Ljubljana dobila MSU
Ljubljana je konačno dobila Muzej savremene umetnosti Metelkova (MSUM) - u novom muzejskom kompleksu na prostoru nekadašnje kasarne Jugoslovenske narodne armije. MSUM je otvoren 26. novembra stalnom postavkom “Sadašnjost i prisutnost” sa delima iz kolekcije istočnoevropske umetnosti “Arteast 2000+” Moderne galerije i izložbom “Muzej afekata” sa radovima iz zbirki muzeja iz Ljubljane, Barselone, Ajndhovena i Antverpena.
Ljubljana je konačno dobila Muzej savremene umetnosti Metelkova (MSUM) - u novom muzejskom kompleksu na prostoru nekadašnje kasarne Jugoslovenske narodne armije. MSUM je otvoren 26. novembra stalnom postavkom “Sadašnjost i prisutnost” sa delima iz kolekcije istočnoevropske umetnosti “Arteast 2000+” Moderne galerije i izložbom “Muzej afekata” sa radovima iz zbirki muzeja iz Ljubljane, Barselone, Ajndhovena i Antverpena.
MSUM je deo ljubljanske Moderne galerije, a otvoren je u renoviranoj zgradi bivše kasarne - u delu kompleksa kojem pripada i Autonomni kulturni centar Metelkova, koji je skvotiran pre dvadesetak godina, a danas je jedna od nezaobilaznih turističkih atrakcija slovenačke prestonice.
U blizini MSUM-a, prvog muzeja 21. veka u Sloveniji, nalazi se i Ministarstvo kulture, kao i Etnografski muzej.
Moderna galerija je pre više od 15 godina dobila na upotrebu taj prostor, koji je sada dom njene zbirke savremene umetnosti (nacionalna i strana zbirka) Arteast 2000+, a na istoj lokaciji su i dokumentacija, biblioteka i restauratorska radionica.
Iako je direktorka Moderne galerije Zdenka Badovinac osmislila taj projekat i program sa Igorom Zabelom još pre desetak godina, dugo se čekalo na njegovu realizaciju.
MSUM se prostire na 6.000 kvadratnih metara, od kojih je 3.500 dobijeno renoviranjem bivše vojne zgrade, a ostatak proširenjem.
Inauguraciona izložba MSUM “Sadašnjost i prisutnost”, čiji su kustosi Zdenka Badovinac, Bojana Piškur i Igor Španjol, predstavlja radove gotovo sto umetnika sa prostora bivše Jugoslavije i zemalja Istočne Evrope - posleratnu avangardu od 60-ih godina 20. veka do danas iz kolekcije “Arteast 2000+” i nacionalne zbirke Moderne galerije.
Među njima su umetnici različitih generacija, a sa prostora bivše Jugoslavije tu su, između ostalih, i Vlasta Delimar, Braco Dimitrijević, Vuk Ćosić, Marina Gržinić & Aina Šmid, Jusuf Hadžifejzović, Sanja Iveković, Dalibor Martinis, Janez Janša & Janez Janša & Janez Janša, Marko Kovačič, David Maljković, Vlado Martek, Tanja Ostojić, Marko Peljhan, Alenka Pirman, Tadej Pogačar, Marko Pogačnik, Marjetica Potrč, Marija Mojca Pungerčar, Mladen Stilinović, Nebojša Šerić-Šoba, Miha Štrukelj, Raša Todosijević, Slaven Tolj, Goran Trbuljak, Želimir Žilnik... i grupe Gorgona, OHO, Novi kolektivizam, Neue Slowenische Kunst, Irwin, Laibach, Punk Museum, Son:Da…
Koautorski tim izložbe “Sadašnjost i prisutnost” čine Dunja Blažević (TV galerija), Andreja Hribernik (Oralne istorije) i Igor Vidmar (Punk Muzej).
Izložba “Muzej afekata”, u okviru projekta “L'Internationale”, predstavlja radove internacionalne grupe umetnika iz kolekcija Moderne galerije u Ljubljani, MSU u Barseloni (MACBA), Van Abbemuseuma iz Ajndhovena i Muzeja moderne umetnosti u Antverpenu (M HKA), nastale između razlicitih događaja u Evropi u periodu od 1957. i 1986. godine.
Među učesnicima na toj izložbi, čiji su kustosi Bart de Baere i Bartomeu Marí (sa Bojanom Piškur, Leen De Backer i Teresom Grandas), takođe su i umetnici sa prostora bivše Jugoslavije, kao što su Marina Abramović, Dimitrije Bašičević Mangelos, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković, Julije Knifer, OHO grupa, Mladen Stilinović, Ilija Šoškić...
MSUM predstavlja i nekoliko specijalnih projekata, uključujući prostor za interakciju sa publikom, koji je osmišljen u saradnji sa umetnicom Apolonijom Šušteršič.
U prizemlju je i deo namenjen projektu EVR (e-flux video rental), koji je donacija umetnika Antona Vidokla i uliete Aranda, a osmišljen je kao video arhiv, prostor za projekcije i besplatno iznajmljivanje videa.
Otvaranje MSUM praćeno je još jednom velikom donacijom internacionalno poznatog rumunskog umetnika Dana Peržovskog (Perjovschi), nazvanom “Godine 1990 smo govorili o slopbodi, sada govorimo o novcu”, koji analizira fenomen borbe za preživljavanje umetnosti.
Sajt Moderne galerije je www.mg-lj.si
(SEEcult.org)