Mrtva voda
Izložba “Mrtva voda” Gorana Despotovskog biće otvorena 3. oktobra u galeriji Platoneum Ogranka SANU u Novom Sadu, a čine je tri instalacije koje se nadovezuju na ranije cikluse radova “Plutati” (2008) i “Socijalan” (2012), teme koje prikazuju čoveka koji je, usled opšte manipulacije, ostao bez identiteta u procesu negde između života i smrti ili u stanju levitiranja.
Prema navodima Despotovskog, u konceptu teme “Mrtva voda” (2016) izražava se stanje takvog procesa zasnovano na jezgru žensko-muških odnosa, odnosno emocionalne manipulacije, predstavljajući sindrom neravnoteže, banalno i uzvišeno.
Voda kao sinonim života, model pamćenja uzeta je kao simbol promene, gde živo prerasta u mrtvo, dobro u loše, čisto u zaprljano i sl. Ovakav prelazak u mrtvu vodu, koju karakteriše model ustajalog, negativnog, mutnog i neshvatljivog, jeste oblik tematskog okvira jednakog sa čovekom i životom.
Težnja rada je da minimalnom interakcijom predstavi emociju i doživljaj, period i stanje u kojima se dva bića nalaze i preispituju vrednosti drugoga u pokušaju egoističkog podređivanja. Dramatičan prikaz unutar tih radova kontekstualizuje prostor u sagledavanju emotivnog stanja u vrtlogu sa svim unutrašnjim i spoljašnjim činiocima, naveo je Despotovski povodom izložbe.
Pojmom levitiranje Despotovski želi da obuhvati stanje čoveka koje mu je u procesu života nametnuto, a koje se najjednostavnije može protumačiti stanjem između života i smrti, gde se život izjednačava sa čekanjem smrti.
Upravo ovo prazno vreme (Anders, G, “Opustošeni čovek” - Bez svijeta i jezika u Döblinovom romanu “Berlin Alexanderplatz”) sadržajno označava odnos biti, odnosno ne biti prisutan. Levitiranje u naučnom smislu je suprotno od gravitiranja, uslovno lebdenje ili plutanje. Pojam levitiranje proistekao iz osećanjа besmisla i bescilјnosti života na čiji tok, sadržaj i smisao čovek nema nikakav uticaj, gde dоminаnta postaje u оspоrаvаnju rаzlikа izmеđu živоtа i smrti, naveo je Despotovski.
Rođen 1972. godine, Despotovski je diplomirao i magistrirao slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je radi kao profesor na Katedri za slikarstvo.
Izlagao je na 49 samostalnih i na više kolektivnih izložbi u zemlјi i inostranstvu. Više puta je nagrađivan.
Autor je projekata “Razlike”, “Slika” i “Knjiga” Akademije umetnosti u Novom Sadu.
(SEEcult.org)