• Search form

05.07.2018 | 12:49

Kritika na delu: 18. Bijenale umetnosti Pančevo - 3/4

Kritika na delu: 18. Bijenale umetnosti Pančevo - 3/4

18. Bijenale umetnosti "Prostorni agens", Pančevo, 26. maj - 17. jun 2018.

3/4 Kritičar na delu: Selman Trtovac, umetnik

U nastavku serijala Kritika na delu, u trećoj od četiri epizode o 18. Bijenalu umetnosti u Pančevu, umetnik Selman Trtovac pohvalio je pristup selektora i kustosa Andreja Mirčeva, ocenjujući da je postavio izložbu kompleksno, ponudivši različite nivoe gledanja na određene fenomene umetnosti – sećanje, suočavanje sa vrednosnim sistemom kroz obrazovanje i tržište. Time je Bijenale ostavio otvorenim i postavio ga je kao svojevrsnu platformu za dalje razmišljanje i diskusiju o ulozi umetnika i umetnosti uopšte danas, kada ona nema moć kakvu je imala nekada u društvu – u periodu kraja moderne na primer, naveo je Trtovac.

“Ima jedna šaljiva karikatura – četiri fotografije i istoričar umetnosti, odnosno kurator postaje umetnik, kolekcionar postaje kurator, odnosno umetnik, i umetnik je onda bespotreban”, rekao je Trtovac ilustrujući pitanje uloge umetnika koje se opet postavlja.

Problem, prema njegovom mišljenju, leži u današnjim društveno-političkim i ekonomskim odnosima, u kojima je percepcija umetnosti uslovljena takvim perverznim stanjem stvari. “Sve podseća na neko dekadentno vreme u predsoblju Prvog svetskog rata, kada smo imali takvu jednu veliku zabunu i dug period mira, mislim na Evropu konkretno, koji je onda završio strašnim praskom”, rekao je Trtovac.

Vlasta Delimar, Pravo na orgazam iznad 60-te, performans, 18. Bijenale Pančevo

Smatrajući da bi se trebalo vratiti korak unazad, Trtovac navodi da zato misli da je jako bitno sećanje na istorijske avangarde i performans, koji je u fokusu 18. Bijenala, jer je umetnost tada imala moć.

“Danas je većina izložbi ili dizajn, pa je to neka estetska senzacija, fenomen, nešto lepo, dobro postavljeno, profesionalno, ali to ljude koji zaista teže nekim duhovnim prostorima, nekoj istini, utopiji… ne dira. To je samo nešto lepo, dekorativno.. Da li je to umetnost, to je pitanje. Možda treba neki novi pojam za to. Ili, s druge strane, postoje neke pojave recikliranja ideja, novo čitanje, diskurzivna umetnost, kontekstualna, i to je dosadno. Toga je svima preko glave. Radi se po ključnim rečima. Imamo neki fenomen, problem, poput migracija, ženskih prava… To su sve problemi koji su odlični za razmišljanje, ali ako su tako politički imputirani, imamo armiju umetnika koji se na isti ili sličan način bave. To su neki stereotipi kako se to radi ne bi li se dobili neki novci iz nekog fonda i onda to dobija dosadnu formu”, naveo je Trtovac.

Ukoliko je cilj preispitati šta je umetnost, kuda se kreće i da li to sve ima smisla, Trtovac smatra da je Mirčev “jako zanimljivo i kompleksno postavio (Bijenale) i ostavio ga otvorenim. Zato više vidim to kao platformu za dalje razmišljanje i diskusiju nego što je to neki zatvoreni sistem, izložba koja je nepromenljiva. Više je jedan predlog za diskusiju”, ocenio je Trtovac, napominjući da je na sličnu problematiku naišao i u novom broju Kunsforuma, posvećenog temi “Moderna reloaded”, odnosno propitivanju te epohe.

“Ono što me je obradovalo je istovetno razmišljanje na internacionalnom nivou. Isto ono što se dešava i na Bijenalu u Pančevu. Ljudi su i na međunarodnom nivou zaključili da smo u umetnosti i u mišljenju  uopšte, filozofskom i svakom drugom, došli do nekog ćorsokaka i da bi se trebalo možda setiti koje je to vreme bilo u našoj bližoj istoriji u kojem je umetnost imala moć, značaj i igrala važnu društvenu ulogu. I to je možda vreme kraja moderne, upravo vreme umetnika poput Balinta (Sombatija), Vlaste Delimar, Tomislava Gotovca... To vreme je bilo uzbudljivo. U kontekstu toga, performansa i tih nekih istorijskih nasleđa, razmišljamo o današnjem vremenu – šta je to što bi bio na neki način dosledan nastavak ili kontinuitet, nešto što je obrnuto od postmoderne teze diskontinuiteta. Gde se mi nalazimo, kakva je uloga umetnika danas, kakav je smisao?”, naveo je Trtovac.

