• Search form

18.01.2019 | 17:35

Novi, 6. broj Moderne konzervacije

Novi, 6. broj Moderne konzervacije

Novi, šesti broj časopisa “Moderna konzervacija”, godišnjaka u izdanju Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija, donosi i ovoga puta raznovrstan sadržaj kojim nastoji da uspostavi balans između istorije, teorije i filozofije konzervacije, s jedne, i konzervatorske prakse, sa studijama slučajeva iz Srbije i sveta, s druge strane.

Specifičnog pristupa konzervatorskim problemima i zadacima, sa akcentom na znanju i unapređenju materije zaštite i očuvanja kulturnog i prirodnog nasleđa, časopis “Moderna konzervacija” nastavlja i u novom broju, koji je izašao krajem 2018, redovne rubrike (Istorija, teorija, filozofija konzervacije; Konzervatorska praksa; Intervju; Međunarodni dokumenti; Prikazi), uz priloge stranih autora.

U rubrici posvećenoj istoriji, teoriji i filozofiji konzervacije novi broj časopisa nudi šest priloga u kojima se autori bave različitim temama – Istorijski kulturni pejzaž: Teritorija kao kulturni izraz, Revalorizacija graditeljskog nasleđa posle velikih savremenih intervencija, Evropske perspektive o očuvanju industrijske prošlosti, Etička pitanja konzervacije, Nagrada Aleksej Komeč za 2018. i Prilog obeležavanju tri decenije od smrti Aleksandra Deroka.  

Rubrika posvećena konzervatorskoj praksi donosi 13 priloga – Dunavski limes u Srbiji i Granica Rimskog carstva, Gornja isposnica Svetog Save kod Studenice: Obnova drvenog pristupnog mosta na kuli za stanovanje, Konzervatorsko-restauratorski radovi na freskama ispod kupole Bogorodičine crkve u Studenici, Savremene intervencije u enterijerima srednjovekovnih srpskih hramova, Koren i cigla, Mapiranje kulturnog nasleđa Vrmca, Autentičnost vs faksimilne obnove kao izraz očuvanja kulturnog nasleđa – Ohrid, Kultne trpeze ili sobrašice, Konzervatorsko-restauratorski radovi na sanaciji crkve brvnare u Darosavi, Vrednosti, lokacije i stavovi – Status vernakularnog kulturnog graditeljskog nasleđa u ruralnim naseljima u Izraelu, Uvažavanje javnih potreba u projektima obnove istorijskih urbanih područja, te dva priloga koji se bave “spornim” nasleđem u postsocijalističkoj Bugarskoj - Kratka istorija i teorija u panevropskom kontekstu i Problemi očuvanja.

Posle izuzetno pozitivnih reakcija na intervjue iz prethodnih brojeva, koji se od 2017. godine objavljuju dvojezično - na srpskom i engleskom jeziku, šesti broj “Moderne konzervacije” donosi razgovor sa uvaženim poljskim teoretičarem i ekspertom arhitektonske konzervacije Boguslavom Šmiginom, aktuelnim predsednikom međunarodnog naučnog komiteta ICOMOS-a za teoriju i filozofiju konzervacije, koji je svoje stavove i razmišljanja o materiji konzervacije rezimirao u naslovu intervjua: Bez teorije konzervacije zaštita nasleđa nema budućnosti.

Rubrika Međunarodna dokumenta objavljuje prevode četiri dokumenata iz oblasti konzervacije koji su usvojeni na Generalnoj skupštini ICOMOS-a 2017. godine u Delhiju.

U rubrici Prikazi predstavljena je izložba “Moderna Beograda – arhitektonska baština prestonice”, konferencija Međunarodnog naučnog komiteta za vernakularno nasleđe “Kulturno nasleđe i održivi razvoj”, tribina posvećene obeležavanju tri decenije od smrti Aleksandra Deroka i knjiga “Konzervatorsko-restauratorski radovi na freskama u Spasovoj crkvi manastira Žiče”.

I novi broj “Moderne konzervacije” nastavlja tradiciju objavljivanja priloga stranih autora čiji je doprinos u skladu sa konceptom tog časopisa u pogledu povećanja znanja u materiji konzervacije i promocije etički utemeljene konzervatorske prakse, te unapređenja discipline i povećanja brige i odgovornosti za očuvanje nasleđa u sopstvenoj sredini. Pored autora koji su sarađivali u prethodnim brojevima, časopis uvodi i nove autore sa iskustvima iz drugih sredina, kao što je Kina.

Izuzetna recepcija prethodnih brojeva, kako u Srbiji, tako i u regionu, kako ističe redakcija, opravdala je ideju izdavača o pokretanju novog i savremenog stručnog časopisa 2013. godine, čiji bi koncept korespondirao sa zahtevima moderne konzervacije. Urednica “Moderne konzervacijeBranka Šekarić, sekretar redakcije Sanja Kesić Ristić, članovi redakcije i autori ulažu ogroman napor da svaki novi broj ostane na liniji tog koncepta i opravda stečeni ugled.

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r