Kolektivni spomenik vremenu pandemije korone
Program “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD) poziva na učešće u javnom projektu “Priče između zidova” umetnice Džesfi Dženg, koji realizuje sa Narodnom bibliotekom Bor, a posvećen je prikupljaju privatnih zapisa o iskustvu života u “novoj normalnosti”, odnosno u pandemiji korona virusa. Cilj je stvaranje rastuće arhive koja bi se mogla reprodukovati u različitim sredinama, pa su dobrodošli prilozi iz celog sveta, bez ograničenja kada je reč o jeziku, formi, dužini zapisa ili prebivalištu autora.
Prema rečima Džesfi Dženg, kroz taj dugoročni participativni projekat iznova razmišlja o jazu između onlajn i oflajn svetova kao o novoj teritoriji koja određuje, preispituje i izaziva distancu između društvenosti i solidarnosti u vremenima poput ovog. “Kroz kolektivni čin, ovaj projekat podstiče fizičko zajedništvo teksta, tako što sakuplja paralelne realnosti učesnika i izlaže ih u javnom prostoru. Pothranjujemo izlive sopstva u formi zajednice, bez obzira na međusobne razdaljine”, navela je ona.
Kao doprinos izgradnji kolektivnog “skulpturalnog spomenika”, svaki poslati prilog periodično će biti dodavan živoj arhivi koja će biti otvorena za javnost u Narodnoj biblioteci Bor, gde će moći da se pogleda na bezbedan način.
“Priče između zidova” prvi put su realizovane kao odgovor na izolaciju koju je donelo izbijanje pandemije.
Predstavljen u Centru za savremenu umetnost u Kitakjušiju, kao samostalna izložba Džesfi Dženg, koja je povremeno zatvarana zbog karantina i opet otvarana, ovaj čin usmeren je ka kreiranju skulpturalnog spomenika, a zamišljen je kao most koji vodi sa one strane koncepcija zatvaranja i isključivanja, istražujući kapacitete učesnika da imaginativno prevaziđu barijere.
Na poziv kustosa i osnivača programa WCSCD Biljane Ćirić i direktora Umetničkog muzeja Rokband u Šangaju Larija Frožijea, “Priče između zidova” deo su projekata “Novim putevima u budućnost” (As you go...roads under your feet, towards the new future) i “Zavesa” (Curtain).
“Priče između zidova” realizuju se stoga u različitim lokalnim kontekstima i situiraju zahvaljujući radu sa lokalnim partnerskim ustanovama i pojedincima: platformom Artkom u Kazahstanu, Sarom Bušra u Etiopiji i Narodnom bibliotekom Bor u Srbiji. Poseban vid predstavljanja razvijen je u saradnji sa Muzejom Taravara u Melburnu tokom najstrožeg karantina koji je tom gradu ikada u istoriji nametnut.
WCSCD sa Narodnom bibliotekom Bor poziva zainteresovane da svojim zapisima učestvuju u stvaranju “spomenika našem vremenu”.
Zainteresovani za učešće potrebno je da napišu kako provode dane, o čemu razmišljaju ili šta osećaju, bez obzira na dužinu zapisa i na bilo kojem jeziku. Potrebno je navesti ime, prebivalište i datum, a zapise treba poslati na: priceizmeđuzidova@gmail.com ili poštom, ili na adresu: Narodna biblioteka Bor, Moše Pijade 19, 19210 Bor, sa naznakom “Za priče između zidova”. Takođe, moguće je doneti ih lično u Narodnu biblioteku Bor.
Svi pristigli zapisi će biti sačuvani kao fizičke kopije u jednoj arhivi, a svaki učesnik će dobiti svoju fasciklu u toj arhivi.
Ne treba zaboraviti da datirati zapise i upsisati ime i mesto. U pisma i zapise, koji će biti izloženi u Narodnoj biblioteci Bor, ne treba unositi lične podatke kao što su adresa, broj telefona ili imejl adresa. Navodi iz zapisa možda će biti anonimno objavljivani onlajn ili korišćeni u promotivne svrhe. Prilozi neće biti vraćani pošiljaocima, jer ostaju kao deo umetničkog rada.
Javni poziv ne podrazumeva rok za slanje priloga, a svi pristigli prilozi biće javno izloženi u Narodnoj biblioteci Bor od decembra 2020. godine kao deo dugoročna izložbe. Digitalna arhiva zapisa ostaće u trajnom vlasništvu Biblioteke.
Džesfi Dženg, koja živi i radi na relaciji između SAD i Kine, interdisciplinarna je umetnica čiji radovi u poslednje vreme istražuju neizbežan neuspeh komunikacije kako na međuljudskom, tako i na kolektivnom nivou. Koristeći umetničke formate kao što su instalacije, nenajavljeni performansi, izvajani predmeti i umetničke knjige, Džesi Dženg konstruiše situacije koje predstavljaju javne intervencije zarad podizanja svesti o našim društvenim i kulturnim okruženjima, kako u, tako i izvan konteksta savremene umetnosti.
(SEEcult.org)