Izaći iz festivalskog rezervata
Festival hrvatskog animiranog filma u Zagrebu, čije se treće izdanje održava tokom vikenda, dodelio je nagradu za životno delo ASIFA-e Zlatku Boureku, jednom od pionira i značajnom predstavniku Zagrebačke škole crtanog filma. Presek godišnje hrvatske animacije ujedno je i prilika za osvrt na probleme sa kojima se suočava i potrebu da dopre do što šire javnosti.
Bourek je originalnim likovnim ostvarenjima obeležio drugi početak hrvatske animacije 1954. godine, istakla je potpredsednica ASIFA-e Hrvatske Margit Antauer, dugogodišnja bivša direktorka Animafesta.
Margit Antauer podsetila je da je Bourek dao nemerljiv doprinos u počecima Zagrebačke škole crtanog filma, najpre scenografijama, a potom i vlastitim filmovima kada su početkom 60-ih godina crtači počeli da stvaraju vlastite autorske animirane filmove.
“Njegovi filmovi ‘I videl sam daljine meglene i kalne’ (prema Baladama Petrice Kerempuha Miroslava Krleže), ‘Bećarac’ i ‘Mačka’ temeljne su vrednosti Zagrebačke škole crtanog filma”, istakla je Margit Antauer, posebno ukazujući na značaj Bourekove scenografija za “Profesora Baltazara” koja je bitno doprinela umetničkom i komercijalnom uspehu tog serijala u svetu.
Bourek je za rad na animaciji dobio niz nagrada i priznanja, a paralelno s radom na animiranom filmu, od kraja 50-ih godina stvara i na grafičkom i slikarskom području, a potom u teatru kao scenograf, kostimograf i , na kraju, i kao reditelj pozorišnih ostvarenja u zemlji i inozemstvu.
Bourek je na svečanosti, na kojoj mu je nagradu uručio animator, reditelj, scenograf i ilustrator Pavao Štalter, zahvalio ASIFA-i, svojim prijateljima i svima onima koji su ustrajali ovaj dugi niz godina zajedno sa njim.
FHAF u trećem izdanju predstavlja recentnu produkciju i kompletan pregled u sferi animiranog filma u protekoloj godini u Hrvatskoj, istakao je direktor Zagreb filma Vinko Brešan na svečanom otvaranju tog festivala u bioskopu “Europa”, na kojem je ukazao i na neke probleme sa kojima se animirani film suočava.
“Ova manifestacija je nužna kako bismo realno sagledali naše rezultate u području animacije, te kako bismo poseban naglasak stavili na budućnost hrvatske animacije kroz predstavljanje radova autora nove generacije. Nažalost, otpor javne televizije prikazivanju domaćih animiranih filmova je trenutno prejak, pa su ovakve prigode jedinstvena prilika da publici omogućimo uvid u aktualne domaće animirane filmove”, rekao je Brešan.
“Želim da u bliskoj budućnosti prestanemo živeti u rezervatima festivala, te da pronađemo načina da ove radove prikažemo široj javnosti”, poručio je Brešan, ističući da FHAF nudi takmičarski program u četiri kategorije (autorski, studentski, namenski i film dece i mladih), te Panoramu i prateći program.
Treći FHAF zvanično je otvorio gradski sekretar za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba Ivica Lovrić, koji je zahvalio Zagreb filmu, Brešanu i svima koji su omogućili realizaciju tog festivala .
Ističući da je Zagrebačka škola crtanog filma iznedrila brojne autore koji su u svetu proneli slavu hrvatske animacije, Lovrić je izrazio nadu da će u ovogodišnjem programu među novim radovima biti pronađen potencijal mlađih autora koji će biti dorasli uspesima velikana hrvatske animacije.
FHAF traje samo tokom vikenda, a završava se 25. marta svečanom dodelom nagrada.
(SEEcult.org)