• Search form

06.02.2020 | 23:57

Knjiga umetnika 1, nov pogled na MANIK

Knjiga umetnika 1, nov pogled na MANIK

Umetnički par MANIK, koji čine Marija Vauda i Nikola Pilipović, objavio je knjigu umetnika “1” kao zaokruženo vizuelno umetničko delo – iskaz, koje “krade” delove, materijal iz njihove umetničke prakse i konvertuje ih kroz sasvim novu strukturu i raspored.

MANIK su u svojoj knjizi umetnika koristili izabrane segmente i medije iz istorije svoje umetničke prakse, ali i intuicije i refleksije, koje su aktivirali novim propozicijama i odnosima. Celina je, prema njihovim rečima, nastajala usaglašavanjem tako intenziviranih značenja.

Knjiga “1” podeljena je po poglavljima, čime upućuje na istoriju same knjige (njenu prvobitnu teritorijalnost) kao izvora znanja, čitanja,  književnog, dramskog dela… Slika u ovom slučaju preuzima teritoriju reči.

“Izabrani materijal je i vodio i navodio do postupaka, stilskih afiniteta i osećanja sveta: film noar, crno-beli strip, estetika ekspresionističkog filma i grafike, konceptualne prakse upotrebe reči i fraza, žanrovska polivalentnost, vizuelnost samizdata itd. Odnos između reduciranog izbora reči do ekspresionističkih ekstenzija u vizuelnom tekstu. Struktura i sadržaj knjige se zasnivaju na nekoliko konstruktivnih principa: repeticija istog motiva, znakova; nizovi stilizovanih sukcesivnih fotografija iz fotoperformansa; naslovi poglavlja; kontrapunkt belih stranica i digitalno obrađene slike; upad crtačkih akumulacija; sudar znakova interpunkcije sa slikama prizora i predmeta sentimentalne vrednosti; katarza Događaja i Doživljaja”, naveli su MANIK povodom tog izdanja, koje su nedavno predstavili u galeriji Menjačnica Gete instituta u Beogradu, uz učesće prof. dr Ješe Denegrija, koji se posebno nadahnuto osvrnuo na njihovu umetničku praksu tokom 90-ih. U razgovoru, koji je moderirao Selman Trtovac, predstavljena je i praksa MANIK-a posle 2000. godine, sa osvrtom na najmarkatnija dela.

Foto: Selman Trtovac

Vizuelni integritet knjige koncipiran je i realizovan softverskim ujednačavanjem slika različitog porekla (fotografija, slikarstvo, crtež itd).

Poglavlja obeležavaju pojmovi-reči koje se odnose na svakodnevne, rutinske radnje u jednom “običnom” danu - od dokolice do sna, od košmara do rada.

U nekim slučajevima su pisane mešavinom ćirilice i latinice što je uslovljeno likovnošću tva dva pisma. Poglavlja su na primer: Izlazi, Silazi, PenjeПење, Spava, Meta, Пресвлачење

“Tako imenovana poglavlja, putokazi za ‘čitanje’, otvaraju nizove prizora, kadrova, iskaza, radnji, izraza. Ovim vizuelnim iskazima, preuzetim iz umetničke prakse - fotografije, skulpture, crteži, ambijenti, dokumenti, rečnici… oduzeta je prvobitna funkcija (kao i samom fenomenu knjige): oduzeta im je boja (kod fotografija, slika…), ili su ostali bez volumena (skulptura je konvertovana u fleku) i premešteni u nov raspored.

Vizuelni tekst je sveden na crno-belo i oslobođen mnogih atributa, čime je intenziviran”, naveli su Marija Vauda i Nikola Pilipović.

Knjiga umetnika je odavno već prisutna kao još jedno mesto za umetničku praksu. Najčešće je umetnici tretiraju kao unikatno rađenu ili kao zbirku svojih radova, izjava (originala ili reprodukcija).

Marija Vauda i Nikola Pilipović rade zajedno od 1993. godine, a 1999. pokreću MANIK kao umetnički projekat u kojem preispituju mesto i granice individue kroz, naspram, uprkos društvenosti; autorstvo kroz složenu strukturu saradnje, preplitanja-nametanja uticaja, ideja i realizacija, odnos originala i kopije, politike prema drugom i drugačijem, prema projektu, tehne, vaninstitucionalnim praksama, istoriji kao kulturnoj istoriji - kroz rad u materijalu umetnosti. Rade u klasičnim medijima i u proširenom polju umetnosti (slikarstvo, crtež, vajarstvo, video, fotografija, performans, hepening, akcija, pisanje o umetnosti, interaktivno prisustvo na netart platformama, NMA radovi, knjiga umetnika).

Izlagali su samostalno i kao umetnički par MANIK u okviru galerija, muzeja, projekata i manifestacija u Beogradu, Srbiji i inostranstvu. Marija Vauda završila je studije vajarstva 1986. na Fakultetu primenjene umetnosti u Beogradu, a Nikola Pilipović je diplomirao slikarstvo i magistrirao crtež 1986. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Oboje su članovi ULUS-a i imaju status samostalnih umetnika.

Knjigu umetnika “1” finansiralo je Ministarstvo kulture i informisanja.

(SEEcult.org)

ALL YOU NEED IS SOMEONE LIKE ME....
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.