• Search form

26.07.2012 | 22:08

Nasleđe socijalizma i kultura sećanja

Nasleđe socijalizma i kultura sećanja

Izložba “Socijalističko nasleđe i kultura sećanja u kadru savremenih viđenja” biće otvorena od 27. jula do 13. avgusta u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu, a ukazuje na fenomen stalnog stvaranja “novih” istorija, kao i na neophodnost kritičkog pogleda na učestale krajnosti - slavljenje i potiskivanje određenih prošlosti.

Projekat “Viđenja 2012: Socijalističko nasleđe i kultura sećanja u kadru savremenih viđenja. Grad kao trezor” zamišljen je kao nastavak dva prethodno realizovana izdanja “Viđenja”, koja su se bavila pitanjima savremenih percepcija prošlosti i njenih uloga u životu društvene zajednice. Ovogodišnjim projektom teme se produbljuju i specifikuju na nasleđe Srbije iz perioda socijalizma.

Na izložbi učestvuju Milica Nikolić (Staro Sajmište danas, Beograd, 2010.), Olivera Lekić (Strangers, Priština, 2010.), Vladana Putnik (Sunce Jugoslavije, Beograd, 2008.), Tijana Nikolić i Nenad Nikolić (Stare ploče - nova publika, Laplje Selo, 2012.), Benedek Lakatos (Urban views, Ljubljana, Kosovska Mitrovica, Beograd, 2011-2012.) i Klemm Győző (Memento, Beograd, 2011.) iz Mađarske i Dražen Shejbal iz Hrvatske (Tito i titići, Daruvar, 2009.).

Prema navodima autorki projekta Jelene Pavličić i Marije Vasiljević, istraživanje socijalističke prošlosti kreće se od kulturnih ostvarenja nastalih u periodu socijalizma i kulture sećanja koja je oblikovanjem prošlosti kreirala socijalističku stvarnost do današnjice u kojoj je to nasleđe interpretirano. Zato je i izložba, kao prvi projektni zadatak, pokušaj da doprinese razumevanju nekih fenomena i termina koji određuju tu blisku prošlost u sadašnjosti.

Stoga, u osnovi “Viđenja 2012” jeste problem prepoznavanja nasleđa i upotrebe u širem smislu.

Izložba nije stvorena radi rekonstrukcije perioda socijalizma, pa se zato u prvom delu izložbe prepoznatljivim motivima fotografija Shejbala, Lakatoša i Tijane i Nenada Nikolića ne pristupa pozitivistički, faktografski. Ne pokušava se da se saopšti “istina i ubedi u prošlost “kakva je zaista bila”, već se prepoznaju neki aktuelni fenomeni koje su pojedini istraživači definisali kao nostalgiju, jugonostalgiju i titostalgiju. Drugi deo izložbe, radovima Vladane Putnik, Milice Nikolić, Olivere Lekić i Klem Gizoa, posvećen je životu (koji i dalje traje), a ne istoriji (koja nagoveštava da je u pitanju završen proces) pojedinih mesta.

Organizatori izložbe su Galerija savremene umetnosti Smederevo, Centar za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu i Mreža za istraživanje viđenja - Beograd, a projekat se realizuje uz podršku Centra za promociju nauke.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r