Najbolji na 7. Patosoffiranju
Slovenačka predstava “Leto 2012” KDPM iz Kamnika dobila je Gran pri sedmog međunarodnog multimedijalnog festivala Patosoffiranje u Smederevu, a nagrada za hrabrost i autorski doprinos “Branislav Čubrilović” dodeljena je predstavi “Zastave” teatra “Rubikon” iz Rijeke.
Slovenačka predstava “Leto 2012” KDPM iz Kamnika dobila je Gran pri sedmog međunarodnog multimedijalnog festivala Patosoffiranje u Smederevu, a nagrada za hrabrost i autorski doprinos “Branislav Čubrilović” dodeljena je predstavi “Zastave” teatra “Rubikon” iz Rijeke.
Predstava “Leti 2012” pobedila je jednoglasnom odlukom žirija sedmog Patosoffiranja, na kojem su od 7. do 10. jula učestvovalo više od sto umetnika iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore, koji su izveli 50 programa (pozorišnih predstava, performansa, likovnih izložbi, video performansa, koncerata, predavanja i edukativnih programa - radionica).
Gran pri dodeljen je “Letu 2012” kao zajedničkoj predstavi koja je nastala između glumaca, publike, prolaznika, dece, a stariju publiku na kratko je vreme pretvorila u decu.
“Ovaj magični tetarski momenat, koji je na kratko uspeo da izbriše granicu između izvođača i posmatrača, upravo je ono što čini suštinu festivala Patosofiranje”, naveo je žiri, ističući da je “odluku doneo srcem, jer smatra da pozorište takvo i treba da bude”.
Predstava riječkog teatra “Rubikon” nagrađena je zbog veštine da se minimalističkim sredstvima ambijentalnog teatra prenese srž klasičnog dela Miroslava Krleže, ali i zbog “ponovnog i inovativnog čitanja jedne suštinske antiratne ideje, koja nas se na ovim prsotorima i dalje, veoma tiče”.
Žirijem je predsedavao muzičar Ljuba Ninković iz Beograda, a činili su ga i dramski pedagog Smiljana Tucakov iz Zrenjanina, dramaturg Mina Sablić iz Beograda, dramski pedagog Žiga Čemernik iz Ljubljane i Vladislav Nešić, kao predstavnik samog festivala.
Dodeljeno je i nekoliko pohvala, a nagradu publike osvojile su dve predstave s pođednakim brojem glasova - “U traganju za bojom kestena” Mostarskog teatra mladih i slovenačka “Sound” improvizacijskog pozorišta KDPM iz Kamnika.
Pohvalu je dobila eksperimentalna muzička grupa “Bicikl” iz Beograda - za “hipnotičko-flegmatično, muzikalistično orgijanje, koje predstavlja inovativan kontrapunkt po prirodi konzervativnom gradskom načinu života, i koje ga postavlja izvan svog uobičajenog prostora i vremena”.
Posebna pohvala za autorski iskorak i preispitivanja granice odnosa savremne publike i performera dodeljena je Kristianu Al-Droubiju i performansu “Intervju sa umetnikom” grupe Via Negativa.
Kristianov peformans, kako je istakao žiri, uspeo je u nameri da prenese “krik pojedinca” u istraživanju izvođačkih mogućnosti, koji gledaocu postavlja ogledalo da razmotri svoje životne stavove.
Posebna pohvala dedeljena je predstavi “Psi” ERG Statusa iz Beograda, uz obrazloženje da su njeni akteri uspeli da obrade kompleksnu i akutnu temu nasilja, kreirajući pritom i veoma visok umetnički nivo u izuzetno profesionalnom glumačko-plesačkom postupku.
Specijalna pohvala Patosofiranja za doprinosa ne samo tom festivalu, već i gradu Smederevu, dodeljena je studentkinjama slikarstva Akademije primenjene umetnosti iz Kragujevca, autorkama murala koji je osvanuo na zidu jedne gradske ustanove.
Festival Patosoffiranje jedini je događaj u Smederevu koji promoviše i alternativnu kulturu, a većina programa ove godine održana je na javnim prostorima, kao i u Centru za kulturu Smederevo, koji je i organizator.
Zabrinuti što su mladi ljudi danas, možda više nego ikad, ugroženi ne samo nemaštinom, već i društvenim i medijskim konformizmom koji ima za posledice rastuće nasilje u svim segmentima društva, organizatori Patosoffiranja stoga nisu koncipirali taj festival samo kao umetničku smotru, već kao projekat koji vaspitava mlade da se sopstvenom inicijativom konstruktivno suprotstave negativnim tendencijama.
Festival Patosoffiranje prvi je put održan 2005. godine, na inicijativu AR.CO. (Artistic Conection) - internacionalnog pozorišnog projekta (INTERREG III A Trans - Adriatico projekta) koji je uključio mlade umetnike iz Italije, Albanije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.
Festival je bio deo finalne faze 20 - dnevne radionice u okviru projekta. Zajedno sa rezultatima rada radionice, prezentovane su i pozorišne predstave gostujućih pozorišta, moderna baletska predstava, video snimci predstava pozorišta PATOS, kao i partnerskih pozorišta iz Italije i sa Balkana, koncerti lokalnih muzičara, performansi i improvizovani performansi koji su uključili sve umetnike i goste festivala.
(SEEcult.org)