• Search form

02.08.2016 | 23:47

Mreža alternativnih rezidencija

Mreža alternativnih rezidencija

Mreža Alternativnih rezidencijalnih centara (ARC) u regionu osnovana je ovih dana u Sopotu, kao rezultat devete Mobilne rezidencije Zemunskog malog umetničkog centra – ZMUC, čime se taj dugogodišnji projekat širi iz Srbije, Crne Gore i Albanije i na Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu.

Na protekloj Mobilnoj rezidenciji u selu Babe kod Beograda definisana je platforma ARC, kao mreže nezavisnih kreativnih punktova za eksperimentalne boravke i rad domaćih i stranih umetnika i kulturnih radnika, osnovane radi produkcije, edukacije i istraživanja u polju savremene umetnosti i kulture.

Ateljei, stanovi i kuće koje pojedinci - i sami umetnici u različitim medijima, otvaraju za rezidencijalni boravak i rad umetnika i radnika u kulturi iz regiona i inostranstva, postaju deo platforme Mreže ARC čiji je cilj da, pretvarajući privatne prostore u mesta za javno delovanje kroz umetnost, grade zajednicu, investiraju u znanje i suprostave se tendenciji prisvajanja javne imovine i privatizovanja javnih resursa. Takvim delovanjem mreža posreduje solidarnost među akterima kulturne i šire društvene scene.

Dogovoreno je i da, “inicirajući nove umetničke zajednice i strategije, Mreža ARC svojim javnim delovanjem razvija alternativne kulturne modele”.


 Eugen Borkovsky, ARC Grožnjan i Srđan Tunić, Artikal, Beograd

Mreža će u prvoj, eksperimentalnoj fazi, uporedo sa produkcijom svakog pojedinog ARC, kurirati i usmeravati procese koji se dešavaju u pojedinačnim centrima.

Kako stoji u osnivačkom aktu, usvojenom 19. jula u Centru za kulturu Sopot, ideja te mreže je da se kroz najmanje jedan zajednički projekat tokom godine, kroz stalni koordinisani rad i kooperativno delovanje, stimuliše mobilnost i solidarnost između članica mreže i drugih aktera u kulturi.

Tokom Mobilne rezidencije u Babama, održane od 5. do 20. jula, devetoro učesnika, umetnika i koordinatora pojedinačnih rezidencija, desetoro panelista, 16 gostiju i dva organizatora, definisalo je okvir delovanja Mreže ARC.


  Vesna Tašić, ZMUC

Održivost Mreže ARC postiže se diverzifikacijom budžeta, iz projekata, sopstvenom produkcijom i plaćanjem redovnih troškova rezidenata. U prvoj fazi funkcionisanja biće objavljen javni poziv za rezidente koji će biti birani prema predlogu projekta za boravak i rad u nekom od centara.

Do kraja 2016. godine, kako je najavljeno, biće organizovane panel diskusije u pojedinim mestima kako bi se lokalna samouprava i lokalni kulturni centri upoznali s idejama Mreže ARC.


  Osnivači Mreže ARC i predsednik Opštine Sopot Živorad Milosavljević

Osnivači Mreže ARC su: Vesna Tašić i Goran Denić (ARC Babe, ZMUC, Srbija), Eugen Borkovsky (ARC Grožnjan, Hrvatska), Nemanja Čađo (Grupa vizuelnih umetnika Tač.ka, Prijedor, BiH), Senka Trivunac (ARC Valjevo, PUH, Srbija), Renata Rijavec (ARC Štoj, Crna Gora), Đorđe Gregović (ARC Buljarica, Za Druga, Crna Gora), Valentina Koča (ARC Drač, Zeta centar, Albanija), Jovan Babić (ARC Vukićevica, Srbija), Marina Todorović Kastelec (ARC Stoliv, Crna Gora), Srđan Tunić (Artikal, Beograd, Srbija), Rene Rusjan i Boštjan Potokar (Kulturno društvo Galerija GT, Ljubljana, Slovenija).

Mobilne rezidencije su dugoročni regionalni projekat kojim ZMUC pokušava da redefiniše pojam klasičnih umetničkih kolonija realizacijom multimedijalnih i interdisciplinarnih okupljanja regionalnih umetnika, u cilju mobilnosti, umetničke proizvodnje i nove komunikacije u regionu.

Mobilne rezidencije se od 2013. godine finansiraju iz javnih fondova Srbije, Crne Gore i Albanije.

Devetu Mobilnu rezidenciju podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Kabinet pivara.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.