• Search form

14.03.2011 | 15:26

Nagrada Pavle Vasić Marini Kocareva Ranisavljev

Nagradu “Pavle Vasić” za 2010. godinu dobila je mr. prof. Marina Kocareva Ranisavljev za knjigu “Moda i odevanje, psihosociološki aspekti odevanja”, u izdanju “Službenog glasnika”, koja je, prema navodima žirija, pođednako zanimljiva i za stručnjake i za širu publiku koju zanima zašto odevanje i moda predstavljaju značajni deo svakodnevnog života.

Nagrada Pavle Vasić Marini Kocareva Ranisavljev

Nagradu “Pavle Vasić” za 2010. godinu dobila je mr. prof. Marina Kocareva Ranisavljev za knjigu “Moda i odevanje, psihosociološki aspekti odevanja”, u izdanju “Službenog glasnika”, koja je, prema navodima žirija, pođednako zanimljiva i za stručnjake i za širu publiku koju zanima zašto odevanje i moda predstavljaju značajni deo svakodnevnog života.

Nagrada je dodeljena 14. marta u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta umetnosti u Beogradu, a žiri, koji su činile istoričarke umetnosti dr Ivana Simeonović Ćelić (predsednica), dr Simona Čupić i Gordana Biba Marković, odlučio je jednoglasno na osnovu konkursnog materijala.

Žiri je razmotrio 14 pristiglih predloga za dodelu nagrade “Pavle Vasić”, pri čemu, kako je naveo, nije imao potrebu da se posebno upoznaje sa delima predloženih kandidata, jer je tokom godine pomno pratio tekuću produkciju i imao već određene stavove prema literaturi koja je bila pred njim.

Iako je većina predloga zadovoljavala kriterijume za dodelu nagrade, žiri je naveo i da su se vrlo brzo izdvojila tri predloga - osim nagrađene knjige “Srebrne čaše poznog srednjeg veka u Srbiji” Mileta Gajića, u izdanju Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, te knjiga Stjepana Fileka “PISMO, istorija sa poukama za umetničku praksu, 26 + 30”, u izdanju Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Knjiga “Moda i odevanje, psihosociološki aspekti odevanja”, kako su već i njeni recenzenti primetili, spada u temeljnu studiju oblasti retko obrađivane u Srbiji, a izdvaja se i zbog novog, složenog, specifičnog i metodološki zanimljivog pristupa modi i odevanju, naveo je žiri u obrazloženju.

“Kroz sedam jasno definisanih poglavlja, autorka fenomen oblačenja i mode sagledava s aspekta sociologije, psihologije, istorije, antropologije i njoj najbliže kostimografije. Interdiciplinarnost koju uvodi autorka u svoje štivo označava savremeni pristup obradi materije koju obrađuje. Brižljivo biranim reprodukcijama koje prate tekstove poglavlja autorka daje vizuelni identitet svojim tezama i daje jednu celovitu sliku odevanju, kao jednoj od osnovnih ljudskih potreba, i modi kao izrazu vremena i prostora u kojima živimo”, istakao je žiri.

Marina Kocareva Ranisavljev, rođena u Ohridu 1966. godine, diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna Univerziteta umetnosti u Beogradu, na odseku za kostim (1991). Na istom odseku radila je kao stručni saradnik od 1994. do 1997. godine.

Magistarsku tezu “Razvoj forme u srpskoj uniformi XIX veka - civilnoj i vojnoj”, odbranila je 1999. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna Univerziteta umetnosti u Beogradu. Za vreme magistarskih studija bila je stipendista Republičke fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka.

Članica je ULUPUDS-a od 1993. godine, kada je stekla i status samostalnog umetnika.

Pored samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, realizovala je veći broj projekata iz oblasti modnog dizajna.

Od 2000. godine zaposlena je kao profesor u Visokoj školi za dizajn tehnologiju i menadžment u Beogradu.

