Nino Brajović državni sekretar za medije
Vlada Srbije imenovala je 19. decembra generalnog sekretara Udruženja novinara Srbije (UNS) Nina Brajovića za državnog sekretara za informisanje i medije u Ministarstvu kulture i informisanja.
Ministarstvo kulture i informisanja izrazilo je tim povodom uverenje da su dugogodišnje novinarsko i uredničko iskustvo Brajovića, profesionalni angažman u UN-u i mnogobrojna priznanja, “najbolјa preporuka za obavlјanje odgovorne funkcije državnog sekretara za informisanje i medije”.
Ministarstvo je navelo u saopštenju i da veruje da su imenovanjem državnog sekretara stvoreni neophodni uslovi za rešavanje svih otvorenih pitanja u oblasti javnog informisanja, uz punu saradnju sa strukovnim udruženjima, regulatornim i samoregulatornim telima, medijskim profesionalcima i ostalim relevantnim činiocima.
U prethodnom sastavu Ministarstva kulture i informisanja, na celu sa Ivanom Tasovcem, drzavni sekretar je bio Saša Mirković koji je na tu funkciju došao bio iz medijske kuće B92.
Brajović se, prema pisanju “Politike”, zalaže za privatizaciju te kuće i rešenje problema njenih nagomilanih dugova, kao i dugova RTS-a. Za opstanak je agencije Tanjug, ukidanje ograničenja u projektnom sufinansiranju medija, te za obavezivanje lokalnih samouprava da iz budžeta izdvajaju dva odsto za finansiranje medija.
Brajović je diplomirao na Fakultetu političkih nauka, a radio je na Televiziji Beograd od 1983. do 1992, gde je bio urednik ciklusa emisija “Otvoreni studio” i “Teme i dileme”. Takođe, bio je urednik i voditelј političkog magazina “Za i protiv” (ZIP), specijalni izveštač sa Kosova, iz Slovenije i Hrvatske (1987-1991), urednik “Dnevnika” i unutrašnjo-političke redakcije RTS-a. Državnu televiziju napustio je 1992. i od tada je radio kao slobodni novinar. Potom je bio glavni i odgovorni urednik časopisa Novinarsto. U Vladi Sremsko-baranjske oblasti, pod upravom UN, bio je sekretar za informisanje. Pisao je za više listova (Večernje novosti, TV novosti, Dani, Borba, Link), navedeno je u njegovoj biografiji.
Bio je predsednik UNS-a u dva mandata, a bio je i član Upravnog odbora Saveza novinara Jugoslavije, odnosno Saveza novinara Srbije i Crne Gore od 2000. godine.
Autor je scenarija za dokumentarnu TV dramu “Čoveče, vekovima smo živeli zajedno” i dokumentarnog filma “Crvena zaprška”. Predavao je u školi TV novinarstva Centra za savremenu žurnalistiku, Školi za elektronske medije, Novinarskoj školi UNS-a, kao i na Akademiji lepih umetnosti.
Koordinator je akcije “Izgradimo toranj na Avali”, preduzeo je obnovu zgrade Doma novinara, inicijator je osnivanja Sindikata novinara Srbije. U okviru obeležavanja 3. maja, Svetskog dana slobode medija, inicirao je u Srbiji akciju “Pet minuta gromoglasne tišine”. Pokrenuo je osnivanje potpornog fonda UNS-a “Dobrica Kuzmić” i fonda “Jovan i Ješa Pantelić”. Pokretač je i “Škole veb novinarstva” UNS-a.
Dvostruki je dobitnik godišnjih nagrada TV Beograd, nagrade publike na festivalu dokumentarnog filma u Tuzli za “Crvenu zapršku”, kao i UNS-ovog godišnjeg priznanja “Svetozar Marković”.
(SEEcult.org)