivo kopnenim putem, a završava se u julu 2012. samostalnom izložbom Zegala u Tejt Modern, koja će biti organizovana pod pokroviteljstvom Goethe-instituta u Londonu.

Turnejom do Indije prvi put će se neko delo Zegala naći u toj zemlji, domovini njegovog oca.

Zegal odbija da proizvodi materijalne stvari, a ipak stvara umetnička dela koja se izlažu u muzejima, galerijama i na sajmovima umetnosti i mogu se čak i kupiti.

Umesto objekata koji su stvoreni za večnost, u njegovim radovima se pojavljuju slučajni gestovi, razgovori, pevušenja...

Tako su 2005. u nemačkom paviljonu 51. Bijenala u Veneciji tri uniformisana muzejska čuvara plesala oko posetioca koji je ulazio u prostoriju, uzvikujući pritom rečenicu: “Oh, This is so contemporary, contemporary, contemporary”. To nematerijalno delo, koje je berlinskom umetniku donelo međunarodnu slavu, može se u celokupnom kontekstu njegovih radova čitati kao kritička dijagnoza vremena, s posebnim osvrtom na ekonomiju i ekologiju. Jer, Zegal svojim produkcijama, u kojima se ekstenzivno koriste resursi, dovodi u pitanje intenzivno korišćenje materijala u produkciji zapadne hemisfere, predočavajući ujedno odgovorne alternative.

Zegalovi radovi prikazani su u gotovo svim velikim izložbenim prostorima Severne Amerike i Zapadne Evrope, dok su u Jugoistočnoj Evropi izlagani veoma retko, a do sada nikada u Indiji.

Ovih dana četvoročlani izvođački tim kreće iz Minhena na neobičnu turneju, isključivo kopnenim i vodenim putem, koja će se završiti u Bangaloru. Na putu dugačkom nešto manje od 10.000 kilometara moći će da se vidi konstruisana situacija u raznim Goethe-institutima, u trajanju od po maksimalno pet sati, tokom dva do četiri dana. Goethe-instituti u gradovima kao što su Ankara, Tbilisi ili Nju Delhi, predstavljaju se na taj način kao mesta u kojima je moguć ne-regulisani dijalog, kao salon kontroverzi sadašnjosti.

Dijalog se pritom ne vodi samo između aktera i gledalaca, nego i između samih aktera - timu iz Nemačke se u svakom mestu pridružuju tri do četiri domaća igrača. Oni će, kao što je uobičajeno za izvođače Zegalovih dela, biti unapred izabrani putem komplikovanog selekcionog postupka, a probe će se odvijati pod nadzorom njegove bliske saradnice Luize Hejer. Na svim tačkama turneje sarađivaće nova ekipa, a konstruisane situacije će, već zbog samog porekla, kulture dijaloga i obrazovnog bekgraunda uvek novih izvođača, biti suštinski različite.

Produkcija pomoću ekstenzivnih resursa se kod Zegala ne ograničava samo na delo kao takvo. Nemački igrači stoga neće koristiti avionski prevoz, nego će celu deonicu preći kopnenim putem - uglavnom vozovima i javnim autobusima.

Razgovor se vodi na engleskom jeziku, a ulaz je besplatan.

Sajt Gete instituta je www.goethe.de/belgrad

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.