Otkrivanje sveta kroz igru
Međunarodni susret dece Evrope “Radost Evrope” održan je 46. put od 2. do 5. oktobra u Beogradu, koji je ponovo privremeno postao dečja prestonica Starog kontinenta.
U organizaciji Dečjeg kulturnog centra Beograda, deca iz 16 beogradskih osnovnih škola ugostila su u svojim domovima više od 500 vršnjaka iz 17 evropskih zemalјa.
Tema 46. “Radosti Evrope” – igra, preuzeta je iz “Rečnika prijatelјstva” Duška Radovića, jednog od najznačajnijih srpskih književnih stvaralaca. Povodom održavanja prvog Susreta dece Evrope, Radović je 1969. godine sačinio “Rečnik prijatelјstva” izabravši 15 reči za decu: dete, Evropa, hleb, igra, knjiga, lјubav, majka, mir, otac, pesma, prijatelј, ptica, radost, sloboda i sunce.
Pojam igre neraskidivo je vezan za detinjstvo, odrastanje, dečju kreativnost i stvaralaštvo. Igrajući se deca ispolјavaju i razmenjuju osećanja, doživlјaje i stvaraju svetove u kojima je mašta jedina granica. Sve umetnosti – od osvita čovečanstva – nastale su iz dečje igre, bilo da je u pitanju plesna, likovna, muzička ili dramska umetnost, a svi umetnici poznaju radost igranja.
Igra je jedinstven jezik koji znaju sva deca sveta. Ova tema je i dovolјno inspirativna za sve oblasti umetničkog stvaralaštva, a s druge strane i univerzalna u svojoj poruci povezivanja i prevazilaženja svih različitosti i granica. Umetničke grupe imale su punu slobodu da na završnom Gala koncertu temu igre interpretiraju široko, kao igru, ples, igranje i slično.
Učesnici manifestacije bila su deca, uzrasta od sedam do 14 godina, iz Albanije, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Kipra, Litvanije, Makedonije, Norveške, Polјske, Rumunije, Rusije, Slovenije, Srbije, Turske, Ukrajine i Hrvatske. Sve zemlјe predstavile su se kroz muziku, ples, slikarstvo i sveukupno dečje stvaralaštvo, počevši od podnevnog karnevala koji je krenuo sa Trga Republike i u svečanom defileu stigao do Kalemegdana, uz učešće perkusionista Muzičke škole „Stanković“.
Na Kalemedanu decu su dočekali Hor i polaznice Baletskog studija DKCB, mlada violinistkinja Jovana Savić, ulični svirač, Dečji tamburaški orkestar iz Sakula, Dečji ansambl KUD „Talija“ i predstavnici organizacije „Svibor“. Svečano otvaranje zaokružio je pozdrav koji je deci uputio Strahinja Radovanović, učenik Trinaeste beogradske gimnazije i dugogodišnji član Dramskog studija DKCB, posle čega mališani su obišli i Beo Zoo Vrt, a popodne u DKCB otvorena je izložba i dodelјene nagrade 17. Međunarodnog likovnog konkursa „Radost Evrope“.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić sa suprugom Dragicom Nikolić, predsednicom Odbora manifestacije „Radost Evrope“, priredili su za učesnike prijem u Palati „Srbija“.
Program 3. oktobra obeležila je predstava „Maks Metalik“ Pozorišta lutaka „Pinokio“, u režiji Bojana Barića i lutkama autorke Ljilјane Živić, izvedena na Adi Ciganliji, gde se odvijao i sportski i zabavno-rekreativni program.
Kulturu i tradiciju svojih naroda gostujuće grupe predstavile su nastupima na tri koncerta „Susreti prijatelјstva“ na sceni Velike sale DKCB. Pored njih, predstavila su se i deca sa posebnim potrebama – pobednici takmičenja Društva defektologa Srbije iz OŠ za zaštitu vida „Dragan Kovačević“, Doma i škole za decu ošterćenog sluha „Stefan Dečanski“ i OŠ „Novi Beograd“. U koncertima su učestvovali i Crkveno–igrački ansambl „Branko“ iz Niša i pobednici takmičenja horova FEDEHO – crkveni hor „Hadži Ruvim“ iz Valјeva i plesni studio „Kreativa“ iz Beograda.
Kruna manifestacije „Radost Evrope“ tradicionalno je svečani koncert, održan na Međunarodni dan deteta, 5. oktobar, u Velikoj dvorani Sava centra, u režiji Đurđe Tešić. Srbiju je predstavlјao plesni studio „Kreativa“, u koreografiji Irene Arbrajter–Janković.
Učestvujući „Radosti Evrope“, deca dobijaju mogućnost da se međusobno upoznaju i uspostave trajna prijatelјstva, istakla je Donka Špiček, jedan od osnivača susreta dece i član Odbora manifestacije, u kojem su i Mileta Radojević, Minja Subota i direktor DKCB Dragan Marić.
Pored osnivača manifetacije - Sekretarijata za kulturu Gradske uprave Grada Beograda, pokrovitelјi su i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Fondacija „Dragica Nikolić“, a manifestaciju su podržala i brojna preduzeća, ustanove i organizacije.
Dimitrije Stefanović