Jugoslovenske filmske solidarnosti
Muzej Jugoslavije organizuje 29. novembra razgovor “Jugoslovenske filmske solidarnosti” - prvi u nizu javnih događaja planiranih u kontekstu inicijalnog istraživanja kinematografske muzejske zbirke, što podrazumeva svojevrsno “otpakivanje arhive” i uspostavljanje osnovnih epistemoloških dilema koje je upoznavanje sa materijalima pokrenulo.
Prema navodima autorskog tima tog projekta, koji čine umetnički duo Doplgenger (Isidora Ilić i Boško Prostran) i akademski istraživači Sima Kokotović i Tamara Vukov, u fokusu istraživanja su “filmske veze koje su jugoslovenski filmaši ostvarili sa svojim kolegama, kako iz savezničkih zemalja tokom Drugog svetskog rata u periodu revolucije, tako i sa filmskim institucijama iz zemalja Afrike i Azije kroz projekat nesvrstavanja”.
Uzimajući u obzir specifičnu problematiku internacionalnih saradnji i konceptualne nedoumice koju kompleksna geografija tih saradnji proizvodi, njihova namera je da prepoznaju “značaj filmskih solidarnosti koje su nastajale kroz emancipatorni projekat socijalističke Jugoslavije u njegovim različitim fazama”. Autorke i autori ističu i da im je jedan od osnovnih ciljeva bio da otkriju “kako se danas ovaj filmski materijal može aktivirati, te kako se može uspostaviti dijalog sa savremenim umetničkim praksama i publikom”, saopštio je MJ.
Istraživanje će biti predstavljeno u nekoliko faza - najpre u formi serije diskurzivnih programa, u saradnji autorskog tima i kustoskinje MJ Simone Ognjanović, a potom i produkcije umetničkog rada i izložbene intervencije na osnovnoj postavci Muzeja Jugoslavije.
Kadar iz dokumetarnog filma “Naš nacionalni arhiv” (Indija), Fond Muzeja Jugoslavije
Umetnički duo Doplgenger angažovan je u polju umetnosti, istraživačkog i kustoskog rada i tekstualne produkcije. Radovi Doplgengera bave se odnosom umetnosti i politike kroz preispitivanje režima pokretnih slika i modusa njihove recepcije. Oslanjajući se na tradicije eksperimentalnog filma i videa, Doplgenger interveniše na već postojećim medijskim proizvodima ili proizvodi u formi proširenog filma. Iako im je pokretna slika osnovni medij, njihova praksa uključuje i tekst, prostorne instalacije, performanse, predavanja i diskusije. Radovi Doplgengera nalaze se u javnim kolekcijama, predstavljeni su na samostalnim i grupnim izložbama i na filmskim festivalima u zemlji i inostranstvu. Urednici su publikacije Amateri za film (Beograd, 2017). Dobitnici su umetničkih stipendija i rezidencijalnih boravaka, nagrada filmskih festivala i Politikine nagrade iz Fonda “Vladislav Ribnikar”.
Predavač i istraživač filmskih i medijskih studija Sima Kokotović bavi se preplitanjem filmske kulture i levih politika na globalnom nivou. Učestvovao je i organizovao brojne projekte koji ispituju upotrebu medija kao sredstva za mobilizaciju, građenje i bodrenje zajedništva.
Istraživačica i filmašica Tamara Vukov, koja živi i radi u Montrealu, prikazivala je filmove na brojnim festivalima i objavljivala tekstove u stručnim publikacijama i časopisima. Vanredna je profesorka na Departmanu za komunikacije Univerziteta u Montrealu.
Razgovor “Jugoslovenske filmske solidarnosti” biće održan 29. novembra u 18 sati u bioskopskoj sali Muzeja Jugoslavije.
(SEEcult.org)