• Search form

08.12.2010 | 14:41

Osuda bojkota dodele Nobela

Najveće nevladine organizacije u Srbiji i Forum pisaca osudili su odluku vlasti da Srbija bojkotuje dodelu Nobelove nagrade za mir 10. decembra u Oslu, čiji je ovogodišnji dobitnik kineski disident i borac za ljudska prava Liju Sjaobo (Liu Xiaobo).

Srbija je među svega 19 zemalja u svetu koje neće prisustvovati ovogodišnjoj ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir koja je Sjaobou, koji je u zatvoru u Kini, pripala zbog “dugogodišnje i nenasilne borbe za fundamentalna ljudska prava u Kini”.

Osuda bojkota dodele Nobela

Najveće nevladine organizacije u Srbiji i Forum pisaca osudili su odluku vlasti da Srbija bojkotuje dodelu Nobelove nagrade za mir 10. decembra u Oslu, čiji je ovogodišnji dobitnik kineski disident i borac za ljudska prava Liju Sjaobo (Liu Xiaobo).

Srbija je među svega 19 zemalja u svetu koje neće prisustvovati ovogodišnjoj ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir koja je Sjaobou, koji je u zatvoru u Kini, pripala zbog “dugogodišnje i nenasilne borbe za fundamentalna ljudska prava u Kini”.

Povodom odluke srpskih vlasti da, zbog bilateralnih odnosa sa Kinom bojkotuju dodelu Nobelove nagrade, 10. decembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, na Svetski dan ljudskih prava, biće održana tribina na kojoj učestvuju Borka Pavićević, Marko Karadžić, Milan Antonijević, Nataša Kandić, Miljenko Dereta, Sonja Biserko, Vojin Dimitrijević, Maja Mićić, Andrej Nosov i Staša Zajović.

U otvorenom pismu povodom odluke vlasti da ne prisustvuju ceremoniji Nobelovog komiteta, predstavnici više nevladinih organizacija ocenili su da se time još jednom potvrđuje da je Srbija “daleko od iskrene borbe za poštovanje ljudskih prava i svih onih vrednosti koje su svojstvene modernom, evropskom, demokratskom društvu”, preneo je Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

“Nakon strahota devedesetih, treba da pokažemo da smo prvi koji će stati uz one čija su prava ugrožena i koji rizikuju svoje živote zarad mira u svetu”, naveli su u pismu Borka Pavićević, Marko Karadžić, Milan Antonijević, Nataša Kandić, Miljenko Dereta, Sonja Biserko, Vojin Dimitrijević, Maja Mićić, Andrej Nosov i Staša Zajović.

Zahtevajući pod hitno od vlasti da pošalju predstavnike države da prisustvuju ceremoniji i da se javnosti objasni koju vrstu politike Srbija vodi, predstavnici nevladinog sektora naglasili su da je Srbiji potrebna istinska politika poštovanja ljudskih prava, a ne politika kojoj je važniji most od ljudskog života.

Ujedno, zatražili su da Srbija od Kine traži da iz kućnog pritvora pusti članove porodice dobitnika Nobelove nagrade i krene putem poštovanja ljudskih prava.

Forum pisaca takođe je najoštrije protestovao zbog odluke Ministarstva
spoljnih poslova Srbije da, na zahtev Kine, da instrukcije diplomatskim predstavnicima u Oslu da ne prisustvuju dodeli Nobelove nagrade
za mir Sjaobou.

Nazivajući takvu odluku sramotnom i ponižavajućom, Forum pisaca naveo je da srpske vlasti time pristaju uz grupu svetskih vlada i država u kojima se najviše ograničavaju i krše ljudska prava.

Članovi Foruma pisaca izrazili su i iskrenu solidarnost sa piscem i disidentom Sjaobouom.

Pismo su potpisali Filip David, Saša Ilić, Mirko Đordevic, Mirjana Miočinović, Nenad Prokić, Predrag Čudić, Ibrahim Hadžić, Milan Đordević, Milica Jovanović, Irena Javorski, Srdan Srdić, Borivoje Adaševic, Dragoljub Stanković, Vladimir Arsenić, Milos Zivanović i Tomislav Marković.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je, kako su preneli beogradski mediji, da Srbija posvećuje izuzetnu pažnju zaštiti ljudskih prava, ali da njeni bilateralni odnosi sa Kinom predstavljaju najviše nacionalne interese.

Sjaobo je više od dve decenije bio snažan zagovornik poštovanja osnovnih ljudskih prava u Kini, a učestvovao je i na protestima na Tjenamenu 1989.

Krajem 2009. osuđen je na 11 godina zatvora zbog, kako je navedeno, "podsticanja rušenja državne vlasti", a hapšenje je usledilo samo nekoliko sati uoči objavljivanje Povelje O8, čiji je jedan od autora.

Autori te povelje pozivaju na veće slobode i okončanje političke dominacije Komunističke partije u Kini.

Sjaobou je, uz zatvorsku kaznu, zabranjeno i da se dve godine bavi političkim aktivnostima.

Kineska vlada ljutito je reagovala na odluku Nobelovog komiteta da nagradu dodeli Sjaobou, a njegovu suprugu i kolege stavile su u kućni pritvor kako bi ih sprečili da otputuju u Oslo na uručivanje nagrade.

Osim Kine i Srbije, kako je najavio Nobelov komitet, dodeli neće prisustvovati ni predstavnici Rusije, Kazahstana, Kolumbije, Tunisa, Saudijske Arabije, Pakistana, Iraka, Irana, Vijetnama, Avganistana, Venecuele, Filipina, Egipta, Sudana, Ukrajine, Kube i Maroka.

Odluka srpskih vlasti da njeni predstavnici ne prisustvuju dodeli Nobelove nagrade Sjaobou naišla je i na kritike Evropske unije, dok je kineski ambassador u Srbiji Vej Jinghua izjavio da je Kina "visoko ceni".

"Dodeljivanje Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu nema veze sa mirom, i vi tu imate iskustva: kada je pre dve godine Marti Ahtisari dobio Nobelovu nagradu, ni to nije imalo veze sa ljudskim pravima", izjavio je Vej Jinghua i dodao da je Sjaobo zahtevao promenu političkog sistema u Kini i tražio da "Kina još 300 godina bude kolonija".

Kineski ambasador naglasio je i da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, te da smatra da srpski narod najbolje zna da li Nobelova nagrada za mir ima veze sa mirom.

Sajt Nobelove nagrade je http://nobelprize.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic's solo exhibition 'Time Based Works', Artget Gallery, Belgrade Cultural Center, 2007
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.