Nepoznato poznato
Dokumentarni film Erola Morisa “Nepoznato poznato”, koji je na programu sedmog BELDOCS-a 13. maja u Sava centru, predstavlja razvojni put uticajnog američkog političara Donalda Ramsfelda od kongresmena do ministra odbrane i glavnog arhitekte rata u Iraku.
To je kontemplativni, minuciozni portret Ramsfelda, ministra odbrane u administracijama Džordža Buša mlađeg (2001-2006) i Džeralda Forda (1975-1977), koji je tokom karijere ostvario presudan uticaj na spoljnu politiku SAD.
Film “Nepoznato poznato” naslovljen je prema Ramsfeldovoj upečatljivoj, filozofski intoniranoj, ratnohuškačkoj opasci.
Zaintrigiran pričom o desetinama hiljada poruka, koje je tokom svog službovanja Ramsfeld ostavljao samome sebi, partijskim kolegama i mnogobrojnim saradnicima, Moris uspeva da ugovori intervju sa tim političarem, nevoljnim da se bez preke potrebe pojavljuje u javnosti. Sledi 34-časovno ispitivanje u pokušaju da se dešifruje smisao i značenje Ramsfeldovih minijatura – kratkih, enigmatičnih i često kontradiktornih iskaza, a ujedno i autentičnih pisanih tragova o idejama, strahovima i nesigurnostima jednog čoveka dovoljno moćnog da promeni tok istorije i započne vojni sukob nesagledivih proporcija.
Umesto konvencionalnog intervjua, dvostruki oskarovac Moris tražio je od Ramsfelda da izvede i objasni “pahuljice” – ogromnu arhivu zabeleški koje je vodio tokom 50 godina provedenih u Kongresu, Beloj kući i dva puta u Pentagonu. Ti memoari su svojevrstan prozor u istoriju, ali ne onakvu kakva je zaista bila, već onakvu kakvu Ramsfeld želi da vidimo.
“Nepoznato poznato” nema nameru da osudi ili opravda Ramsfeldove postupke, već da predstavi specifičan psihološki profil, najčešće zastupljen kod savremenih političara.
Moris tvrdi da su to po pravilu arogantni, ambiciozni ljudi koji se ne izvinjavaju, ne sažaljevaju i ne pate od griže savesti. Vojnički usmereni na sopstvenu promociju i na ostvarivanje unapred zacrtane agende, oni demonstriraju nesvakidašnju uspešnost u prikrivanju slabosti i zapanjujuću nesklonost ka preispitivanju ranijih odluka.
“Nepoznato poznato”, prema Morisu, postavlja pitanje: “Znamo li mi, kao narod i kao država, ko smo i šta radimo? Ili smo svi zajedno zarobljeni u određenom sistemu ideja, predstavi koju smo sami o sebi kreirali, a koja nas sprečava da sagledamo istinu sve dok ne bude prekasno?”
U strukturalnom smislu, film predstavlja kombinaciju intervjua - zabeleženog uz pomoć specifične Morisove tehnike interrotron, koja sistemom dvojnih ogledala omogućuje ispitaniku da bez ikakve zadrške priča direktno u kameru - zatim znalački odabrane arhivske građe, usporenih, snolikih snimaka gradskog pejzaža i prirode, uz off-screen naraciju i nenametljivu, ali efektnu video grafiku.
Film “Nepoznato poznato” pokazuje kako su ideje, strahovi i uverenja jednog čoveka, ispisani na papiru, transformisali Ameriku, promenili tok istorije i doveli do rata.
Ramsfeld je bio jedan od ključnih aktera rata u Iraku i jedina osoba koja je dva puta bila na čelu Ministarstva odbrane.
Dokumentarac o Ramsfeldu je među 34 filma koja će sedmi BELDOCS prikazati od 8. do 14. maja u Beogradu, počev od filmova o fudbalskom treneru Zoranu Đorđeviću i hrvatskom kantautoru Arsenu Dediću do ovogodišnjeg dobitnika Oskara – filma “Dvadeset stopa od zvezda” Morgana Nevila, istinite priče o pratećim vokalima nekih od najvećih muzičkih zvezda 20. veka.
Uz domaći takmičarski program, sedmi BELDODS će prikazati još pet programskih celina - Međunarodni program, 3D, BELDOCS podržava, Kosovo i Metohija u fokusu i Van konkurencije, koje su izabrali reditelj Darko Lungulov, osnivač i direktor BELDOCS-a Mladen Vušurović i reditelj Aleksandar Hadži-Đurović.
Osim u Sava centru, BELDOCS će biti održan i u Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, bioskopu Fontana, bioskopu Cineplexx i Domu kulture Studentski grad.
Najbolji filmovi sedmog BELDOCS-a biće prikazani, nakon Beograda, i u dvadesetak gradova i sela u Srbiji, u okviru turneje.
Realizaciju sedmog BELDOCS-a podržali su: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Goethe-Institut u Beogradu, kao i ambasade Izraela i SAD.
Festivalski sajt je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)