Simonida Rajčević, Tamna zvezda, u okviru predstavljanja galerije Zvono u Beogradu na 18. Bijenalu

Trtovac je, kako je dodao, u tom pogledu imao komplikovan i težak zadatak da, u okviru programa 18. Bijenala, razmišlja o temi umetničkog doktorata.

“Moj doprinos bio je da u obliku teksta u katalogu kažem nešto iz ugla umetnika koji je prošao kroz proces doktorskog umetničkog projekta – šta to znači. Setio sam se vremena studiranja na Umetničkoj školi u Dizeldorfu, na kojoj nisu ni postojale diplome do 1993. godine - pod uticajem Jozefa Bojsa, fluksusa, umetnika koji su govorili: ‘Pa najviši domet je biti umetnik’. Potpuno je smešno i apsurdno bilo reći diplomirani umetnik ili magistar umetnosti, doktor umetnosti. To nikome nije padalo na pamet. Jozef je čak govorio da papir od diplome možemo da upotrebimo posle velike nužde. Takvu funkciju može da ima jedna diploma. dakle, diploma je apsurdna za umetnost pre svega. Potonjim događajima, promenama političkih, ekonomskih i drugih okolnosti, promenom same paradigme u kulturi – prvo postmodernom paradigmom, a naknadno i nekim pervzernijim oblicima, došli smo do toga da je sve nebitno. Sve je toliko fragmentirano, malo, mnogi govore o smrti umetnosti, o smrti filoziofije, o nemogućnosti projektovanja neke utopije… Dakle, šta je danas nama moguće? To je otvoreno pitanje”, naveo je Trtovac.

Janez Janša, Život II (u nastajanju), 18. Bijenale umetnosti u Pančevu

Prema mišljenju Trtovca, društvo primorava umetnika da izvrši neku formu da bi ga stavio u fioku i na neki način klasifikovao i vrednovao - mada su kriterijumi upitni, kao i način i metodologija.

“Ali, kada te već sistem primora da tako nešto prođeš, napravio si kompromis ili su svi umetnici pristali na takav odnos birokratije i društva prema umetnicima. Onda je potrebno napraviti novu stategiju. Šta možemo? Ili pobeći u neku pećinu i meditirati, biti asketa - to je jedna od mogućnosti, ali od toga slabo ko ima koristi. Druga je strategija u kojoj se svako za sebe pojedinačno suočava sa sistemom na različite načine. Moj stav je da to treba uraditi, ali mnogo bolje i više nego što ti sistem propisuje – da daleko prevaziđeš okvire onoga što je to zadato i onda, kada to ispuniš, odbaciti. Odreći se toga. To si izvršio i gotovo. Ali onda od tog traga i rada možda neko ima koristi”, naveo je Trtovac, dodajući da je u tom smislu u tekstu za katalog Bijenala govorio o tri doktorata - tri primera kako su umetnici pristupali tom zadatku.

Prvi primer su priređena izdanja teza doktorskih umetničkih projekata koje je godinama objavljivala organizacija ProArt.org. Jedna od njih je teza Predraga Terzića, koji je umetnik po vokaciji, ali je napravio izuzetan napor da promeni sopstveno gledanje na umetnost – da pođe od pozicije naučnika, teoretičraa. “Umesto da pođe od sebe da dođe do univerzalnog, morao je sve da obradi što je vezano za neku temu koja ga zanima da bi to sveo na neki određeni slučaj. Mogu samo da pretpostavim kakav je to nenormalan i neviđen napor bio za njega”, rekao je Trtovac.

Katalog 18. Bijenala umetnosti u Pančevu

Drugi primer je bio doktorat Biljane Đurđević koja se na temeljan i metodičan način se suočila sa sopstvenim slikarstvom.

“Govorio sam i o sopstvenom iskustvu umetnika koji je, tražeći dodatnu vrednost, želeo da isproba sa drugim kolegam, udruživši se, model jedne male utopije, konkretne utopije i šta to znači. U tom propcesu razvoja, koji je imao eksperimentalni karakter, došlo se do zaključka da taj rezultat prevazilazi prost zbir naših pojedinačnih umetničkih pozicija. I to je jedno izuzetno moćno iskustvo”, naveo je Trtovac.

“Razmišljajući o obrazovanju i vednosnom sistemu – o tome šta dobijamo kroz obrazovanje u umetnosti, kako se to vrednuje, kakva je naša percepcija nas samih i umetnosti i društva u odnosu na nas, mislim da se kroz to promišljanje ta tema jako dobro uklapa u koncept celog Bijenala”, dodao je Trtovac.

*U prvoj epizodi serijala o 18. Bijenalu umetnosti u Pančevu, na kojem su predstavljeni radovi više od 30 umetnika, za serijal “Kritika na delu” govorila je istoričarka umetnosti Marijana Kolarić, u drugoj epizodi govori teoretičar umetnosti Stevan Vuković, a u četvrtoj svoj stav iznosi mladi istoričar umetnosti Lav Mrenović.

_ _ _

Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016/2018. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2018.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.