• Search form

16.02.2015 | 20:42

Kultura 2020 - inicijativa za promene u BiH

Kultura 2020 - inicijativa za promene u BiH

Kulturni radnici Bosne i Hercegovine, kako iz javnog, tako i iz nezavisnog sektora, okupili su se oko inicijative Kultura 2020 kako bi kolektivnim delovanjem doprineli pronalaženju rešenja za mnogobrojne problema sa kojima se suočava sektor kulture.

Inicijativa Kultura 2020 predstavljena je 16. februara u sarajevskom Mediacentru u prisustvu velikog broja kulturnih radnika iz oba entiteta BiH (Sarajeva, Zenice, Mostara, Prijedora, Tuzle i Banjaluke), saopštilo je udruženje Akcija koje će biti tehnička i logistička podrška toj inicijativi, obezbeđujući stručne analize koje će omogućiti rad baziran na proverenim podacima, a ne na emocijama.

Programska direktorka Akcije Aida Kalender rekla je da kulturni radnici dele sudbinu ostalih radnika u BiH, te da je zahtev za sistemskim uređivanjem sektora kulture ujedno i “zahtev za socijalnu pravdu i za radnike u kulturi".

Akcija realizuje taj projekat sa Mediacentrom, čiji je direktor Boro Kontić istakao značaj kulture za društvenu emancipaciju, kao jednu od potreba koje će biti revalorizovane i podržane kroz inicijativu Kultura 2020.

Glumac Sanjin Milavić pročitao je osnovne principe i vrednosti inicijative Kultura 2020 koji su usaglašeni nakon višemesečnih konsultacija među velikim brojem kulturnih radnika iz cele BiH - predstavnika svih umetničkih disciplina, javnih ustanova i nezavisnih kulturnih organizacija, kao i slobodnih umetnika. I koordinacioni odbor čine umetnici/ce i kulturni radnici/ce iz cele BiH, a pristunima su se obratili režiserka Tanja Miletić-Oručević iz Mostara i režiser Dino Mustafić iz Sarajeva, koji je i direktor MESS-a.

"Želimo strateško mišljenje i planiranje u sektoru kulture, a ne ad hoc rešenja. Uvereni smo da kultura mora biti dostupna svakom građaninu BiH, jer samo ona može stvoriti zajednicu i demokratsku javnost ove zemlje, kakvu svi priželjkujemo", rekla je Tanja Miletić-Oručević, ističući potrebu da se strateški i sistemski promišlja kultura i zagovaraju rešenja za probleme.

Mustafić je rekao da "više ne treba govoriti o problemima nego o rešenjima o kulturi".

"Ova kulturna inicijativa je poslednja šansa da naše društvo instrumentalizuje kulturu za potrebe izgradnje i reprezentacije naše zemlje, otvori ekonomski aspekt kulture i kulturnog turizma. To ćemo učiniti ako reformišemo kulturu kroz zakone i strategiju koji će podsticati ulaganje u kulturnu produkciju, učiniti sistem distribucije novca transparentnim, koji će izgraditi profesionalne kriterije, sačuvati i modernizirati institucije, depolitizovati javne ustanove i vratiti struku, zaštiti kulturno-istorijsko nasleđe, razviti nezavisnu umetničku scenu, sačuvati darovite umetnike da stvaraju u svojoj kulturi", rekao je Mustafić.

Inicijativa Kultura 2020 polazi od principa neophodnosti povezivanja, solidarnosti i konkretnog zajedničkog delovanja unutar sektora kulture, u cilju aktivnog uključivanja u procese kreiranja kulturnih politika koje određuju administrativni i finansijski okvir delovanja kulture u BiH.

Kao prioriteti su navedeni: potreba strateškog promišljanja i delovanja kroz izradu strategija kulturne politike na svim administrativnim nivoima u BiH, te nadgledanje njihovog provođenja; kritičko promišljanje i nova artikulacija uloge javne kulture u savremenom društvu u BiH; transparentnost rada svih aktera u javnom sistemu kulture; promocija i podrška izvrsnosti u kulturi; promocija i osnaživanje nezavisne kulture i stvaranje podsticajne klime za dalji razvoj; potreba prikupljanja, sistematizacije, produkcije i širenja znanja i informacija o sistemu kulture u BiH; strateško osnaživanje međunarodne orijentacije kulturne produkcije u BiH kao i podrška njenoj promociji van granica BiH; demokratizacija kulture: bolja distribucija kulturne produkcije unutar zemlje; jačanje uloge javnih emitera u sistemu kulture u BiH i unapređenje i zaštita prava radnika u kulturi.

