Negativna poezija
Umetnica Katarina Petrović, čiji je rad zasnovan na preplitanju umetnosti i nauke, predstavlja se od 20. decembra onlajn istraživačkom izložbom “Negativna poezija”, čiji je virtuelni domaćin Muzej nauke i tehnike (MNT) u Beogradu, u kojem je prvobitno i trebalo da bude održana kao deo izložbenog programa nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”, ali je koncept promenjen zbog pandemije korona virusa.
Prvi u nizu planiranih događaja u okviru izložbe Katarine Petrović, dobitnice nagrade “Mangelos” za 2019. godinu, biće onlajn performans “Negativna poezija ljudskog algoritma” (Negative Poetry Human Algorithm) 20. decembra u 20 časova. Katarina Petrović učestvovaće potom 23. decembra u 18 sati u onlajn razgovoru sa teoretičarkom medija i književnosti dr Dubravkom Đurić sa Fakulteta za medije i komunikacije, uz moderaciju prevoditeljke Ljiljane Ilić iz Centra za promociju nauke.
Prvi segment rada “Negativna poezija” čini sajt negativepoetry.com sa aktuelnim istraživanjima Katarine Petrović o mogućnosti približavanja nuli kroz jezik. Okosnicu rada čini preplitanje materije i značenja, fokusirajući se na intrigantni i paradoksalni koncept nule - onoga što je istovremeno i nešto i ništa.
Negativna poezija je jezički eksperiment, deo kontinuiranog istraživanja kreativnih procesa, jezika i koncepta porekla. Ideja za taj rad dolazi iz matematičkog koncepta približavanja nuli i koncepta poništavanja, gde -n i n rezultiraju 0. U računanju, nuli se možemo približiti iz pozitivnog i iz negativnog smera, a rezultujuća granica svake jednačine je beskonačnost (∞ i -∞). Ostaje pitanje da li se isto može primeniti na prirodni jezik.
Istraživanje se sastoji od dve eksperimentalne postavke – “Negativne poezije mašinskog algoritma” (Negative Poetry Machine Algorithm) i “Negativne poezije ljudskog algoritma” (Negative Poetry Human Algorithm).
“Negative Poetry Machine Algorithm” je softver koji Bibliju prevodi u njen negativ, koristeći bazu podataka Okfordskog rečnika engleskog jezika. Softver je napisao Miloš Grujić.
“Negative Poetry Human Algorithm” je onlajn performans sa devetoro učesnika iz različitih profesija. Performans je razvijan u saradnji sa pozorišnim umetnikom Orionom Maxtedom i transdisciplinarnom grupom The Interactions, koju čini dvadesetoro umetnika i naučnika koji istražuju samoorganizaciju i kolektivnu inteligenciju, a njihov domaćin je Institut za napredne studije Univerziteta u Amsterdamu.
Uz Maxteda i Katarinu Petrović, u performansu učestvuju i Renske Vroomans (evoluciona biološkinja), Enrico Sandro Colizzi (evolucioni biolog), Izabelė Jonussaitė (filozofkinja), Sára Iványi (pesnikinja), Thomas Dudkiewicz (pozorišni umetnik), Marie Groothof (pozorišna umetnica) i Cadell Last (filozof). Za programiranje i tehničku podršku zaduženi su Keez Duyves i Jur de Vries.
Celokupan rad i šire istraživanje biće prezentovani u Galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda u decembru 2021. godine, a objediniće eksperimente sa vakuumom (materijalno ništa) i nulom (konceptualno ništa).
Inspirisana naučnim, umetničkim, filozofskim i lingvističkim radovima, studija Katarine Petrović otvara pitanja ograničenja reprezentacije i razumevanja, istovremeno ispitujući suštinski odnos imaginacije, negacije i paradoksa, kao i prostora pogrešnog predstavljanja, ironisanja ili laganja koje se s tim u vezi može otvoriti.
Katarina Petrović (1986, Niš) koristi u radu medije poput jezika, koda, zvuka i crteža. Završila je master studije na ArtScience departmanu Kraljevskog konzervatorijuma i Kraljevske akademije umetnosti u Hagu, kao i diplomske studije slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Kao stipendistkinja francuske vlade, pohađala je i École Nationale Supérieure des Beaux-Arts u Parizu. Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu, od kojih skorije uključuju: Wat ik je nog wilde zeggen, TENT Roterdam, 2020; Isekle smo kablove, MSUV Novi Sad, 2019; Srce tame, U10, Beograd, 2018.
Ko-inicijatorka je ArtScience Foruma, podkasta i umetničkog/medijskog projekta Femkanje, predsednica Trixie umetničkog udruženja u Hagu i članica asocijacije umetnika Stroom Den Haag i Udruženja likovnih umetnika Srbije. Bila je gostujuća predavačica na Hessian Theatre Academy u Frankfurtu, Norwegian Theatre Academy u Fredrikstadu, a 2021. držaće kurs na Sćool of Thinking Vrije univerziteta u Briselu.
Radi kao nezavisna istraživačica i koordinator ArtScience istraživačke grupe u Centru za transdisciplinarna istraživanja Leo Apostel.
Izložba “Negativna poezija” traje do 31. decembra, a realizovana je u organizaciji Fonda Ilija & Mangelos, producenta Miroslava Karića i uz podršku Centra Leo Apostel Vrije Univerziteta u Briselu.
Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” koju organizuju Fond Ilija & Mangelos i Remont - nezavisna umetnička asocijacija dodeljuje se vizuelnim umetnicima i umetnicama do 35. godine koji/e se aktivno bave umetnošću, a podrazumeva dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu.
(SEEcult.org)