• Search form

12.05.2017 | 19:03

Odlučno za opstanak Medike

Odlučno za opstanak Medike

Gradske vlasti Zagreba krenule su u novi napad na nezavisnu kulturnu scenu - umetnici, kulturne inicijative i organizacije koji deluju u prostoru bivše fabrike lekova “Medika” u Zagrebu dobili su službeni dopis gradskih vlasti da se isele u roku od osam dana, odnosno do 16. maja, ali su odlučno poručili da se to neće desiti.

Više od 20 organizacija nezavisne kulturne scene, stajući u odbranu “Medike”, izrazilo je solidarnost sa umetnicima, radnicima u kulturi, udruženjima civilnog društva i svim ostalim nezavisnim kolektivima koji su “Mediku” podizali i održavali u uslovima zatečene zapuštenosti.

Ujedno, od Grada Zagreba zatražili su da uspostavi dijalog sa korisnicima “Medike”, da konačno prestane s praksom opstrukcije vrednih kulturno-umetničkih resursa i da krene u izgradnju strukturisanog procesa iznalaženja dugoročnog rešenja korišćenja tog prostora, u saradnji i partnerstvu sa akterima koji su tokom poslednjih 10 godina u taj prostor ulagali i učinili od njega međunarodno prepoznat kulturno-umetnički centar.

Zajednica udruga i pojedinaca korisnika prostora “Medika”, na čelu s Autonomnim kulturnim centrom Attack!, poručila je 12. maja sa vanredne konferencije za novinare da se neće povinovati Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove i imovinu Zagreba da preda prostor i iseli se u zatraženom roku.


  Korisnici prostora Medike - s desna na levo: predstavnik Cirkorame Nikola Mijatović, članica AKC Attack! Sunčica Remenar, slikar Miron Milić i muzička umetnica Sara Ercegović, foto: Medika

Korisnici Medike stavljeni su tim zahtevom pred svršen čin uprkos tome što su sve obaveze prema Gradu uredno podmirene. Takođe, naloženo im je da otkažu sve programe - koji su pritom pozitivno evaluirani i podržani od Ministarstva kulture Hrvatske, Zaklade Kultura nova i različitih domaćih i stranih donatora, uključujući i one koji su dobili podršku Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport.

Pritisak gradskih vlasti na Mediku traje već duže vreme, a najnoviji dopis, kako je rečeno, predstavlja kulminaciju višegodišnjeg procesa sistemske prakse srozavanja i zatvaranja mesta nezavisne kulture u gradu Zagrebu.

Uprkos ponovljenim zahtevima koje je proteklih pet godina podnosio Attack (od isteka Ugovora o privremenom korišćenju prostora “Medika” 1. januara 2011. godine, sklopljenog između Grada Zagreba i udruženja  Autonomni kulturni centar), Gradski ured za imovinsko-pravne poslove i imovinu nije im pružio konkretan odgovor na pitanja o statusu i budućnosti tog prostora za koji njegovi korisnici redovno podmiruju dospele obveze.

Odmah po prijemu Poziva za predaju prostora, korisnici prostora “Medike” su, kako su naveli, zatražili sastanak u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove i imovinu Grada Zagreba. U pozivu za predaju ključeva, nigde se nije navodilo da nadležni žele da pregledaju prostor i saniraju ga, što su službeno naknadno izjavili na sva pitanja medija, jer je očigledno da im ovakva atmosfera pred izbore nikako ne odgovara i brzopotezno žele da završe ovu priču obećavajući kao i obično, “brda i doline”.

U proteklih devet godina, koliko traje “legalna okupacija” nekadašnje fabrike lekova, njenim prostorima na dnevnoj bazi prolazi stotine ljudi, kreativaca i posetilaca raznolikih kulturnih sadržaja, što čini više od 10.0000 kreatora i učesnika programa godišnje. Zbog toga se taj prostor i u kulturnoj strategiji Grada Zagreba predstavlja kao izrazito važan za nastajanje i razvijanje raznolikosti u kulturnoj produkciji. Uprkos tome, čini se da Grad Zagreb godinama ne primećuje probleme sa kojima se svakodnevno suočava taj značajni deo nezavisne kulture, niti pokušavaju da pronađu trajno rešenje za mnogobrojne posetioce i aktere prostora, naveli su korisnici “Medike”, dodajući da upravo Grad Zagreb zanemaruje svoje obaveze infrastrukturnog održavanja tog prostora (prostor održavaju i poboljšavaju korisnici vlastitim sredstvima), te preti njegovim oduzimanjem i pražnjenjem “od osoba i stvari” – na isti način na koji sistematski prazni i marginalizuje čitavu nezavisnu kulturnu scenu.

