Knjižara Geca Kon spomenik kulture
Kuća čuvenog izdavača Gece Kona (1873-1941) u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, u kojoj se nalazi više od sto godina stara knjižara, proglašena je 5. februara spomenikom kulture odlukom Vlade Srbije, na predlog Ministarstva kulture. Odlukom vlade utvrđene su i mere zaštite tog spomenika kulture, kojima se propisuje očuvanje autentične namene lokala u prizemlju u funkciji knjižarske delatnosti, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Kuća čuvenog izdavača Gece Kona (1873-1941) u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, u kojoj se nalazi više od sto godina stara knjižara, proglašena je 5. februara spomenikom kulture odlukom Vlade Srbije, na predlog Ministarstva kulture.
Odlukom vlade utvrđene su i mere zaštite tog spomenika kulture, kojima se propisuje očuvanje autentične namene lokala u prizemlju u funkciji knjižarske delatnosti, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Propisano je i da enterijer bude sačuvan u meri u kojoj je to moguće - vraćanjem autentičnih elemenata koji nedostaju, kao i da u prostoru knjižare bude obezbeđeno i memorijalno mesto sa akcentom na ličnost i delo Kona.
Novi vlasnik knjižare biće u obavezi da očuva izgled objekta.
Biće zabranjeno postavljanje klima uređaja na uličnu fasadu, instaliranje gromobranskih uređaja i uređaja za zaštitu od požara, kao i izvođenje radova koji mogu ugroziti statičku stabilnost spomenika kulture.
Spomenik kulture, kao mesto koje se vezuje za ličnost i delovanje Kona, jednog od najznačajnijih kulturnih i prosvetnih poslenika i mesto okupljanja vodećih intelektualaca tog vremena, predstavlja važno svedočanstvo uspona kulturnog i društvenog života Beograda između dva svetska rata, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Spomenik kulture sagrađen je 1928. godine za braću Petra i Milovana Matića, prema projektu arhitekte Radoslava Todorovića.
Kon je 1932. godine otkupio kuću od prvobitnih vlasnika i otvorio u njoj knjižaru pod nazivom “Izdavačka knjižarnica Gece Kona”, koja je postala jedna od najbolje snabdevenih trgovina te vrste na Balkanu. Pod tim imenom radila je do pred kraj Drugog svetskog rata, odnosno do osnivanja izdavačke kuće “Prosveta”.
Knjižara se nalazi, inače, u Knez Mihailovoj ulici koja je, odlukom Skupštine Srbije 1979. godine, utvrđena za prostornu kulturno - istorijsku celinu od izuzetnog značaja.
Odluka vlade rezultat je inicijative koju su krajem decembra prošle godine pokrenuli ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić i ministar kulture Nebojša Bradić.
To je bio i zahtev radnika “Prosvete” i šire javnosti, nakon raspisivanja tendera za privatizaciju te izdavačke kuće, u okviru koje je poslovala knjižara “Geca Kon”.
Kon je osnovao početkom 20. veka za kratko vreme najveću izdavačku kuću u tadašnjoj Jugoslaviji, koja je imala progresivan program - od naučnih dela, preko udžbenika, do beletristike.
Objavljujući i važeće zakone, zastupao je za ono vreme izuzetno moderno shvatanje da zakoni moraju da budu poznati javnosti, kako bi svako bio upoznat sa pravima i dužnostima, ali i da bi mogao da se suoči sa pravnim sistemom kojem podleže.
(SEEcult.org)