• Search form

27.06.2020 | 12:01

Nerešeni problemi LGBTI osoba u Srbiji

Nerešeni problemi LGBTI osoba u Srbiji

Zaštitnik građana Zoran Pašalić ukazao je, povodom Međunarodnog dana ponosa, 27. juna, da se LGBTI osobe u Srbiji i dalje susreću sa napadima, pretnjama i nasiljem i ponovio da su potrebne zakonske izmene kojima bi krivična dela izvršena na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta bila tretirana kao dela rasizma i netolerancije.

Zaštitnik građana konstatuje i da se pripadnici LGBTI zajednice još uvek suočavaju sa nasiljem, pretnjama, govorom mržnje i zločinima iz mržnje usled predrasuda, ukazujući da se u Srbiji nedovoljno primenjuje institut zločina iz mržnje i ne sprovode mere posvećene podizanju svesti o pravima LGBTI osoba. Zaštitnik građana, pored tih problema, navodi i pravnu neuređenost istopolnih zajednica i posledica prilagođavanja (promene) pola i rodnog identiteta, ali i problem održavanja hormonskog statusa trans-osoba, što je ponovio i u izveštaju za 2019. godinu kao preporuku Vladi Srbije.

Među brojne probleme mladih LGBTI osoba u Srbiji, kako je navedeno u saopštenju, spada i teška egzistencijalna situacija u kojoj se nađu nakon što porodicama saopšte seksualnu orijentaciju, jer za njih ne postoje odgovarajući servisi podrške.

Zaštitnik građana podseća i da je u izveštaju za 2019. godinu ukazao da Zakon o zabrani diskriminacije i drugi relevantni zakoni eksplicitno ne zabranjuju diskriminaciju interseks osoba, iako je Srbija dobila takvu preporuku u Trećem ciklusu Univerzalnog periodičnog pregleda UN početkom 2018. godine.

Povodom Međunarodnog dana ponosa, zamenica zaštitnika građana za rodnu ravnopravnost Jelena Stojanović istakla je 26. juna sa saradnicima zastave LGBTI pokreta na zgradi te institucije - u znak podrške osobama drugačije seksualne orijentacije i rodnog identiteta.

Logo zaštitnika građana na sajtu te institucije prekriven je 27. juna zastavom duginih boja.

Međunarodni dan ponosa se obeležava u znak sećanja na proteste LGBTI osoba protiv sistematskog hapšenja, progona i zlostavljanja od strane američkih vlasti koji su počeli u noći između 27. i 28. juna 1969. godine u Njujorku i predstavljaju začetak organizovanog aktivizma LGBTI zajednice.

Ponos u kontekstu proslave Međunarodnog dana ponosa označava potrebu da LGBTI osobe žive dostojanstveno i ravnopravno sa ostalim građanima i građankama.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Belgrade Conceptual Artists
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r