Nagrade PEN/Pinter za 2010.
Britanski pisac Hanif Kurejši (Kureishi) dobitnik je književne nagrade “Harold Pinter” međunarodnog udruženja pisaca PEN za 2010. godinu, dok je nagradu za hrabrost, koja se dodeljuje autorima progonjenim zbog svojih uverenja i stavova, dobila meksička novinarka Lidija Kačo (Lydia Cacho). Kurejši, autor romana "Buda iz predgrađa", "Crni album" i "Intimnost", dobio je nagradu PEN/Pinter za hrabro prenošenje “istine o životu u našem multikulturnom svetu”.
Britanski pisac Hanif Kurejši (Kureishi) dobitnik je književne nagrade “Harold Pinter” međunarodnog udruženja pisaca PEN za 2010. godinu, dok je nagradu za hrabrost, koja se dodeljuje autorima progonjenim zbog svojih uverenja i stavova, dobila meksička novinarka Lidija Kačo (Lydia Cacho).
Kurejši, autor romana "Buda iz predgrađa", "Crni album" i "Intimnost", dobio je nagradu PEN/Pinter za hrabro prenošenje “istine o životu u našem multikulturnom svetu”.
Među članovima žirija bio je i Ronald Harvud (Harwood), kao i udovica britanskog nobelovca Pintera (Antonia Fraser), u čiju je čast nagrada PEN-a i ustanovljena 2009. godine.
Nagrada “Harold Pinter” dodeljuje se britanskom autoru ili državljaninu Britanije koji u delima, u duhu Pintera, pokazuje snažnu intelektualnu posvećenost definisanju prave istine o našim životima i našim društvima.
Meksička novinarka Lidija Kačo, nagrađena za hrabrost, bila je hapšena, optužena za klevetu i dobijala pretnje smrću nakon objavljivanja knjige o seksualnom zlostavljanju dece, u koje su navodno bili umešani pojedini biznismeni iz Kankuna 2005. godine.
Nagrade će biti uručene 20. oktobra u Britanskoj biblioteci, koja čuva Pinterov arhiv.
Prošle godine nagradu “Harold Pinter”, vrednu hiljadu funti, dobio je pesnik i dramski pisac Toni Harison (Tony Harrison).
Pinter je bio jedan od najpoznatijih dramskih pisaca u svetu, a bio je poznat i kao oštar kritičar britanske i američke spoljne politike. Preminuo je 2008. u u Londonu, gde je i rođen 1930. u jevrejskoj porodici.
Nobelovu nagradu za književnost dobio je 2005. godine, a Švedska akademija tada je istakla da je autor koji u svojim dramama "otkriva ponor ispod svakodnevnih čavrljanja i probijao ulaz u zatvorene sobe ugnjetavanja".
Pinter je bio i jedan od oštrih oponenata rata u Iraku, kao i američke i britanske politike uopšte, počev od vremena vladavine Margaret Tačer i Ronalda Regana, ali i kasnije. Glasno i uporno negodovao je protiv zloupotrebe moći širom sveta, a između ostalog, hrabro je napao američko - britansku alijansku i povodom NATO bombardovanja Srbije i Crne Gore 1999. godine, ali nije imao simpatija ni prema tadašnjem srpskom predsedniku Slobodanu Miloševiću.
Iako je 2002. utvrđeno da boluje od raka, i dalje se aktivno angažovao u suprotstavljanju britanskoj spoljnoj politici, a bio je i jedan od potpisnika protestnog pisma britanskoj vladi povodom rata u Iraku. Po saznanju da je dobio Nobelovu nagradu, Pinter je rekao i da je “Irak samo simbol stava zapadnih demokratija prema ostatku sveta”.
Sajt internacionalnog PEN centra je www.internationalpen.org.uk
(SEEcult.org)