Maršalov Pevac na BDF-u
Beogradski festival igre (BDF) predstavlja 5. aprila u Operi i teatru Madlenianum koreografiju “Pevac” nagrađivanog Baraka Maršala (Marshall), inspirisanu pričom I.L.Pereza “Bonča Nečujni”, Beketovim “Čekajući Godoa”, kao i tekstovima iz Biblije i jemenskog folklora. U izvođenju Suzan Delal centra iz Tel Aviva, Maršalov “Pevac” druga je predstava osmog BDF-a, koji je otvoren 3. aprila u Sava centru baletom “Artifakt” čuvenog Vilijama Forsajta (William Forsythe), u izvođenju Kraljevskog flamanskog baleta.
Beogradski festival igre (BDF) predstavlja 5. aprila u Operi i teatru Madlenianum koreografiju “Pevac” nagrađivanog Baraka Maršala (Marshall), inspirisanu pričom I.L.Pereza “Bonča Nečujni”, Beketovim “Čekajući Godoa”, kao i tekstovima iz Biblije i jemenskog folklora.
U izvođenju Suzan Delal centra iz Tel Aviva, Maršalov “Pevac” druga je predstava osmog BDF-a, koji je otvoren 3. aprila u Sava centru baletom “Artifakt” čuvenog Vilijama Forsajta (William Forsythe), u izvođenju Kraljevskog flamanskog baleta.
Radnja “Pevca”, premijerno izvedenog 2009. u Izraelskoj operi, počinje u 10 sati uveče, a završava se u zoru, razotkrivajući snove glavnog junaka koji je žrtva ljubomore i ljudske svireposti, dok pokušava da pronađe ljubav.
“… Bonča je bio ljudsko biće; živeo je nepoznat, u tišini, i u tišini je i umro. Prošao je ovim svetom poput senke. Kada se Bonča rodio niko tom događaju nije nazdravio vinom, nije se čulo kucanje čaša. Kada je postao čovek, ni on sam nije održao slavljenički govor. Živeo je kao zrnce peska, baš tako, a onda kada ga je vetar na kraju podigao i odneo na drugu obalu okeana, niko to nije primetio, baš niko...”, opis je glavnog junaka u priči I.L.Pereza “Bontsha the Silent”.
Maršal je i izabrao muziku za predstavu “Pevac” (sa Giori Politi), koja je njegova najsvežija celovečernja produkcija, srdačno prihvaćena i od publike i od kritike.
Rođen i odrastao u Los Anđelesu, Maršal je studirao teoriju društva i filozofiju na Univerzitetu Harvard, a od sasvim slučajnog ulaska u svet igre 1995. godine, zauzeo je istaknuto mesto na izraelskoj plesnoj sceni, najpre kao igrač, a potom i kao jedan od njenih najinovativnijih koreografa.
Već prvom predstavom “Tetka Lea”, ovenčan je prvom nagradom na takmičenju u Suzan Delal centru (1995), a zatim je postigao zapažen uspeh na Festivalu Roma Europa.
Predstava “Venčanje Eme Goldman” premijerno je izvedena na Festivalu Curtain-Up (1997), a gostovala je po čitavoj Evropi kao deo programa u okviru proslave 50 godina Izraela, osvojivši značajna priznanja, poput prve nagrade na Međunarodnom takmičenju koreografa u Banjoleu u Francuskoj.
“Šošanin balkon”, takođe predstava kreirana za Suzan Delal centar, premijerno je izvedena na Festivalu u Jerusalimu 1998. godine, a potom je, na poziv Ohada Naharina, umetničkog direktora plesne kompanije Batševa, Maršal prihvatio poziciju stalnog koreografa tog prestižnog ansambla, kako glavne, tako i trupe mladih igrača.
Povratak u Los Anđeles 2001. godine doneo mu je početak saradnje sa Univerzitetom u Kaliforniji, gde predaje i vodi program “Most: koreografski dijalozi”, koji je inicirala organizacija Partnerstvo Tel Aviv - Los Anđeles, Susan Dalal centra i Univerziteta u Kaliforniji.
Maršalov “Trgovac” premijerno je izveden na Međunarodnom festivalu igre u Tel Avivu (2008), a gostovao je širom sveta sa velikim uspehom, uključujući u londonskom Barbikan centru i na Festivalu Jakobs Pilou u SAD.
Predstava “Pevac” koprodukcija je Izraelske opere, Suzan Delal centra i Medunarodnog festivala igre u Tel Avivu.
U predstavi učestvuju Yoav Grinberg, Shani Badihi, Inbar-Hana Nemirovsky, Gavriel Spitzer, Liron Ozeri, Harel Kay, Idan Porges, Ilana Bellahsen, Inbal Shahar, Einat Ganz, Shiran Sharabi, Elior Cohen, kao i sopran Lilia Uchitel.
Sajt BDF-a je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)