Nova uprava ULUPUDS-a
Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) izabralo je novo rukovodstvo i osvojilo izveštaje o radu u protekle četiri godine, koje su donele nove izazove zbog pandemije korona virusa.
Dosadašnja predsednica Upravnog odbora Lidija Jovanović podsetila je u izveštaju, podnetom 27. marta na Skupštini ULUPUDS-a u Dečjem kulturnom centru u Beogradu, da je uprava na čijem je bila čelu kao osnovnu ideju sredinom 2018. godine imala unapređenje vidljivosti i prepoznatljivosti ULUPUDS-a u javnosti, te popravljanje i izgradnju odnosa sa institucijama. U prve dve godine do početka pandemije mnogo se i uradilo na tom planu, dodala je, navodeći izuzetnu saradnju sa brojnim muzejskim institucijama, posebno sa Muzejem grada Beograda u čijem je okrilju Konak knjeginje Ljubice, te sa Muzejem primenjene umetnosti i Etnografskim. Budući da su se u međuvremenu desile i promene na Filološkom fakultetu, koji je zakupodavac Galerije Singidunum, omogućeno je da se uspostave fleksibilniji odnosi u često na ivici održivosti poslovanju te galerije. Druga značajna institucionalna promena odnosi se na smenu u Ministarstvu kulture i informisanja, čime su otvoreni dodatni kanali komunikacije.
Pandemija je donela, međutim, nove izazove, pa je tokom energija, u u saradnji sa ostalim reprezentativnim udruženjima, usmerena ka načinima za obezbeđivanje pomoći samostalnim umetnicima i opstanak Galerije Singidunum, koja zbog raznih oblika zabrane i skraćivanja rada dolazi u neugodnu materijalnu poziciju.
Lidija Jovanović istakla je, između ostalog, da su uprkos brojnim izazovima - od materijalnih do organizacionih, realizovane sve značajnije izložbe Udruženja.
Kao problem koji se nameće i koji će neminovno biti sve veći u budućnosti, Lidija Jovanović navela je da ULUPUDS-u sa oko 1.300 članova nedostaje adekvatan izlagački prostor. Adekvatnog rešenja za sada nema, uprkos obraćanju nadležnim insitucijama i javnosti.
ULUPUDS je sa drugim udruženjima učestvovao i u rešavanju problema zaostalih poreskih plaćanja koja je napravila lokalna samouprava, a brojnim samostalnim umetnicima pravi i danas probleme. Poslednji pomak bilo je nedavno formiranje radne grupe u Ministarstvu kulture i informisanja koja radi na rešavanju tog višedecenijskog problema.
Uz potrebu za veću fokusiranost na kolege koji nisu samostalni umetnici, konstatovano je i da postoje teme u Statutu koje bi doradom ili izmenom mogle da olakšaju rad tela Udruženja između dve skupštine.
Kao jedna od tema o kojoj će nova uprava raymišljati, Lidija Jovanović navela je potencijalno pokretanje nove sekcije za digitalnu multimediju, za koju je Ministarstvo kulture i informisanja dalo ULUPUDS-u reprezantativnost.
Lidija Jovanović istakla je i održavanje redovnih sednica UO, a posebno prisustvo članova Nadzornog odbora i Umetničkog saveta. Naročito je istakla i nesebičnu pomoć zaposlenih, posebno sekretara Konstatina Petrovića, koji su pomogli u suočavanju sa problemima koje su donele vanredne okolnosti pandemije.
Novi članovi UO ULUPUDS-a su: Milica Vuković (Slikarsko-grafička sekcija), Aleksandra Pavlović Šerić (Dizajn sekcija), Larisa Županjevac Nikolić (Sekcija za tekstil i savremeno odevanje), Miodrag Tabački (Sekcija scenografije i kostimografije), Dragolјub Zamurović (Sekcija umetničke fotografije), Đorđe Arnaut (Vajarska sekcija), Borjana Šuvaković (Arhitektonska sekcija), Ljubica Jelisavac Katić (Sekcija ze teoriju, kritiku i istoriju primenjene umetnosti) i Ida Marinković (Sekcija ze umetnost i dizajn keramike i stakla).
U Umetnički savet izabrani su: Silvia Kovjenić, Dejan Vukelić, Sonja Rosić, Jelena Stokuća, Aleksandar Kujučev, Darko Kuzmanović, Zoran Bulajić, Dijana Milašinović Marić i Jasmina Pejčić. Nadzorni odbor čine: Snežana Vujnov, Svetlana Mladenović, Jelena Babić Kočović, Leposava Milošević Sibinović i Marina Milovanović Kušić, a Sud časti: Ana Ćosović, Rajko Karišić, Stanimir Pavlović, Mila Vučićević i Tatjana Dejanović.
Predsednica Umetničkog saveta Snežana Pešić Rančić uručila je godišnje nagrade za 2017, 2018, 2019. i 2020. godinu, kao i preostale iz 2015. i 2016.
(SEEcult.org)