O Šijanovoj izložbi u SKC-u
Nagrada “Pavle Vasić” koju je istoričar umetnosti i kustos Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu Nebojša Milenković dobio za monografski katalog izložbe “Slobodan Šijan: Moraću da skrenem, Vizuelni eksperimenti 1960-2012” povod je za razgovor o toj publikaciji, ali i samoj izložbi, koji će 15. aprila biti održan u Studentskom kulturnom centru u Beogradu.
U razgovoru će, osim Milenkovića, učestvovati i Slobodan Šijan, koji je nedavno dobio za izložbu u MSUV nagradu “Tradicija avangarde” Fonda “Vujica Rešin Tucić i Vojislav Despotov”, ustanovljenu u znak sećanja na ta dva značajna avangardna umetnika iz Zrenjanina i okoline. Takođe, u razgovoru će učestvovati i istoričar umetnosti Ješa Denegri i Stevan Vuković, koautor Šijanove izložbe u MSUV, održane u decembru 2012. godine.
Iako je tema nagrađene publikacije Šijanovo vizuelno eksperimentalno stvaralaštvo u periodu od 1960. do 2012, Milenković u tekstu ne predstavlja rad tog istaknutog filmskog autora i vizuelnog umetnika u pukom hronološkom redosledu, već kontekstualizuje kako njegova interesovanja za psihodeličnu i konceptuanu umetničku perspektivu, tako i njegov celokupni dosadašnji vizuelni opus, naveo je u obrazloženju žiri nagrade “Pavle Vasić” koju Udruženje likovnih umetnika primenjene umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodeljuje jednom godišnje za “tekstove u oblasti primenjene umetnosti i dizajna objavljene u svim vrstama stručnih publikacija”.
Istovremeno, vremenski raspon od 1960. godine do danas omogućio je Milenkoviću da temu istraživanja sagleda veoma obuhvatno i, kako je istakao žiri, ukaže na Šijanove početne inspiracije i rane vizuelne i eksperimentalne radove. Među takvim radovima su Šijanove beležnice iz prestudentskih dana koje obiluju podacima, tekstom i likovnim materijalom o bezbrojnim filmovima koje je Šijan tada gledao, i koji je na mnogo načina umetniku služio kao inspiracija.
Izuzetan kvalitet Milenkovićevog dela, kako je istakao žiri, takođe je to što svojim tekstom prenosi ideju o životnosti Šijanovog stvralaštva. Ta životnost se ogleda kako u Šijanovim trajnim umetničkim interesovanjima, i predstavlja jednu od osobina njegovog stvaralaštva, tako i u Milenkovićevom tekstu koji za svoje izvore, pored umetničkih dela, ima ne samo literaturu o istoriji i teoriji umetnosti već i živu reč umetnika i njegovih, naših, savremenika.
Dodatnu vrednost publikacije predstavljaju aparat i reprodukcije. Aparat uključuje liste Šijanovih samostalnih i grupnih izložbi, video radova, filmografiju po kategorijama, bibliografiju tekstova i knjiga, literaturu i kritiku o filmovima, kao i spisak važnijih intervjua, dok reprodukcije daju uvid u sadržaj izložbe u MSUV, istakao je žiri nagrade “Pavle Vasić”.
Priznanje koje je Milenković dobio za istraživački rad povod je za razgovor sa njim o samom tekstu, ali i o izložbi čiji je sadržaj interpretirao u monografskom katalogu.
*Foto: Milenković, Šijan i Vuković u ambijentu izložbe “Slobodan Šijan: Moraću da skrenem, Vizuelni eksperimenti 1960-2012” u MSUV
(SEEcult.org)