• Search form

10.02.2013 | 13:17

Kako Evropa podržava umetnost?

Kako Evropa podržava umetnost?

Različite evropske prakse podrške umetnosti tema su simpozijuma koji 12. februara u Zagrebu organizuje EUNIC - mreža evropskih kulturnih centara, u želji da podstakne razmenu ideja i razgovor o načinima podupiranja umetnosti u svakodnevnoj praksi.

Organizovan u saradnji sa Ministarstvom kulture Hrvatske i Pogonom - Zagrebačkim centrom za nezavisnu kulturu i mlade, simpozijum “Podrška umetnosti - raznolike evropske prakse” trebalo bi da predstavi iskustva sa obe strane - i onih koji daju podršku umetnosti i onih koji je primaju.

Planirana je rasprava o mogućim novim idejama i inovativnim praksama koje mogu obezbediti dugoročne, stabilne i kvalitetne uslove za nesmetano i slobodno umetničko stvaralaštvo.

Geslo Evropske unije “Ujedinjeni u raznolikosti” obuhvata različita shvatanja umetnosti i njene uloge. U većini zemalja veliki broj aktera daje podršku umetnosti, bilo da je to država sa svojim institucijama, ili je reč o javnim ili privatnim ustanovama i fondovima, preduzećima ili udruženjima, ili o samoj EU.

Cilj simpozijuma je predstavljanje tih raznolikih praksi i pristupa, pri čemu će biti zanimljivo videti na koji su se način te prakse razvijale i kako danas funkcionišu na evropskom i nacionalnom nivou. Takođe, organizatori žele da uspostave odnos i s tradicionalnim i novim praksama koje su se razvijale u Hrvatskoj, uskoro članici EU.

Simpozijum u Novinarskom domu otvoriće, u ime organizatora, predstavnik EUNIC-a u Hrvatskoj Georg-Christian Lack iz Austrijskog kulturnog foruma i ministarka kulture Hrvatske Andrea Zlatar Violić, a među učesnicima su predstavnici fondacija i stručnjaci iz Austrije, Francuske, Italije, Hrvatske, Nemačke, Velike Britanije i Portugala, dok su moderatori Davor Mišković i Emina Višnić.

O aktuelnim trendovima austrijske kulturne politike u promenljivom evropskom okruženju govoriće Michael Wimmer iz Austrije, a Cristina Marchi iz Francuske o izdvajanju jedan odsto budžeta za izgradnju javnih građevina i ulaganju u umetnička dela. Monique Veaute predstaviće Fondaciju Romaeuropa, a Dea Vidović hrvatsku Zakladu Kultura nova, koja je orijentisana na podršku nezavisnoj kulturi i savremenoj umetnosti.

Iskustvo promene perspektive, odnosno novog pristupa finansiranju umetnosti u saveznoj državi Saksonija-Anhalt predstaviće Manon Bursian iz Nemačke, a o kulturi bez državnog finansiranja govoriće Gillian Wolfe iz galerije Dulwich Picture iz Velike Britanije. Biće reči i o iskustvu Gimareša kao jedne od evropskih prestonica kulture 2012. godine, koje će predstaviti João Bonifácio Serra iz Fundação Cidade de Guimarães iz
Portugala.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.