Baveći se istovremeno pedagoškim, naučno-istraživačkim i umetničkim radom, 2003. godine napisala je skripta iz predmeta Psihologija odevanja.

Od 2008. godine radi u uređivačkom odboru časopisa “Tekstilna industrija”.

Učestvovala je na nekoliko međunarodnih naučno-stručnih skupova i održala veći broj predavanja u oblasti odevanja i mode.

Objavila je, između ostalog, i “Govor odeće - Simbolika odevnih predmeta i moralni utisak boje”, Zbornik radova “Tendencije razvoja u tekstilnoj industriji” (Beograd 2008), “Nove tendencije u modnoj industriji”, Zbornik radova “Tendencije razvoja u tekstilnoj industriji” (Beograd 2010).

Ostali radovi obljavljeni su joj u stručnim i modnim časopisima: “Moda i komunikacija”, “Odeća spoljašnji znak”, “Odelo čovekova ljuštura”, “Kultura odevanja”.

Nagrada “Pavle Vasić” osnovana je 1995. godine, u cilju podsticanja, razvijanja i afirmisanja kritičko-teorijske misli u oblasti primenjenih umetnosti i dizajna u Srbiji.

Dodeljuje se za tekstove u oblasti primenjenih umetnosti i dizajna, i to prateći jednogodišnju produkciju objavljenu u svim vrstama stručnih publikacija (monografijama, knjigama, zbornicima, TV emisijama), a u selekciji su i autorske izložbe istoričara umetnosti koje prati odgovarajući stručni tekst.

Osnivač nagrade je Udruzenje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), a suosnivači su: Društvo istoričara umetnosti, Muzej primenjene umetnosti, Muzej pozorišne umetnosti, Društvo umetničkih kritičara Srbije i Beogradski TV program.

Nagrada se sastoji od Povelje i novčanog iznosa, a njen pokrovitelj je Ministarstvo kulture Srbije.

Nagrada je ustanovljena u znak sećanja na slikara, kritičara i profesora Pavla Vasića (1907-1993), čiji je celokupan opus esencijalno značajan za primenjenu umetnost u Srbiji o kojoj je postavio osnovne istoriografske smernice i prikupio građu.

Vasić je završio Gimnaziju, Pravni i Filozofski fakultet u Beogradu, a doktorirao je na Univerzitetu u Ljubljani. Umetničku školu u Beogradu pohađao je od 1922-24. godine. Slikarstvo je učio kod Jovana Bjelića (1926-29). Kao asistent uoči Drugog svetskog rata bio je zaposlen u Muzeju kneza Pavla (Narodni muzej).

Tokom rata bio je u zarobljeništvu, a potom je postavljen za profesora, najpre gimnazije, a potom Akademije primenjenih umetnosti, gde je penzionisan kao redovan profesor. Predavao je i u Pozorišnoj i Muzičkoj akademiji u Beogradu, Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu (1974-79) i na Filozofskm fakultetu u Beogradu grupi za Istoriju umetnosti.

Aktivnost Vasića tekla je u nekoliko pravaca: bio je slikar, bavio se umetničkom kritikom i istorijom primenjene umetnosti.

Njegov slikarski opus se nalazi u brojnim muzejima, a objavio je hiljade radova: knjige, studije, članke, naučnih radova koje je objavljivao u domaćim i svetskim časopisima, periodici.

Objavio je nekoliko važnih knjiga: "Linija i oblici" (1952. i 1956.), "Uvod u likovne umetnosti" (1959), "Odelo i oržje" (1964.), "Umetnički život I - IV" (1973.), "Uniforme srpske vojske" (1980.), "Primenjena umetnost u Srbiji 1900-1978. " (izdanje ULUPUDS, 1981.) i druge.

Dobitnik je Sedmojulske nagrade (1979), Vukove nagrade (1977) i Oktobarske nagrade (1974).

Bio je član ULUS-a i ULUPUDS-a.

Sajt ULUPUDS-a je www.ulupuds.org.rs

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Odsutnost
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.