O Milankoviću u SANU
Predavanje o ciklusima Milutina Milankovića i tajni lesne prašine biće održano 18. februara u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), u okviru izložbe posvećene tom velikom srpskom naučniku i svetski poznatom klimatologu, koja će posle Beograda, kako je najavljeno, gostovati i u Evropi. Predavanje će održati profesor Slobodan Marković, najavila je SANU, koja je izložbu “Kanon Milutina Milankovića” organizovala povodom 130-godišnjice rođenja tog naučnika koji je rešio tajnu ledenih doba i uspostavio temelj savremene klimatologije.
Predavanje o ciklusima Milutina Milankovića i tajni lesne prašine biće održano 18. februara u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), u okviru izložbe posvećene tom velikom srpskom naučniku i svetski poznatom klimatologu, koja će posle Beograda, kako je najavljeno, gostovati i u Evropi.
Predavanje će održati profesor Slobodan Marković, najavila je SANU, koja je izložbu “Kanon Milutina Milankovića” organizovala povodom 130-godišnjice rođenja tog naučnika koji je rešio tajnu ledenih doba i uspostavio temelj savremene klimatologije.
Izložba o Milankoviću će, kako je najavio nedavno ministar kulture Srbije Nebojša Bradić prilikom posete SANU, biti postavljena u maju u Kulturnom centru Srbije u Parizu, a potom će gostovati i u drugim kulturnim centrima širom Evrope.
“Na taj način, kultura koja nas predstavlja će krenuti put svetskih centara, u okviru projekta ’Srbija u svetu’”, rekao je Bradić nakon razgovora s predstavnicima SANU.
Cilj izložbe je da osvetli rađanje Milankovićeve misli iz duha srpske kulture i njenu povezanost sa evropskom kulturom, kao i da istovremeno ukaže na globalni značaj koji je taj naučnik imao u oblasti astrofizike i naučnih disciplina koje se bave proučavanjem planete Zemlje.
Akademik Milanković, rođen u Dalju 1879, a preminuo u Beogradu 1958, stvorio je i objavio 1941. godine, u izdanju Srpske kraljevske akademije u Beogradu, svoje najveće delo - “Kanon osunčavanja”, koje je unelo revoluciju u nauke o Zemlji.
Njegov naučni rad je prvi put omogućio egzaktno razumevanje pulsa klimatske istorije Zemlje i otvorio put ka predviđanju budućih klimatskih uslova na planeti.
To njegovo naučno postignuće čini ga istovremeno paradigmom srpske kulture 20. veka i najaktuelnijim delom savremene naučne misli koja se suočava sa sve zaoštrenijim problemom globalnog zagrevanja.
Veličinu, ispravnost i životnost Milankovicevog dela potvrđuje i to što njegova citiranost vremenom ne opada, već raste, a “Milankovićevi ciklusi” postao je standardni naučni termin. Teorija je potvrđena na bezbroj mesta na svim kontinentima i okeanima, NASA ga ubraja u desetak divova nauka o Zemlji, toponimi na nebeskim telima nose njegovo ime, a i jedna od budućih ekspedicija na Mars nosiće njegovo ime.
Gotovo sva njegova glavna dela (Kanon osunčavanja, Nebeska mehanika, Istorija astronomije, Kroz vasionu i vekove, Kroz carstvo nauka, Istorija tehnike, Reforma julijanskog kalendara, Govori i prepiska, Uspomene, doživljaji, saznanja) sadržana su u osam tomova Izabranih dela, u izdanju Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva.
Inače, Milankovićev jubilej, uvršćen je i na UNESKO-ovu listu proslava 2009. godine, kao i stogodišnjica rođenja akademika Ljubice Marić, čuvene kompozitorke i jedne od prvih žena dirigenata u Evropi.
Sajt SANU je www.sanu.ac.rs
(SEEcult.org)