Na barikadama Sanje Iveković
Video instalacija Sanje Iveković “Na barikadama” za koju je koristila fotografije žrtava višednevnog masakra vojske i policije u Kvangdžuu 1980. godine, biće izložena od 7. do 12. jula u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu, što će biti njena premijera u Hrvatskoj.
Video instalacija Sanje Iveković “Na barikadama” za koju je koristila fotografije žrtava višednevnog masakra vojske i policije u Kvangdžuu 1980. godine, biće izložena od 7. do 12. jula u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu, što će biti njena premijera u Hrvatskoj.
Reč je o desetokanalnoj video instalaciji nastaloj na osnovu više od 300 fotografija ljudi koji su mrtvi ili proglašeni nestalima nakon masakra u Kvangdžuu. Fotografije je umetnici dala na korišćenje ili nevladina organizacija Demokratsko udruženje za časne osobe i porodice žrtava.
Sanja Iveković je uz pomoć Photoshopa digitalno zatvorila oči portretisanima – žrtvama masakra koji se dogodio u maju 1980.
Prema navodima Toma Holerta u tekstu “O pevušenju zajednice. Na barikadama Sanje Iveković”, manipulisane slike mrtvih se u video instalaciji pokazuju na deset ekrana, a prekidane su kratkim snimkama mladih koreanaca koji pevuše melodiju 임을 위한 행진곡, što grubo prevedeno znači: “Pesma ljubavnika” ili “Marš za ljubav”.
To je pesma o duhovnom braku dvoje ljubavnika koji su umrli na barikadama 1980. Komponovao ju je anonimni autor tokom nemira i nasilja, a u Južnoj Koreji je dobila posebnu funkciju, jer se uvek iznova slušala i pevala na političkim demonstracijama opozicionog pokreta, kao i tokom pobuna u junu 1987. koje su na kraju dovele do uvođenja predstavničke demokratije 1993.
Pesma koju je Sanja Iveković odabrala za svoje delo je istovremeno ljubavna pesma i pesma žalovanja; ona se danas ne izvodi na službenim ceremonijama posvećenim majskom ustanku u Koreji.
“Možda je to alternativna himna, himna alternativi. Pevušeći je zatvorenih očiju i slušajući je videćim očima budi slike drugog sveta koji je iza nas i ispred nas, dok lepota utopije ulazi u nedokučivu vezu sa užasima sećanja. Međutim, ko je voljan i ko može slediti melodiju, stupa time u zajednicu na koju se poziva i koju možda čak i priziva. Koji su uslovi pod kojima stupamo u savezništvo i za šta? Sanja Iveković u ‘Na barikadama’ ne daje odgovor na to, već umesto toga daje predlog – predlog kako se nositi s nadom da se povist ne može zatvoriti”, naveo je Tom Holert o instalaciji “Na barikadama” koja je prikazana na 8. Bijenalu u Kvangdžuu.
Trenutno se nalazi u kolekciji Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean, Mudam Luxumbourg.
Delo Sanje Iveković obeleženo je kritičkim diskursom o politici slike i tela. U njene umetničke strategije ubrajaju se analize medijske konstrukcije identiteta kao i politički angažaman, solidarnost i aktivizam. Deluje na području performansa, videa, instalacija i javnih akcija od početka 70-ih godina 20. veka, a od 90-ih se bavi propašću socijalističkih režima i posledicama trijumfa kapitalizma i tržišne ekonomije nad uslovima života, posebno žena.
Izlagala je na mnogobrojnim izložbama, uključujući najprestižnije galerije i muzeje.
Izmedju ostalog, 2011. je imala retrospektivu u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku, na kojoj je predstavila više od sto radova nastalih u rasponu od gotovo 40 godina, realizovanih u različitim medijima (konceptualni foto kolaži, crteži, video radovi i instalacije, performansi i projekti za javni prostor).
Izložbeni program Galerije 90-60-90 u Pogonu Jedinstvo, čija je kustoskinja Marijana Stanić, posvećen je tokom 2014. godine ispitivanju teme kulta heroja i njegove društvene funkcije danas.
(SEEcult.org)