Prema navodima Zajednice, razlozi su jasni i sa pravne, ali i sa političke strane - tek nedavno zvanično uočene manjkavosti u vezi sigurnosti prostora na koje korisnici “Medike” bezuspešno upozoravaju niz godina,  naprasno postaju izgovor za sprečavanje njegovog daljeg korišćenja.

“Na to Zajednica nije spremna i ne želi otići iz poslednjeg mesta na kojem se programi nezavisne kulture u gradu Zagrebu održavaju”, poručili su korisnici “Medike”, zahtevajući od gradonačelnika Zagreba Milana Bandića ugovor o sanaciji prostora i mogućnost njegove prenamene, kao i novi ugovor o najmu.

“Želimo poručiti da ne želimo novo mesto, nego ostati  ovome i prema pozitivnim primerima iz evropskih metropola osnažiti prostor bivše fabrike Medika u pravi svetski kulturno-evropski centar i prepoznatljivo mesto održavanja nezavisne kulture!”, naveli su korisnici prostora “Medika”, koji su organizovali i onlajn peticiju za ostanak u prostoru koju je već prvog dana podržalo više od 5.000 osoba.

Opstanak “Medike” podržalo je i niz organizacija nezavisne kulturne scene, ocenjujući da je reč o činu samovolje koji je rezultat dugogodišnjeg nemara i potpunog manjka interesa gradskih vlasti na čelu s gradonačelnikom Bandićem da se osiguraju uslovi za rad tog živog središta nezavisne umetničke i kulturne produkcije u kojem deluje niz klubova, ateljea, galerija i društvenih prostora.

“Do trenutne situacije došlo je zbog duge istorije odbijanja saradnje i dogovora sa akterima nezavisne kulture”, poručeno je u saopštenju, uz podećanje da to nije prvi put da ista gradska vlast zatvara neki prostor zbog maćehinskog odnosa prema nezavisnoj kulturi – 2008. godine, usled istovetnog izostanka volje da se osiguraju minimalni prostorni uslovi za rad nezavisne kulture, Grad je zatvorio klub “Močvara” i dvoranu “Jedinstvo”.

Tada je, zahvaljujući pritiscima javnosti i nezavisne kulture, Grad bio prisiljen da vrati prostore korisnicima i pomogne im u uređenju prostora, poručile su organizacije nezavisne kulture, pozivajući gradske vlasti da konačno prestanu sa praksom opstrukcije vrednih kulturno-umetničkih resursa i krenu bu izgradnju strukturisanog procesa iznalaženja dugoročnog rešenja korišćenja prostora “Medike” u saradnji i partnerstvu sa akterima koji su tokom poslednjih 10 godina u taj prostor ulagali i učinili od njega međunarodno prepoznat kulturno-umetnički centar.

Saopštenje su potpisali: Savez udruga operacija grad, UBU – Udruga bivših učenika ŠPUD-a Zagreb, Slobodne veze, Studio Artless, Domino, EKS scena – eksperimentalna slobodna scena, Komikaze, BLOK - Lokalna baza za osvježavanje kulture, Udruga za promicanje kultura Kulturtreger, Udruženje za razvoj kulture "URK", Kontejner/Biro suvremene umjetničke prakse, whw - što, kako i za koga, Multimedijalni institut, Kurziv - platforma za pitanja kulture, medija i društva, Bezimeno autorsko društvo [BADco.], Bacači sjenki, Mreža mladih Hrvatske, Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja – UIII, Savez udruga Klubtura, Prostor rodne i medijske kulture K-zona i Plesni centar Tala.

*U prilogu: Pisma i izjave podrške

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r