Mimart - 40 godina istrajnosti
Teatar Mimart, jedno od prvih alternativnih pozorišta u bivšoj Jugoslaviji, proslavlja u diskreciji 40 godina istrajnosti na sceni u Srbiji, oslanjajući se na sopstvene finansijske resurse i iskustvene kreativne potencijale i kompetencije bez finasijske podrške državnih institucija, s obzirom na to da rezultati konkursa Ministarstva kulture još nisu objavljeni. Mimart će stoga realizovati događaje koje je planirao tokom šest narednih meseci, počev od projekta “Godovi” koji će predstaviti 3. i 4. juna u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, gde se grupa umetnika i okupila 1984. godine u istraživačkim radionicama sa umetnicom Nelom Antonović i izvela prvu predstavu “Urbis Ludus”.
Godovi predstavljaju istinu o trajanju, simbol su sveukupnosti, a drvo je manifestacija u celini. Naziv je pronađen u prvoj knjizi Nele Antonović (Mimart godovi, 2000).
Imerzivna performativna izložba “Godovi” je niz utisaka ranijih radova i fenomena koje je Mimart istraživao, poslatih korak unapred kroz nekonvencijalnu rutu interdisciplinarnog. Inovativni pristup analize artefakata metodom slučajnog uzorka, uz mentorstvo i postavku novih pristupa koncepata u okvire izazova sadašnjice, kreira predstavu otvorene forme, što će doprineti atmosferi hepeninga. Otvaranje počinje na platou ispred svečanog ulaza zgrade SKC-a, a pod idejnim mentorstvom Nele Antonović. Publika interaktivno prolazi kroz galeriju, gde su eksponati akteri koji kroz paralelno izvođenje SPOT performansa sinergetski kreiraju predstavu. U današnjem digitalnom dobu, veštačka inteligencija (AI) postaje neophodan alat za optimizaciju poslovanja, sistematizaciju artefakata. Od velikog broja fotografija koje poseduje Teatar Mimart algoritamski je odabrano 1% fotografija sa scene i gostovanja, koje će biti postavljene kao jedna od instalacija.
Publika ima slobodu da bira redosled i provede vreme, u zavisnosti od ličnih afiniteta, u prostoru Velike sale pored nekog od izloženih pozorišnih segmenata gde su performeri domaćini.
Aurum, Atelje 212, 1997, foto: Đorđe Tomić. Na fotografiji: Aleksandar Lekić, Vera Pavlović, Miša Petrović, Nikola Vranić i Dragana Klipa
Drugi dan manifestacije, 4. jun, počinje plesnom minijaturom “Nešto ljubavno”, grupe mladih koautora Džepna trupa, koju je okupila Mina Ćirić, koreografkinja i dramaturškinja, koja je već nekoliko godina saradnica Teatra Mimart.
“Kruna svakog rada, posebno umetničkog, je kada saradnici dostignu postojeću iskustvenu bazu kreiranja, kao moguću… za dalji razvoj. Afirmaciju mladih stvaraoca mentor doživljava kao brigu za preuzimanje odgovornosti i tu je da ih podrži u njihovim autorskim istraživanjima. Mladi istraživači izvođačkih umetnosti govore o sadašnjem trenutku u kome postoji nada, mogućnost za budućnost savremenog stvaralaštva. To imponuje. Teatar Mimart tako vodi Lidija Antonović, moja ćerka koja je nastavila tradiciju Mimarta, a rođena je iste godine kada je i osnovano pozorište”, navela je povodom jubileja Nela Antonović, osnivačica Mimarta, umetnički vođa i koreorediteljka, koja sa saradnicima već četiri decenije istražuje mogućnosti i granice fizičkog teatra kroz pokret i interdisciplinarnost.
Iste večeri u Velikoj sali SKC-a je i interaktivna predstava inovativnog tipa “Kruna”, koja traje 40 minuta za 40 godina istrajnosti Teatra Mimart.
“Kruna” simboliše krug vremena, kontinuiteta i beskrajnog trajanja. Kao simbol posvečenja i dostojanstvenosti, vezuje se za umetničku igru. Okret označava sveukupnost i manifestnost, te je inspiracija za promenu na sceni u savremenom plesu. Neprekidno jedan za drugim, po principu brejkdensa, plesači stvaraju energiju kruženja blisku kretanju planete.
“Kreativnom igrom doprineće ideji stalne dinamike života, kruženju vode u prirodi... Jer ne postoji ni jedna nepokretna čestica u Svemiru. Okret ukida i vreme i prostor jer označava ponavljanje”, navela je Nela Antonović.
Mapa festivala i gostovanja Mimarta za 40 godina
Kreativni tim proslave jubileja Mimarta čine: Lidija Antonović, Nela Antonović, Mina Ćirić, Ivana Vraneš, Teodora Sarić (saksofon i savetnik za zvuk), Teuta Asllani (sopran) i Anđelija Marković (kostimi).
Koautori su nekadašnji i sadašnji performeri/saradnici Teatra Mimart: Arion Asllani, Nataša Milojević, Galina Ralić, Nina Petrov, Mina Ćirić, Lidija Antonović, Rade Obradović, Teuta Asllani, Zorana Petrović, Snežana Arnautović i Valentina Savić - vizuelne umetnice.
Plesači i koautori Džepne trupe su: Mina Ćirić, Tanja Ivanov, Vanja Višnjić, Nikola Pušičić.
Igru krugova pokrenuće: Katarina Bućić, Ana Obradović, Mina Ćirić, Galina Ralić, Mila Stijak, Nataša Milojević, Miona Petrović, a dobrodošli su da se priključe svi plesači koji žele da okreti sukcesivno traju 40 minuta, bez prekida.
Raskršće, foto: arhiva Mimarta
Teatar Mimart je kroz otvoren proces rada i dugogodišnju praksu kreirao u proteklih 40 godina oko 80 predstava i više od 600 performansa u sopstvenoj produkciji. Razvijen je originalni metod Mimart, praktikum za kreiranje umetničkih interdisciplinarnih dela - od predstava, preko uličnog teatra i procesija u gradovima Srbije i inostranstva kroz animaciju građana, umetničkih solo performansa i festivala, do primene u vanpozorišne oblasti za edukaciju, kao doprinos razvoju evropske savremene pozorišne izvođačke prakse.
Produkcija dvodnevnog početka proslave 40 godina istrajnosti Mimarta realizovana je u saradnji sa SKC-om i Magacinom u Kraljeviča Marka.
*Naslovna foto: Slobodan pad, Bitef teatar, 1995. foto: Đorđe Tomić (na fotografiji: Dalija Ačin ex Danilović, Drina Pešić ex Durić, Vera Pavlovic, Mirjana Utvić, Aleksandar Lekić i Čarni Đerić)
(SEEcult.org)