Ključne potrebe i problemi mapirani su i u izveštaju koji je Akcija nedavno objavila na osnovu istraživanja obavljenog krajem 2014. godine u vidu 60 intervjua sa predstavnicima javnog i nezavisnog sektora na teritoriji cele BiH.

Inicijativa Kultura 2020 je deo projekta održivosti civilnog društva u sektoru kulture koji Akcija realizuje od 2014. do 2018. godine s Mediacentrom, uz podršku USAID-a.

Projektom se ukazuje da se neretko o problemima u sektoru kulture u javnosti govori uglavnom u kontekstu statusa sedam državnih institucija kulture ili nekog senzacionalističkog incidenta, dok se iz kritičkog posmatranja ispuštaju pogubni rezultati privatizacije u sektoru kulture, nepostojanje strategije i kriterijuma podrške kulturi, netransparentnost potrošnje javnih sredstava za kulturu, prekarni rad u sektoru kulture, nepostojanje sindikalnog udruživanja i kolektivne borbe za vlastite interese radnika u kulturi, instrumentalizacija kulture za potrebe etno-nacionalističkih politika, te zloupotreba javnih prostora građenih sa isključivom namenom da budu prostori žive kulturne aktivnosti.

Pisani dokumenti koji definišu strategije kulture na različitim administrativnim nivoima retko postoje, a u strateško koncipiranje interesa sektora kulture retko se uključuju svi aktivni akteri, posebno predstavnici nezavisnih kulturnih organizacija, javnosti, pa i biznis sektora, koji povremeno učestvuje u finansiranju kulturne produkcije (uglavnom festivalskog karaktera). Potrošnja javnih budžeta za kulturu je netransparentna i utemeljena na nepoznatim kriterijima.

Nepostojanje strukturalne podrške kulturnom sektoru od strane javnog sistema kulture u BiH stvorilo je situaciju u kojoj je veliki broj, uglavnom nezavisnih kulturnih organizacija, prestao postojati, a one koje su opstale, nikada nisu uspele sistemski razviti kapacitete i pozicionirati se unutar civilnog sektora. Zatvorene su i javne institucije sa višedecenijskom tradicijom. Zbog svega toga i kolektivni glas u sferi kulture gotovo da nije postojao, već samo pojedinačni napori organizacija i pojedinaca da prežive izazove projektne kulture.

Projekat predstavlja stoga pokušaj uspostavljanja infrastrukture za zajedničko, koherentno i usmereno delovanje ključnih stakeholdera u oblasti kulture u BiH, a sa generalnim dugoročnim ciljem ostvarivanja suštinskih i održivih promena za dobrobit tog sektora na planu politika, uključenosti svih aktera u sistem kulture, veće transparentnosti rada javnih organa zaduženih za ovaj sektor, raspodele javnih fondova za kulturu uz jasno definisane i transparentne kriterijume, kreiranje dugoročne vizije i strategija razvoja sektora kulture kroz široku javnu debatu sa svim ključnim akterima sektora, medijima, privatnim i javnim sektorom i širom javnošću.

Kratkoročni ciljevi projekta podrazumevaju identifikovanje i analiziranje problema i potreba sektora kulture, te mapiranje prioritetnih problema i potreba za zagovaračke aktivnosti u nastojanju da se reše gorući problemi sektora kulture. Takođe, podizanje kapaciteta za udruživanje kulturnih radnika u inicijativu Kultura 2020 kako bi se zajednički zagovarale promene i rešenja problema i potreba sektora kulture u BiH. Pored toga, cilj projekta je i unapređivanje saradnje civilnog, javnog i biznis sektora u društvu na putu rešavanja identifikovanih prioriteta. 

*Foto: Akcija

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.