• Search form

09.09.2016 | 22:26

Lekcije iz ’91.

Lekcije iz ’91.

Izložba “Lekcije iz '91”, deo programa Međunarodnog festivala fotografije “Organ vida” u Zagrebu, okuplja prvi put fotografe iz celog regiona i nekoliko međunarodnih gostiju kako bi na jednom mestu prikazala ratne godine na tlu bivše Jugoslavije.

Bez pretenzija da bude univerzalni istorijski prikaz ili da ponudi odgovore na neodgovoriva pitanja, izložba kustoskinje Sandre Vitaljić predstavlja pogled ratnih fotografa na stvarnost koju su beležili obilazeći politička i stvarna bojišta na svim zaraćenim stranama - od Slovenije, preko Hrvatske, do Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova i Makedonije. Njihove fotografije imale su važnu ulogu tokom samog rata, kada su oblikovale javno mnjenje u svakoj od zaraćenih zemalja, ali i međunarodne javnosti. Danas su nam još važnije kao temelji kolektivnog sećanja, ponekad nepoželjni tragovi davne, ali još uvek vrlo bolne prošlosti.

“Pogled fotografa nikada nije neutralan iako nam se dokumentarna fotografija uvek nastoji predstaviti kao stvarna i objektivna slika, jedini mogući prikaz date stvarnosti. Fotografije nikada nisu jednoznačne, njihove je slojeve potrebno sagledati uzimajući u obzir okolnosti u kojima su nastale, utisak koje su mogle proizvesti u trenutku objavljivanja, fotografovu motivaciju, svetonazor i etiku, a naposletku i oči kojima ih danas posmatramo”, navela je Sandra Vitaljić, nagrađivana hrvatska fotografkinja i vizuelna umetnica, povodom izložbe koja će biti otvorena 14. septembra u Galeriji Zvonimir.

Domaći fotografi, za razliku od stranih profesionalaca, mogli su najčešće rat da snimaju samo sa jedne, "svoje" strane, a u takvoj je situaciji vrlo teško isključiti vlastite emocije i osećanje pripadnosti. Iako svi fotografi ističu da su posao obavljali profesionalno i objektivno, mediji su često fotografije podređivali svojim političkim agendama, kontekstualizovali ih prema aktuelnim političkim potrebama, izvlačeći ih prema istim principima i danas prigodno uz svaku godišnjicu.


  Borut Krajnc, Politika

Izložba obuhvata fotografije nastale na svim zaraćenim stranama uz orginalne potpise fotografa, bez namere da budu instrumentalizovane u bilo koje svrhe. Sve te fotografije i danas nose snažne emocionalne naboje, a i sami fotografi s mukom im se vraćaju proživljavajući ponovno vlastite ratne košmare.

Na izložbi učestvuju: Darko Bandić, Nina Berman, Matko Biljak, Renato Branđolica, Miloš Cvetković, Tom Dubravec, Amel Emrić, Željko Gašparović, Zijah Gafić, Velija Hasanbegović, Toni Hnojčik, Filip Horvat, Romeo Ibrišević, Srđan Ilić, Zoran Jovanović Mačak, Milomir Kovačević Strašni, Borut Krajnc, Saša Kralj, Rikard Larma, Paul Lowe, Anthony Loyd, Partik Macek, Antun Maračić, Simon Norfolk, Nebojša Radosavljević Raus, Željko Sinobad, Tone Stojko, Srđan Sulejmanović Suki, Imre Szabo, Pavo Urban, Davor Višnjić, Božidar Vukičević i Dragoljub Zamurović.

Izložba je deo većeg projekta Društvo za evropsko zavest iz Maribora, čiji su partneri Foto klub Maribor, Međunarodni festival fotografije Organ vida i Foto savez Srbije, a podržan je od EU fonda “Evropa za građane”.

Izložba će biti otvorena do 24. septembra.

(SEEcult.org)

GMS, digitalizacija, Tamara Vucenovic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.