Književni plamen - Magrisu
Nova međunarodna književna nagrada “Književni plamen”, čiji su osnivači “Nova knjiga” iz Podgorice i peruanski nobelovac Mario Vargas Ljosa, počasni predsednik žirija, dodeljena je italijanskom piscu Klaudiju Magrisu za književno delo i doprinos razvoju slobode i društvenog napretka u svetu.
Magrisovo delo, kako je navedeno u obrazloženju, u najboljem smislu reči ispunjava glavni moto te nagrade - da je književnost plamen koji nas i umetničkom lepotom i društvenim delovanjem, kritičkim stavom i kreativnim odnosom vodi ka ideji boljeg sveta i života u njemu, boljeg čoveka i bogatijeg, ravnopravnijeg i srećnijeg društva, što je i osnovna misao čuvenog eseja Vargasa Ljose o “književnom plamenu”.
Mario Vargas Ljosa je suosnivač te nagrade tako što ju je 2015. godine primio od podgoričkog izdavača “Nova knjiga” i za novoustanovljenu nagradu vezao svoje delo i delovanje, što je čini jedinstvenom u svetu.
U žiriju su, osim Ljose, bili i izdavač Predrag Uljarević i profesri književnosti i estetike Aleksandar Jerkov, Sonja Tomović Škundrić i Siniša Jelušić, a nagradu su dodelili Magrisu posle razmatranja više predloženih najistaknutijih svetskih pisaca.
Ljosa je tokom rada žirija posebno isticao vrednosti književnog stvaralaštva Magrisa, njegovih proznih remek-dela kakva su “Dunav”, “Nagađanja o jednoj sablji”, “Mikrokosmosi”, “Naslepo”, “Drugo more” i “Mikrokosmosi”, zatim studija o habsbuškom mitu u književnosti, Trstu i dilemama savremene Evrope, te brojnih eseja o piscima poput Jozefa Rota, Roberta Muzila, Itala Zveva i Horhea Luisa Borhesa, saopštila je “Nova knjiga”.
Magrisovo delo, prema mišljenju žirija, na najbolji način pokazuje kako se pisac čvrsto vezan za svoju sredinu (rođen je i predavao je nemačku književnost u Trstu) i dileme na granici imperija i regija, Evromediterana i Srednje Evrope, otvoren za iskustvo susedstva i teška istorijska pitanja Italije, Austro-Ugarske i Jugoslavije, ratne i političke dileme, nasleđe kolonijalizma, imperijalizma i komunizma, snagom imaginacije, rafiniranog stila i moćnog esejizma, uz snažan kritički stav, uzdiže do velikog evropskog i svetskog pisca.
Magris je već nekolikog godina i jedan od glavnih kandidata za Nobelovu nagradu i veoma nagrađivan pisac (nagrade Strega, Erazmus i Lampeduza, austrijske državne nagrade, nagrade Sajma knjiga u Lajpcigu i Frankfurtu, nagrade Žan Mone i mnogih drugih). Živo je prisutan u Evropi i regionu, a svojim poznavanjem ovdašnjih prilika i pisanjem o njima otvara Evropi pogled na nas. Sa bogatim nasleđem moderne književnosti, u kojoj ističe i autore kakvi su Ivo Andrić i Danilo Kiš, te pogledom u književnu budućnost, Magris je pisac čije delo pokazuje smisao i svrhu književnog stvaranja i u novom veku.
Magris je početkom ove godine boravio u Beogradu povodom srpskih izdanja svojih najznačajnijih knjiga u Arhipelagu, koji je objavio njegove romane “Dunav”, “Vi ćete, dakle, razumeti”, “Nagađanja o jednoj sablji” i “Drugo more”, kao i knjigu novela “Mikrokosmosi” o Mediteranu, čiji je Trst jedno od magičnih središta.
(SEEcult.org)