Moderna konzervacija 3
Novi broj časopisa “Moderna konzervacija”, godišnjaka u izdanju Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija, posvećen je 50-godišnjici osnivanja Međunarodnog saveta za spomenike i spomeničke celine (ICOMOS), a preko stalnih rubrika nastavlja nastojanje da uspostavi balans između istorije, teorije i filozofije konzervacije i konzervatorske prakse sa studijama slučajeva iz Srbije i sveta.
Uz priloge posvećene istoriji, teoriji i filozofiji konzervacije, kao i konzervatorskoj praksi, treći broj časopisa “Moderna konverzacija” nudi i intervju sa generalnim direktorom ICCROM-a i poznatim italijanskim arheologom Stefanom De Karom, kao i prevode šest međunarodnih dokumenata (ICOMOS-ova Povelja za interpretaciju i prezentaciju lokacija kulturnog nasleđa, Dablinski principi, Pariska deklaracija o nasleđu kao pokretaču razvoja, Kjoto vizija, NARA + 20: O praksama nasleđa, kulturnim vrednostima i konceptu autentičnosti, Firentinska deklaracija o nasleđu i pejzažu kao ljudskim vrednostima) i prikaze pojedinih područja kulturno-istorijskog nasleđa i njihove zaštite.
“Moderna konzervacija” nastavlja tradiciju objavljivanja tekstova stranih autora, čiji su prilozi na liniji koncepta koji se zalaže za promociju etički utemeljene konzervatorske prakse i konstruktivan dijalog svih učesnika u sistemu zaštite, cu cilju unapređenja discipline i povećanja brige i odgovornosti za očuvanje nasleđa u sopstvenoj sredini.
Rubrika posvećena istoriji, teoriji i filozofiji konzervacije sadrži priloge o konzervatorskoj etici od Rigla do danas (Juka Jokileto), principu istine u modernom konzervatorskom pokretu (Marko Špikić), vodećim ličnostima, idejama i teorijskim delima u oblasti zaštite kulturnog nasleđa u 18. i 19. veku (Marko Nikolić), zaštiti spomenika u slučaju vanrednih okolnosti (Tamaš Fejerdi), Drugom protokolu uz Konvenciju za zaštitu kulturnih dobara u slučaju oružanog sukoba - problemima implementacije (Marko Omčikus), kao i o jubileju ICOMOS-a i značaju međunarodne saradnje za očuvanje nasleđa (Branka Šekarić).
Rubrika posvećena konzervatorskoj praksi sadrži, između ostalog, priloge o svetskoj baštini u Srbiji – Starom Rasu sa Sopoćanima (Sanja Kesić Ristić), zaštiti manastira Gradac od uticaja vode (Miladin Lukić), srpskim spomenicima na Kosovu i Metohiji upisanim na Uneskovu Listu svetske baštine u opasnosti (Aleksandra Davidov Temerinski), kasarnama Petrovaradinske tvrđave i mogućnostima njihove rehabilitacije (Slobodanka Babić), konzervaciji konzerviranog – dilemama i mogućim rešenjima na primerima narodnog graditeljstva (Estela Radonjić Živkov), urbanoj kulturi i umeću nasleđivanja (Dubravka Đukanović), preliminarnim istraživanjima zgrade Francuskog poslanstva na Cetinju (Katarina Lisavac)...
Časopis “Moderna konzervacija” ima specifičan pristup konzervatorskim problemima sa naglaskom na povećanju znanja i unapređenju materije zaštite i očuvanja kulturnog i prirodnog nasleđa. Naziv “Moderna konzervacija” proistekao je iz svesti da je obavljanje konzervacije danas, kao delatnosti od javnog interesa, često praćeno lutanjima između konvencionalnih i savremenih pristupa iz različitih razloga, ali možda najviše zbog nedostatka znanja i nedovoljnog poznavanja kretanja u savremenoj konzervaciji.
Prethodna dva broja “Moderne konzervacije” imala su izvanrednu recepciju u Srbiji, regionu i međunarodnom ICOMOS-u, opravdavši početnu ideju Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija o potrebi postojanja savremenog stručnog časopisa čiji bi koncept korespondirao sa zahtevima moderne konzervacije.
Finansiranje časopisa obezbedilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)