Nemačka povećava pomoć za kulturu
Nemačka je najavila dodatnu pomoć za sektor kulture povećanjem godišnjeg budžeta za 120 miliona evra u 2021. godini, što znači da će ukupno iznositi čak 1,94 milijarde evra.
Povećanje budžeta za kulturu i medije za 6,6 odsto u 2021. godini nastavak je politike kojom nemačka vlada želi da pokaže posvećenost kulturi, kojoj je za ublažavanje posledica pandemije već opredelila milijardu evra pomoći.
“Posebno u vreme krize kultura je osnova naše društvene kohezije”, izjavila je ministarka Monika Gruters, navodeći da su umetnost, kultura i mediji učinili da građani Nemačke postanu svesni da imaju privilegiju da žive u zemlji u kojoj vlada sloboda medija, kulture i izražavanja i gde sui kontroverzne debate moguće, pa čak i poželjne, preneo je Artnet. Zaštita tih sloboda, kako je dodala Monika Gruters, ostaje vrhovni princip federalne kulturne politike.
Nemački budžet za kulturu povećan je za oko 60 odsto od kada je Monika Gruters na čelu tog sektora (2013), a 85 odsto od kada je na vlast došal kancelarka Angela Merkel.
Ministarka je izjavila da će dodatna sredstva u 2021. godini biti iskorišćena za podršku projektima koji jačaju “razumevanje demokratije i istorije nemačkog društva”. Budžet za kulturu obuhvata i sumu od 6,2 miliona evra predviđenu za reviziju i modernizovanje stalnih izložbenih postavku dva najveća istorijska muzeja – Nemačkog muzeja istorije u Berlinu i Haus der Gesćićte u Bonu.
Predlog budžeta obuhvata i 26 miliona evra za jačanje projekata u rudničkim regionima Nemačke, uključujući podršku Kulturnoj fondaciji Desau-Vorlic za master plan predviđen za Garden Kingdom, koji se nalazi na Uneskovoj listi kulturnog nasleđa.
Pruska kulturna fondacija takođe će dobiti značajno povećanje sredstava – oko 14,5 miliona evra, kojima bi trebalo da nastavi da brine o kulturnom nasleđu, al ii o modernizaciji i infrastrukturi. Ipak, ta pomoć zavisi i od odluke državnih vlasti Berlina da učestvuju u sufinansiranju predloženog plana rada Pruske kulturne fondacije.
Predlog budžeta obuhvata i sredstva namenjena za Federalnu administraciju za umetnost, koja void računa o državnoj umetničkoj zbirci, te istražuje objekte konfiskovane na osnovu sudskog progona nacista. Za to je predviđeno 4,6 miliona evra.
Dodatna sredstva biće namenjena i objektima kulturngo nasleđa, filmu i medijskom sektoru.
Predlog budžeta treba da potvrdi nemački parlament, što će biti krajem novembra ili početkom decembra.
Iako predloženi budžet ne sadrži dodatna sredstva koja se odnose na krizu izazvanu pandemijom korona virusa, Nemačka void po načinu na koji podržava kulturu u krizi, s obzirom na jednu milijardu evra vredan program “restartovanje kulture” (Neustart Kultur), koji je izdvojen iz državnog budžeta za 2020.
Budući da svaka nemačka država ima kulturnu autonomiju, te da i sami gradovi dodeljuju sredstva, kulturni i kreativni sektor ima više načina da dođe do sredstava kako bi prebrodio posledice krize.
Program "Restartovanje kulture", pokrenut u julu izdvajanjem jedne milijarde evra za širok spektar kulturnih aktera nacije koja broji 83 miliona stanovnika obuhvata više od 60 potprograma i mera podrške za bioskope, muzeje, pozorišta i druge centre kulture i aktere na sceni. Cilj je da se umetnicima i kreativcima pomogne održivost u vreme krize, kao i da se stimuliše investiranje u inovacije i digitalizaciju.
*Foto: Pixabay
(SEEcult.org)
*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners