Kosovska nezavisna kultura traži smenu ministra
Kosovska nezavisna kulturna scena zatražila je smenu ministra kulture, sporta i omladine Kujtima Šalje (Shale), poništenje njegove odluke o sufinansiranju projekata u oblasti kulture u 2015. godini, kao i obezbeđivanje transparentne procedure odlučivanja o raspodeli budžetskih sredstava.
Nezavisne kulturne organizacije, članice mreže Kulturni forum (Forumi kulturor), kao i samostalni umetnici i organizacije civilnog društva, traže smenu ministra Šalje zbog odluke kojom im je drastično smanjena podrška, a mnogima i ukinuta.
Smatrajući da Šaljina odluka ukazuje na tendenciju centralizovanja kulture na Kosovu, predstavnici nezavisne scene ukazali su u zajedničkom saopštenju da su povećanja izdvajanja za javne institucije, dok je podrška nezavisnim kulturnim institucijama i organizacijama, kao i projektima pojedinačnih umetnika, drastično smanjena.
Odlukom ministra, kako je navedeno, ozbiljno su ugrožene najvažnije aktivnosti u oblasti kulture na Kosovu – one koje organizuje upravo nezavisna kulturna scena. S druge strane, uočljivo je povećanje sredstava za javne institucije, kojima rukovode lokalne vlasti. Povećanje budžeta za jednu ili dve nezavisne kulturne institucije, kako je navedeno, u ovom slučaju predstavlja izuzetak koji potvrđuje pravilo.
Nezavisna kosovska kulturna scena naglasila je da pritom nikakvo zvanično opravdanje ili objašnjenje za takvu odluku nije dato, niti je poznato na osnovu kojih kriterijuma je obavljena raspodela budžetskih sredstava među akterima kulturne scene.
Kulturni forum, mreža koja okuplja najveći deo nezavisnih kulturnih organizacija na Kosovu, ranije već je tražila od Ministarstva kulture izmenu postojeće kulturne politike i regulative koja se tiče subvencija u oblasti kulture, uspostavljanje kriterijuma i profesionalnog sistema evaluacije, zasnovane na merljivim rezultatima i kulturnim/umetničkim vrednostima u projektnim aplikacijama.
“Na žalost, sadašnji ministar je iskoristio sve pravne mogućnosti koje mu omogućavaju da donese odluku o finansiranju kulture bez ikakvih kriterijuma, bez neophodne transparentnosti i bez procesa evaluacije ili žalbe”, navedeno je u saopštenju nezavisne kulturne scene povodom zahteva za smenu ministra Šlje, koji je i zamenik predsednika kosovske vlade Ise Mustafe.
Nezavisna kulturna scena traži od premijera Mustafe da započne proces koji će stvoriti uslove da na čelo Ministarstva kulture dođu ljudi koji su posvećeni promociji demokratskih vrednosti i unapređenja kulture i društva na Kosovu.
Od premijera je zatraženo i da hitno stvori mehanizme kojima će reagovati u novonastaloj situaciji i zaustaviti omalovažavajuće prakse raspodele budžetskih sredstava za kulturu i umetnost, oblasti koje su od velikog značaja za uspostavljanje funkcionalne demokratije.
Poslednja odluka ministra kulture, kako je naglašeno, predstavlja najveću dosad najveću pretnju civilnom društvu i u potpunosti je suprotna težnjama Kosova za integracijom u Evropsku uniju.
Nezavisna kulturna scena poručila je i da je odlučna da na svaki mogući način zaštiti i sebe i javni interes društva, koji je ugrožen odlukom ministra Šalje.
Kosovsko Ministarstvo kulture, omladine i sporta smanjilo je podršku u oblasti kulture u 2015. godini za gotovo 300.000 evra, zbog čega su se mnoge manifestacije, a posebno organizacije na nezavisnoj sceni, našle u teškoj situaciji.
Dok je prošle godine odvojeno 800.000 evra za više od 300 projekata u kulturi, ove godine je budžet smanjen na oko 520.000 evra, a prema navodima “Koha ditore”, novac je raspoređen na 200 projekata.
Portparol Ministarstva kulture Vehbi Miftari izjavio je za KultPlus da je to samo prva raspodela budžetskog novca u ovoj godini, te da će biti moguće predložiti projekte još jednom, dok će neki od posebne važnosti biti podržavani u kontinuitetu.
Miftari je rekao i da Ministarstvo namerava da poveća budžet za javne institucije, pozorišta, biblioteke… jer veruje da ih treba održati u životu u vreme kada lokalne vlasti to ne mogu zbog nedostatka sredstava. Miftari je dodao da će Ministarstvo nastaviti da podržava i vaniinstitucionalni sektor, ali da se ne može očekivati da bude garant njegove egzistencije.
(SEEcult.org)