Muzički bijenale Zagreb
Praizvedbom opere “Crux Dissimulata (Prikriveni krst) hrvatskog kompozitora srednje generacije Srećka Bradića, svečano je otvoren 17. aprila 25. Muzički bijenale Zagreb, čija je tema “Umetnost politika”, a do 26. aprila predstaviće niz koncerata i predstava, kao i predavanja i multimedijalih radova.
Praizvedbom opere “Crux Dissimulata (Prikriveni krst) hrvatskog kompozitora srednje generacije Srećka Bradića, svečano je otvoren 17. aprila 25. Muzički bijenale Zagreb, čija je tema “Umetnost politika”, a do 26. aprila predstaviće niz koncerata i predstava, kao i predavanja i multimedijalih radova.
Bradić je, neposredno nakon diplome u klasi Stanka Horvata na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 1995. godine, prvi veliki plasman doživeo takođe na MBZ-u sa kolegom iz klase Daliborom Bukvićem, uz nezapamćenu medijsku pompu kojoj su kumovale Lupinove fotografije i gola voditeljka.
Kasnije se razvio u ozbiljnog kompozitora niza instrumentalnih, mahom koncertantnih skladbi, a od člana Tamburaškog orkestra HRT-a postao je i profesor na Muzičkoj akademiji.
Libreto za njegovo novo delo napisao je jedan od aktivnijih hrvatskih dramatičara i književnika Ivan Vidić, dok je režiser iskusni Krešimir Dolenčić, koji iza sebe ima više od 30 naslova, ali doživaljava svojevrsni debi u smislu prilike da učestvuje u stvaranju nove opere.
Umetnički direktor MBZ-a Berislav Šipuš najavio da će tema “Umetnost politika” najdirektniji upliv imati imati u muzičko - scenskim delima posebno naručenim za taj festival, a istu tematiku slediće nastupi mladih umetnika iz projekta “Muzika Diverzija”.
Ovogodišnja zemlja - partner je Kanada, a u fokusu je istaknuti francuski kompozitor Tristan Murail koji će prisustvovati izvedbama svojih dela 25. aprila u Hrvatskom glazbenom zavodu i održati predavanje o svojoj “spektralnoj” stvaralačkoj poetici.
Program 25. MBZ-a obuhvata i poseban trodnevni simpozij na temu “Proces muzika”, čiji je suorganizator Multimedijalni centar Mama.
Prema rečima Petra Milata iz Mame, polazeći od Orsona Velsa (Welles) i njegovog snimanja Kafkinog “Procesa” u Zagrebu 1962. godine, namera simpozijuma je da istraži zvučno nasleđe jedne partikularne, a ipak paradigmatske istorijske konstelacije.
Najavljen je i prateći projekat MBZ-a “Re:New Music”, čiji je cilj podsticati savremenu muziku u Evropi i svetu. Predstavnici 11 evropskih zemalja su za prvo mesto sastanka odabrali upravo MBZ.
Između ostalog, biće održan i muzičko - scenski projekat “South” italijanske pozorišne trupe “Funny & Alexander” koji u dvorani Hypo centra 18. i 19. aprila traži posebne uslove, kao što su posebno izgrađena konstrukcija, potpuno zamračenje i mnoštvo ventilatora, a publika će sedeti na podu.
MBZ je pokrenuo Milko Kelemen 1961. godine.
Premda će “svoje” vreme avangarde mnogi pojmiti posle, često retrospektivno, bijenalske 60-te i 70-te godine su, prema navodima organizatora, podstakle i sublimirale suštinu celokupne svetske savremene muzičke scene, i ostavile važan i trajan trag u svim područjima umetnosti.
Kasnijim godištima okvir festivala postajao je jasnije i čvršće strukturisan, a nastupi i odgovori sagledavani su kroz prepoznate, ponekad očekivane dimenzije. Tematski pogledi nametali su se prirodno, uspostavivši se, zavisnod od umetničkog vođstva festivala, i kao vrsta konstante.
Današnji MBZ podjednako određuju njegove tradicija i mladost, mesto u vlastitoj sredini kao i ono na svetskoj sceni, uspešnost i kvalitet čiju će simbiozu možda moći prosuditi tek nadolazeći naraštaji.
Sajt MBZ-a je mbz.hr
(SEEcult.org)