Laušević bez poternice
Glumac Žarko Laušević, jedna od najvećih zvezda bivše Jugoslavije, koji je od početka jula u pritvoru u Njujorku zbog boravka u SAD bez emigrantske vize, može da dođe u Srbiju bez straha od hapšenja, jer je Treći opštinski sud u Beogradu povukao poternicu koja je raspisana za njim 2002. godine radi izvršenja zatvorske kazne od 13 godina po presudi u Crnoj Gori. Treći opštinski sud povukao je poternicu za Lauševićem do okončanja njegovog slučaja na predlog Republičkog tužilaštva, preneli su beogradski mediji.
Glumac Žarko Laušević, jedna od najvećih zvezda bivše Jugoslavije, koji je od početka jula u pritvoru u Njujorku zbog boravka u SAD bez emigrantske vize, može da dođe u Srbiju bez straha od hapšenja, jer je Treći opštinski sud u Beogradu povukao poternicu koja je raspisana za njim 2002. godine radi izvršenja zatvorske kazne od 13 godina po presudi u Crnoj Gori.
Treći opštinski sud povukao je poternicu za Lauševićem do okončanja njegovog slučaja na predlog Republičkog tužilaštva, preneli su beogradski mediji.
Poternica za Lauševićem raspisana je 2002. godine na zahtev Trećeg opštinskog suda u Beogradu, zbog izvršenja 13-godišnje kazne zatvora na koju je osuđen presudom Vrhovnog suda Crne Gore u martu 2001.
Laušević je osuđen zbog prekoračenja nužne odbrane u obračunu u kojem su 1993. godine u podgoričkom kafiću “Epl” poginula dva mladića - Dragor Pejović i Radovan Vučinić.
Republički tužilac Slobodan Radovanović podneo je nedavno zahtev za zaštitu zakonitosti povodom presude Vrhovnog suda Crne Gore, kojom je Lauševiću povećana kazna zatvora sa četiri na 13 godina.
Radovanović je naveo u zahtevu da je došlo do povrede zakona prilikom donošenja drugostepene presude Vrhovnog suda Crne Gore, kojom je Lauševiću drastično povećana zatvorska kazna, kao i da je povređeno njegovo pravo na odbranu, s obzirom da zbog blokade saveznih organa bivši savezni državni tužilac nikada nije odlučio o njegovom zahtevu za zaštitu zakonitosti.
Vrhovni sud Srbije trebalo bi da se izjasni uskoro o zahtevu republičkog javnog tužioca, kao i o zahtevu Lauševićevih branilaca za vanredno ublažavanje kazne zatvora, dok bi američki sud trebalo 14. septembra da odluči da li će Lauševića deportovati u Srbiju.
Lauševiću je prvobitna kazna smanjena 1998. na četiri godine zatvora, nakon čega je pušten na slobodu, jer je to vreme i proveo u zatvoru. Vrhovni sud Crne Gore poništio je, međutim, presudu Višeg suda u Podgorici koji je 1999. godine ponovo izrekao četvorogodišnju kaznu zatvora. Ta presuda je, odlukom Vrhovnog suda Crne Gore kasnije ponovo preinačena na 13 godina zatvora.
(SEEcult.org)