Komunikacije i digitalizacija
Serijal o pravnom i zakonodavnom okviru razvoja informacionog društva u Srbiji, koju realizuju emisija “Digitalne ikone” Radio Beograda 2 i portal SEEcult.org, biće nastavljen 26. avgusta razgovorom o e-komunikacijama, telekomunikacijama i digitalizaciji medija.
U panel diskusiji u emisiji “Digitalne ikone” autorke Tamare Vučenović učestvovaće od 9 do 10 sati prof. dr Irini Reljin, specijalna savetnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, savetnik za IKT politike i odnose sa internet zajednicom RNIDS-a Slobodan Marković i stručnjak za medijsko pravo i telekomunikacije Miloš Stojković.
Šta čini pravni i zakonodavni okvir ovih oblasti, koji su ključni zakoni i strategije doneti, kako napreduje njihova implementacija? Koji zakoni nedostaju? Zašto se odstupa od prvobitno planiranih rokova za digitalizaciju televizije? Koji su najveći problemi i izazovi i šta donosi digitalizacija medija građanima Srbije? To su neka od pitanja za učesnike razgovora četvrtog temata u serijalu o razvoju informacionog društva.
Serijal posvećen informacionom društvu u Srbiji započet je u maju razgovorom o osnovnim strateškim dokumentima i zakonima u toj oblasti, koji je pokazao da je razvoj informacionog društva, koji je neophodan i neodvojiv deo ukupnog društvenog razvoja, suočen sa nizom problema, uključujući nezaokružen pravni okvir i usporenu primenu donetih strategija i zakona. Neki od ključnih problema na putu ka punom razvoju informacionog društva su i razuđeni nivoi nadležnosti, zbog čega nema adrese za odgovornost za postojeće stanje, kao i nedovoljna svest o koristi od upotrebe informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) - kako za građane, tako i za privredu, i državu.
Drugi temat, posvećen Poglavlju 10 u pristupnim pregovorima Srbije sa Evropskom unijom, pokazao je da bi glavni kamen spoticanja u oblasti informacionog društva i medija – na koje se to poglavlje odnosi, mogla da bude kriza ljudskih kapaciteta – kako u resornim ministarstvima, tako i u nezavisnim regulatornim telima, uslovljena merama štednje.
Treći temat, posvećen e-upravi, pokazao je da je ta oblast u napretku u Srbiji, za šta su dobijene i pohvale od EU, ali ipak još nije u potpunosti zaživela. Između ostalog, i zato što se pojedine boljke državnih i lokalnih organa iz realnog života odražavaju i na virtuelni nivo, kao što je preklapanje nadležnosti različitih institucija ili, pak, njihova nedovoljna saradnja.
Temat o pravnom i zakonodavnom okviru za razvoj informacionog društva biće nastavljen do kraja 2014. razgovorima o sajber pravu, kulturi, autorskom pravu i digitalizaciji, e-poslovanju i e-bezbednosti i privatnosti, sa posebnim fokusom na decu.
Projekat se realizuje uz podršku norveške ambasade u Beogradu.
Emisiju posvećenu e-upravi moguće je preslušati OVDE (mp3), link za emisiju posvećenu Poglavlju 10 je OVDE, a prva emisija u serijalu o informacionom društvu, posvećena opštem pravnom i zakonodavnom okviru, nalazi se OVDE.
(SEEcult.org)