• Search form

27.06.2022 | 11:21

Kako do ekološkog zaokreta u kulturi?

Kako do ekološkog zaokreta u kulturi?

Konferencija “Potencijali ekološkog zaokreta u kulturi”, u organizaciji Green Art Incubatora, pružila je uvid u primere dobre prakse i skrenula pažnju na mogućnosti transformativnih politika u pogledu kulture i kimatskih promena, a ekskluzivno su predstavljeni i jedinstveni zeleni e-priručnici za oblasti pozorišta, filma i vizuelnih umetnosti.

Panel diskusija “Zelena transformacija: primeri dobre prakse” okupila je 24. juna u Jugoslovenskoj kinoteci stručnjake u kulturi i predstavnike organizacija čiji su projekti realizovani u skladu sa principima zelene tranzicije.

Pozorišna rediteljka i koosnivačica Dah Teatra Jadranka Anđelić predstavila je projekat “Drveće pleše”, koji je posvećen pitanju važnosti očuvanja drveća, te istakla značaj umetnosti u pokretanju dijaloga o važnim društvenim pitanjima.

Direktorka Etnografskog muzeja u Beogradu Tijana Čolak-Antić Popović govorila je o organizacionoj filozofiji te institucije, sa fokusom na merama za ekološku održivost koje se u njoj primenjuju, te inicijativi za postavljenjem solarnih panela i mogućnostima tranzicije na obnovljive izvore energije.

Istoričar umetnosti Zoran Erić, nezavisni kustos i predavač, predstavio je ideju izložbe “Efekat pregleda”, realizovane u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, kao prve na ovim prostorima čija je produkcija bila zasnovana na smernicama održivosti, a u cilju redukcije njenog karbonskog otiska.

Druga panel diskusija “Kultura i klimatske promene: mogućnosti transformativnih politika” okupila je stručnjake u polju kulture i zaštite životne sredine u dijalogu o mogućnostima definisanja i implementacije politika koje će odgovoriti na izazove u kontekstu klimatske krize.

U diskusiji su učestvovali profesorka emerita Univerziteta umetnosti u Beogradu, Milena Dragićević Šešić, programski menadžer za životnu sredinu i klimatske promene EU Delegacije u Srbiji Antoine Avignon, profesor Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i koosnivač GAI inicijative Vladimir Đurđević i koosnivač Smart kolektiva Neven Marinović.

Diskusija je pokrenula brojna pitanja o uticaju kulturne produkcije na prirodu i društvo, uz zaključak o neophodnosti međuresorne saradnje i uključivanja svih društvenih aktera u proces prilagođavanja na nove uslove izazvane klimatskom krizom.

Program konferencije podrazumevao je i predstavljanje dosadašnjih aktivnosti samog Green Art Incubatora, inicijative usmerene na osnaživanje savremenih sistema domaće umetničke produkcije u pravcu zelene transformacije.

Publika konferencije imala je priliku da se upozna i sa finskom asocijacijom umetnika i istraživača Mustarinda, koja deluje u pravcu ekološke regeneracije društva.

Snimak konferencije biće dostupan na kanalima Green Art Incubatora i portala SEEcult.org.

*Foto: Tanja Drobnjak

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.