• Search form

22.12.2016 | 14:09

KND: Inter/akcija - 2/3

KND: Inter/akcija - 2/3

Inter/akcija, Galerija Doma omladine Beograda, 15. novembar - 2. decembar 2016. - 2/3

Izložba “Inter/akcija” studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, realizovana u saradnji sa njihovim kolegama sa Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta i mentorkama Oliverom Parlić, Biljanom Đurđević i Anom Bogdanović, predstavljala je jedinstveno i dragoceno iskustvo za studente oba fakulteta, budući da do sada nisu imali priliku za takvu saradnju. U drugoj epizodi serijala Kritika na delu o izložbi “Inter/akcija”, studentkinje istorije umetnosti Marijana Vaščić, Katarina Kostandinović i Sofija Milenković, govore upravo o značaju tog iskustva i nesvakidašnjoj prilici da učestvuju u celokupnom procesu nastanka izložbe – od ideje do realizacije.

“Učešće u ovom projektu zajedno sa studentima FLU za nas je predstavljalo jedinstvenu priliku da učestvujemo u procesu nastanka izložbe i da u praksi iskusimo ono za šta nas pripremaju četvorogodišnje studije istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu, budući da nikakav zvaničan vid prakse ne postoji u okviru našeg programa. Stoga se ovaj projekat nameće kao idealan spoj između FLU i Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta, s obzirom da do sada nije postojala nikakav zvaničan vid saradnje između nas”, navela je Marijana Vaščić.

Prema njenom mišljenju, generacijsko povezivanje studenata čija su buduća zanimanja usko povezana predstavlja možda i najbitniji apsekt celog projekta.

“Mi smo upoznavanje započeli krajem maja, tako da smo od početka mogli da pratimo kako se njihove ideje razvijaju, sazrevaju, transformišu, i da ispratimo čitav taj proces - do same realizacije umetničkog dela. U tom procesu najznačajniji deo je bila naša komunikacija, budući da je predstavljala nešto novo kako za nas, tako i za njih, jer mi nismo imale do sada priliku da razgovaramo sa umetničima o čijim smo delima pisale, a ni oni nisu imali priliku da govore toliko o svijim delima, tako da je to bilo interesantno dragoceno iskutvo za sve nas”, navela je Marijana Vaščić, koja je sa koleginicama, pod mentorstvom Ane Bogdanović, i autorka  tekstova u katalogu izložbe.

I Katarina Kostandinović istakla je značaj iskustva zajedničkog rada, interakcije i razgovora koje su vodili na FLU, ali su se sastajali i van fakulteta.

“Kako su se njihova dela razvijala i sazrevala, uz veliku podršku mentorki, tako se i naš koncept rada razvijao i sazrevao. Njihovi radovi su pre svega jedna refleksija njihovog dosadašnjeg iskustva sa godišnjih školskih izložbi i izložbi u Domu omladine, poput izložbe skulpture i crteža  malog formata, pa ova izložba predstavlja presek njihovog rada i proizvod vežbi na fakultetu”, navela je Katarina Kostandinović, dodajući da su radovi studenata FLU dosta različiti, pa je sa koleginicama sa istorije umetnosti pokušala da mapira bitne ideje i teme, odnosno inspiracije nastalih radova. Radovi su podeljeni stoga u tri grupe, odnosno definisani su kroz tri problemska pitanja, a to su relacije studenata i njihovih radova, zatim relacije sa publikom i sa medijem u kojem su stvarali.

Sofija Milenković takođe je istakla značaj učešća u projektu “Inter/akcija”, jer studenti istorije umetnosti, iako na studijama često pišu tekstove, nemaju priliku da se posvete mladim i neetabliranim umetnicima.

“Obično smo pisali o umetnicima koji su već afirmisani, koji imaju višedecnijsko iskustvo iza sebe, čije je delo bilo teorijsko analizirano i interpretirano u različitim prilikama, a u ovom slučaju radili smo sa budućim umetnicima koji su naši vršnjaci, koji kao i mi tek stupaju u profesionalni život i čije delo do sada nije bilo analizirano. Naravno da je teorijsko znanje koje smo stekli pomoglo da odredimo probleme i okvire koji se u tim radovima prepliću i da samim tim odredimo koncept izložbe, međutim tu je vrlo bitnu ulogu imala saradnja sa studentima FLU na različitim nivoima, a šve je to doprinelo da se koncept uobliči”, navela je Sofija Milenković.

Budući da se postavljalo pitanje forme tekstova, koji je trebalo da budu kratki, Sofija Milenković kaže da su zato zaključile da bi najbolje da pođu od najširih konteksta koji povezuju sve radove.

“Jasno je da su u pitanju različiti radovi, da su u pitanju različiti pristupi, interesovanja, početna istrazivanja u polju umetnosti... Utvrdili smo da je najširi kontekst koji povezuje te radove (studenata FLU) kontekst njihovog školovanja, u kojem stiču različita iskustva koja na posredan ili neposredan način oblikuju i njihove radove i njihov odnos prema radovima i školskom sistemu. Nakon toga sledilo je izdvajanje nekih glavnih problema koji se prepliću u tim radovima. Cilj je bio da se izdvoje neki glavni problemi u fokusu radova, ali istovremeno i da se ukaže na njihove različite interpretacije koje se prepoznaju. Dakle, jedno pitanje je odnos umetnika i neposrednog okruženja – intimnog i društvenog, drugo je odnos umetnika i publike, a treće su eksperimenti između umetnika i medija u kojem radi. To i jesu neke osnovne relacije koje određuju nastanak nekog umetničkog dela i njegovog kasnijeg postojanja”, navela je Sofija Milenković.

*U prvoj epizodi serijala Kritika na delu govore mentorke Olivera Parlić-Karajanković, docent na Vajarskom odseku FLU i Ana Bogdanović, istraživač-saradnik na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu

_ _ _
Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu

_ _ _

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.