• Search form

29.11.2019 | 10:33

Korak do kulture – protest ispred REM-a

Korak do kulture – protest ispred REM-a

Pokretači kampanje “U ime kulture”, koji su proteklog leta prikupili potpise više od 42.000 građana za narodnu inicijativu za ograničavanje rijaliti programa, najavili su za 30. novembar u 16 sati protest ispred sedišta REM-a u Beogradu, uz poziv sugrađanima da potpisivanjem onlajn peticije “Pola sata kulture za decu” pomognu da se njihov predlog nađe na dnevnom redu Skupštine Srbije do kraja godine.

“Potpisi su spremni i čekaju, sada je na predsednici Maji Gojković da ovaj predlog stavi na dnevni red Narodne skupštine!”, poručili su pokretači kampanje “U ime kulture", koji su u junu prikupili 42.852 potpisa za narodnu inicijativu za ograničavanje rijaliti programa za opšte pružaoce medijskih usluga na tri sata u periodu od 06 do 23 časa; uvođenje pola sata kulturnog programa za decu i pola sata kulturnog programa za maloletnike; te sprečavanje direktnog prenosa rijaliti programa.

Prema navodima pokretača kampanje, nakon što su potpisi građana prikupljeni za narodnu inicijativu uspešno obrađeni od strane nadležnih institucija, započeli su razgovore sa narodnim poslanicima i od mnogih dobili potvrde da bi glasali ZA taj predlog izmene Zakona o elektronskim medijima. Pokretači kampanje mole stoga sugrađane da potpišu i peticiju/pismo predsednici Skupštine Maji Gojković kako bi stavila narodnu inicijativu do kraja godine na dnevni red parlamenta. Peticiju je do sada potpisalo oko 4.000 građana, a cilj je 5.000, pa svi koji to nisu učinili do sada mogu to da učine preko ovog linka.

“Stavljanje te inicijative na dnevni red nije samo pitanje poštovanja Ustava, već korišćenje istorijske šanse da se sa nekoliko odredbi napravi istorijska promena. Ne dozvolite da tu šansu kao društvo propustimo. Tražimo da kao predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije na dnevni red stavite narodnu inicijativu do kraja 2019. godine”, navedeno je u pismu predsednici parlamenta.

Prema navodima pokretača kampanje “U ime kulture”, ne može se više čekati, jer idu izbori i niko se neće baviti dečjim kulturnim programom, pa je ovo “poslednji trenutak kada to još može biti tema”.

Budući da Jesenje zasedanje parlamenta traje do kraja decembra, a naredno počinje u martu, kada je i redovan termin za održavanje parlamentarnih izbora u Srbiji, jedino razumno rešenje je odlučivanje o predlogu izmena Zakona o elektronskim medijima do kraja decembra 2019. godine, kako bi ovaj saziv parlamenta ispunio svoju ustavnu obavezu i u razumnom roku se izjasnio o predlogu građana.

“Manjak kulturnog programa i nasilje koje se promoviše u rijaliti programima imaju razarajući efekat po naše društvo, a naročito na razvoj dece i omladine. Svaki izgubljeni sat i dan znači dalje razaranje kulture i društvenih vrednosti, a izgubljena godina, nove izgubljene generacije”, poručili su pokretači kampanje, koji su za samo sedam dana (od 23. do 29. juna 2019) prikupli potpise 42.852 građana za narodnu inicijativu,
čime je ispunjen ustavni uslov za neposredno predlaganje zakona od strane građana.

“Hajde da zajedno napravimo ovaj Korak za kulturu i time spasimo generacije koje stasavaju u našoj zemlji. Oni ne mogu čekati naredni mandat i uspostavljanje novih struktura. Treba samo da se pojavimo i pokažemo da i druga strana Srbije postoji - ne želimo više biti nevidljivi”, naveli su pokretači kampanje, koju je iniciralo Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti (UZUZ).

Predsednik UZUZ-a Sava Manojlović podsetio je u izjavi za RadioDIR da su ranije generacije dece imale “Metlu bez drške”, “Cipeliće”, “Laku noć, deco”, “Branka Kockicu”, dok današnja deca nemaju ništa od toga, osim promocije nasilja na televiziji sa nacionalnom frekvencijom.

“Najbolji trenutak da se tome stane na put je bio pre 15 godina, drugi najbolji trenutak je sada. Prva neistina koja se često ističe, kao kontraargument ograničavanju rijalitija je da ih emituju privatne televizije, čija je privatna stvar šta će emitovati. Reč je o televizijama koje su opšti pružaoci medijskih usluga, pa su samim tim prema pozitivnim propisima obavezni da imaju, pored ostalog, i naučno-obrazovni program, kulturno-umetnički program, dokumentarni program, dečji program i program za maloletnike.

Zakonom o elektronskim medijima je propisana zabrana programskog sadržaja koji ističe i podržavaju narkomaniju, nasilje, kriminalno ili drugo nedozvoljeno ponašanje, kao i sadržaje koji zloupotrebljavaju lakovernost gledalaca i slušalaca (čl. 47 st. 1 tač. 2), zabrana prikazivanje pornografije, scena brutalnog nasilja i drugih programskih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika (čl. 68 st. 1), kao i da se REM stara da se ne prikazuje ponižavajuće postupanje i scene nasilja i mučenja, osim ako za to postoji programsko i umetničko opravdanje (čl. 50 st. 2). Kako REM nije u stanju da sam primenjuje šire zakonske norme, potrebno je jasno propisati limite i ograničiti rijaliti program na tri sata u periodu od 6 do 23 časova i uvesti obavezu prikazivanja po pola sata kulturnog programa za maloletnike i za decu. Posebno treba istaći da je i sam ministar kulture i informisanja pre izvesnog vremena izašao sa jasnim stavom da postojeći rijaliti programi krše zakonsku regulativu, te da ih je potrebno ograničiti, nakon čega je prošao tretman ‘toplog zeca’ od strane medija koji emituju taj isti program uz prateću vokalnu podršku nekih čelnika REM-a”, naveo je Manojlović.

“Tražimo za decu Srbije pesme Jovana Jovanovića Zmaja, a ne Zmaja od Šipova. Mikija Mausa, a ne Mikija iz Kupinova!”, poručio je Manojlović.

Protest “Korak do kulture” biće održan 30. novembra u 16 sati ispred sedišta REM-a na Trgu Nikole Pašića.

Pismo predsednici Skupštine

Tekst Narodne inicijative

Peticija za stavljanje narodne inicijative na dnevni red parlamenta

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.