Nova umetnost za novo društvo
Muzej savremene umetnosti u Zagrebu gostuje naredna dva i po meseca u MSU u Vroclavu (WCM) reprezentativnom izložbom kojom će predstaviti presek radova iz svog bogatog fundusa - umetničke pojave, tendencije i pokrete u Zagrebu od 50-ih godina 20. veka do današnjih dana.
Izložba “Nova umetnost za novo društvo” biće otvorena u Vroclavu od 25. septembra do 7. decembra u okviru projekta razmene izložbenih programa dva muzeja tokom 2015. i 2016.
Zagrebački MSU će se predstaviti na dva sprata izložbenog prostora WCM-a, a izložba kojom gostuje u Vroclavu, kako je saopšteno, stavlja poseban naglasak na međunarodni pokret Nove tendencije i Novu umetničku praksu, te na pojedine teme zastupljene u časopisima BIT international i SPOT.
Kako je naveo MSU Zagreb, Gradska galerija savremene umetnosti, iz koje je nastao, bila je 60-ih godina 20. veka najotvorenija javna institucija u tadašnjoj Jugoslaviji, prema rečima nekih od najvažnijih umetnika tog vremena. To se pre svega odnosi na mogućnost da generiše važne umetničke pojave u i međunarodnom i lokalnom kontekstu. Reč je o vremenima u kojima umetnička intervencija ulazi u fabriku, u naučnu laboratoriju ili postaje deo gradskog tkiva. Neoavangardnu paradigma koja je umetnost želela učiniti dostupnom svima kroz sredstva masovne proizvodnje ne samo iz pozicije posmatrača nego i autora, desetak godina kasnije zameniće participativni događaji i intervencije koji su različitim strategijama brisali granicu između umetnika i publike.
Značajan izdavački iskorak toga vremena bili su časopisi BIT international i SPOT, koje je Gradska galerija savremene umetnosti izdavala unutar izuzetno produktivnih desetak godina (između 1968. i 1978). Izlazili su u relativno kratkom razdoblju, u sredini koja je već poznavala i izdavala umetničke časopise i knjige umetnika, kao sredstvo razmene i diseminacije ideja i vizuelnih istraživanja. Brojni radovi i intervencije predstavljeni na njihovim stranicama među najvažnijim su segmentima fundusa i dokumentacijskih zbirki MSU, koje će biti predstavljene u Vroclavu kao početak saradnje sa WCM.
Izložbu prati i bogato opremljen dvojezični katalog, na poljskom i engleskom. Uvodni tekst (u PRILOGU) napisala je Jasna Jakšić, koja je kustoskinja izoložbe, uz Ivanu Kancir.
U nastavku saradnje dva muzeja, WCM-a će predstaviti 2016. godine u Zagrebu umetničke pojave koje su se razvijale u Vroclavu od 1966. do 1981. godine (vizuelna poezija, avangardni umetnici u galerijama Mona Lisa, galeriji Permafo, mail art, radovi umetničkog kolektiva LUXUS).
(SEEcult.org)